Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ann-Christin Tauberman

Sök kontaktuppgifter till Ann-Christin Tauberman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ann-Christin Tauberman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ann-Christin Tauberman medverkat i ( 4 st. ):

2009 års Behörighetsutredning (S 2009:02) [ Avslutad 2010 ] [ Särskild utredare ]
2009 års Behörighetsutredning (S 2009:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-04-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:25
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:65 Kompetens och ansvar
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Christin Tauberman, generaldirektör, fr.o.m. 2009-04-02
Sakkunnig : Therese Ahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-04 t.o.m. 2010-02-18
Sakkunnig : Ulrika Axelsson Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-04
Sakkunnig : Gert Knutsson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-08-01
Sakkunnig : Frédérique Lémery, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-19
Sakkunnig : Anna Lilja Qvarlander, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-04 t.o.m. 2009-07-31
Expert : Lars Berge-Kleber, vice ordförande, fr.o.m. 2009-05-04
Expert : Brita Bergseth, utredare, fr.o.m. 2009-08-01
Expert : Pernilla Ek, enhetschef, fr.o.m. 2010-02-19
Expert : Eva Estling, projektledare, fr.o.m. 2009-05-04
Expert : Ann Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2009-05-04 t.o.m. 2010-04-18
Expert : Kerstin Magnusson, handläggare, fr.o.m. 2009-09-10 t.o.m. 2010-02-18
Expert : Monica Norrman, utredare, fr.o.m. 2010-04-19
Expert : Gunilla Strand, utredare, fr.o.m. 2009-05-04
Expert : Per-Anders Sunesson, enhetschef, fr.o.m. 2009-05-04 t.o.m. 2009-09-09
Sekreterare : Mattias Fredricson, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2009-05-18 t.o.m. 2010-09-19
Sekreterare : Marie Georgson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2009-05-25 t.o.m. 2010-09-30
Sekreterare : Cecilia Ljung, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-08-24 t.o.m. 2010-10-17
Sekreterare : Kerstin Magnusson, jurist, fr.o.m. 2010-02-22 t.o.m. 2010-09-26
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:65 Kompetens och ansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen En nationell cancerstrategi (S 2007:10) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen En nationell cancerstrategi (S 2007:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-07-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:110
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:11 En nationell cancerstrategi för framtiden
SOU 2009:11 A National Cancer Strategy for the Future Summary
Medverkande :
Särskild utredare : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2007-08-01
Sakkunnig : Charlotte Hall, ämnesråd, fr.o.m. 2007-10-30 t.o.m. 2008-04-25
Sakkunnig : Mats Nilsson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-09-01
Sakkunnig : Åsa Schedin, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-30 t.o.m. 2008-08-15
Sakkunnig : Maria Wästfelt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-05-26
Expert : Mats Brommels, professor, fr.o.m. 2007-10-30
Expert : Christina Kärvinge, direktör, fr.o.m. 2008-08-01
Expert : Ingrid Kössler, ordförande, fr.o.m. 2007-10-30
Expert : Bo Lindblom, avdelningschef, fr.o.m. 2007-10-30 t.o.m. 2008-07-31
Expert : Sören Olofsson, regiondirektör, fr.o.m. 2007-10-30
Expert : Carsten Rose, verksamhetschef, fr.o.m. 2007-10-30
Expert : Måns Rosén, direktör, fr.o.m. 2007-10-30
Expert : Kerstin Sandelin, docent, fr.o.m. 2007-10-30
Expert : Kerstin Sjöberg, handläggare, fr.o.m. 2007-10-30
Expert : Ann-Christin Tauberman, generaldirektör, fr.o.m. 2007-10-30
Expert : Bengt Westermark, professor, fr.o.m. 2007-10-30
Huvudsekreterare : Cecilia Halle, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2009-03-15
Sekreterare : Michael Högberg, fr.o.m. 2008-08-04 t.o.m. 2009-02-15
Sekreterare : Pia Maria Jonsson, fr.o.m. 2008-07-28 t.o.m. 2009-02-15
Sekreterare : Bo Lindblom, fr.o.m. 2008-08-01 t.o.m. 2009-02-15
Sekreterare : Johanna Hållén, fr.o.m. 2007-10-08 t.o.m. 2009-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:110 En nationell cancerstrategi för framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:11 En nationell cancerstrategi för framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Skatteväxlingskommittén (Fi 1994:04) [ Avslutad 1997 ] [ Sekreterare ]
Skatteväxlingskommittén (Fi 1994:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1994:11.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:11 Skatter, miljö och syssel- sättning samt en bilagedel med underlags- rapporter. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan Bergqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-07-01
Ordförande : Lennart Nilsson, generaldirektör, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Barbro Andersson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Stefan Attefall, chefredaktör /kds, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Jan Bergqvist, ledamot av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-12-14
Ledamot : Lars Bäckström, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Lennart Daléus, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Bitte Engzell, studerande /v, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Michael Hagberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Annika Jonsell, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Ronny Korsberg, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Bo Lundgren, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Lisbeth Staaf-Igelström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Anne Wibble, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Sören Wibe, professor /s, fr.o.m. 1995-04-01 t.o.m. 1995-12-13
Sakkunnig : Carl Gustaf Fernlund, departementsråd, fr.o.m. 1995-08-24
Sakkunnig : Anders Kristofferson, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-01
Sakkunnig : Gunnar Skarell, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1995-08-23
Expert : Svante Axelsson, miljöekonom, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Maria Bergendahl-Gerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-01 t.o.m. 1996-04-17
Expert : Agneta Bergqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Lillemor Gladh, utredare, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Bertil Holmlund, professor, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Jon Kahn, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Bengt Kriström, professor, fr.o.m. 1995-03-01
Expert : Sven-Olof Lodin, professor, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Christina Oettinger, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-18
Expert : Mats Olsson, överdirektör, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Maude Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-01
Expert : Anders Wärmark, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-01
Sekreterare : Runar Brännlund, docent, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Ann-Christin Tauberman, fr.o.m. 1996-09-19 t.o.m. 1997-01-31
Åke Nordlander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1997-01-31
Maude Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-06-01
Lena Svärdsjö, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1997-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (S 1992:06) för FN:s familjeår [ Avslutad 1996 ] [ Ordförande ]
Kommittén (S 1992:06) för FN:s familjeår
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1992:56, dir. 1994:14 och dir. 1995:105.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:37 Sveriges medverkan i FN:s familjeår. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Carl-Anders Ifvarsson, generaldirektör, t.o.m. 1994-11-09
Ordförande : Ann-Christin Tauberman, statssekreterare, fr.o.m. 1994-11-10
Ledamot : Eva Cederholm-Cars, departementssekreterare
Ledamot : Mats Dahl, hovrättsassessor
Ledamot : Mona Danielson, departementsråd
Ledamot : Eva-Stina Hultinger, kansliråd
Ledamot : Bengt Lidal, departementsråd
Ledamot : Göran Lindqvist, departementssekreterare
Ledamot : Gun-Marie Pettersson, departementssekreterare
Ledamot : Billy Thorstenson, departementsråd
Ledamot : Ethel Wiklund, ambassadör
Ledamot : Ann Zachrison-Nilsson, kansliråd
Sakkunnig : Louise Drangel, sakkunnig
Sakkunnig : Eva Eriksson, led. av riksdagen /fp
Expert : Sören Kindlund, kansliråd
Sekreterare : Birgit Arve-Parès, avdelningsdirektör
Anne-Louise Nilsson, t.o.m. 1995-12-31
Lena Wikström, t.o.m. 1995-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:37 Sveriges medverkan i FN:s familjeår [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman