Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om allmännyttans villkor och förutsättningar (M 2005:04)

Offentlig utredning under Finansdepartementet (tillsatt av Miljödepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om allmännyttans villkor och förutsättningar (M 2005:04) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet (tillsatt av Miljödepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 6 ♂ 11 ) :

Michaël Koch  []  ( Ordförande )
Peter Blomquist  []  ( Expert )
Eva Hedman  []  ( Expert )
Håkan Julius  []  ( Expert )
Hans Lind  []  ( Expert )
Helena Linde  []  ( Expert )
Gunilla Lundholm  []  ( Expert )
Henrik Matz  []  ( Expert )
Johanna Ode  []  ( Expert )
Ylva Svensson  []  ( Expert )
Katarina Wahlberg  []  ( Expert )
Ulf Ahlström  []  ( Sekreterare )
Martin Nilsson  []  ( Sekreterare )
K. A. Stefan Svensson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om allmännyttans villkor och förutsättningar (M 2005:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-10-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:116, dir. 2007:18 och dir. 2007:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:38 EU, allmännyttan och hyrorna - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Michaël Koch, fr.o.m. 2005-10-20
Expert : Peter Blomquist, kansliråd, fr.o.m. 2005-12-10
Expert : Eva Hedman, expert, fr.o.m. 2005-12-10
Expert : Håkan Julius, fr.o.m. 2007-05-21
Expert : Hans Lind, fr.o.m. 2007-03-01
Expert : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-10
Expert : Gunilla Lundholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Henrik Matz, rättsakkunnig, fr.o.m. 2005-12-10
Expert : Johanna Ode, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-10 t.o.m. 2007-10-31
Expert : K Svensson, A Stefan ämnesråd, fr.o.m. 2005-12-10
Expert : Ylva Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Katarina Wahlberg, fr.o.m. 2007-02-26
Per-Åke Eriksson, fr.o.m. 2007-11-06
Jörgen Mark-Nielsen, fr.o.m. 2007-11-06
P-G Nyström, fr.o.m. 2007-11-06
Sekreterare : Ulf Ahlström, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-05-11
Sekreterare : Martin Nilsson, fr.o.m. 2006-10-01 t.o.m. 2008-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman