Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Bitte Engzell

Sök kontaktuppgifter till Bitte Engzell på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Bitte Engzell

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Bitte Engzell medverkat i ( 2 st. ):

2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09) [ Avslutad 2005 ] [ Ledamot ]
2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:89 och dir. 2005:35
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:43 Vårdnad - Boende - Umgänge Barnets bästa, föräldrars ansvar
Medverkande :
Ordförande : Göran Karlstedt, hovrättslagman, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Ann-Catrin Bergman, landstingspolitiker, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Kjell Eldensjö, ingenjör, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Bitte Engzell, socialsekreterare, fr.o.m. 2003-08-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Sven-Åke Gustavsson, landstingsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Solveig Hellquist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Carina Hägg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Margareta Israelsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Tanja Linderborg, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-08-20
Ledamot : Åsa Lindestam, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Stefan Tornberg, oppositionsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Marie Axelsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-03-10 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Nils-Fredrik Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Abigail Choate, kansliråd, fr.o.m. 2003-06-13 t.o.m. 2004-03-09
Sakkunnig : Anne Kuttenkeuler, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-25 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Johan Sangborn, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Per-Anders Sunesson, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-02-28
Sakkunnig : Anita Wickström, departementsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Bengt Almebäck, chefsrådman, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Christer Eiserman, advokat, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Eva Elfver-Lindström, utredare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Mats Sjösten, chefsrådman, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sekreterare : Eva-Charlotte Salvall, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2005-07-31
Sekreterare : Margita Åhsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-08-01 t.o.m. 2005-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:43 Vårdnad – Boende – Umgänge – Barnets bästa, föräldrars ansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Skatteväxlingskommittén (Fi 1994:04) [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Skatteväxlingskommittén (Fi 1994:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1994:11.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:11 Skatter, miljö och syssel- sättning samt en bilagedel med underlags- rapporter. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan Bergqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-07-01
Ordförande : Lennart Nilsson, generaldirektör, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Barbro Andersson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Stefan Attefall, chefredaktör /kds, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Jan Bergqvist, ledamot av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-12-14
Ledamot : Lars Bäckström, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Lennart Daléus, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Bitte Engzell, studerande /v, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Michael Hagberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Annika Jonsell, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Ronny Korsberg, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Bo Lundgren, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Lisbeth Staaf-Igelström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Anne Wibble, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Sören Wibe, professor /s, fr.o.m. 1995-04-01 t.o.m. 1995-12-13
Sakkunnig : Carl Gustaf Fernlund, departementsråd, fr.o.m. 1995-08-24
Sakkunnig : Anders Kristofferson, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-01
Sakkunnig : Gunnar Skarell, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1995-08-23
Expert : Svante Axelsson, miljöekonom, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Maria Bergendahl-Gerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-01 t.o.m. 1996-04-17
Expert : Agneta Bergqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Lillemor Gladh, utredare, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Bertil Holmlund, professor, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Jon Kahn, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Bengt Kriström, professor, fr.o.m. 1995-03-01
Expert : Sven-Olof Lodin, professor, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Christina Oettinger, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-18
Expert : Mats Olsson, överdirektör, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Maude Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-01
Expert : Anders Wärmark, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-01
Sekreterare : Runar Brännlund, docent, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Ann-Christin Tauberman, fr.o.m. 1996-09-19 t.o.m. 1997-01-31
Åke Nordlander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1997-01-31
Maude Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-06-01
Lena Svärdsjö, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1997-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman