Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén om allmännyttiga bostadsföretag och bostadssocial utveckling (Fi 2000:01)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén om allmännyttiga bostadsföretag och bostadssocial utveckling (Fi 2000:01) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 29 st. ♀ 7 ♂ 22 ) :

Börje Granlund  []  ( Ordförande )
Rigmor Stenmark  []  ( Ledamot )
Helena Hillar Rosenqvist  []  ( Ledamot )
Ulla-Britt Hagström  []  ( Ledamot )
Leif Jakobsson  []  ( Ledamot )
Carina Moberg  []  ( Ledamot )
Mikael Odenberg  []  ( Ledamot )
Peter Persson  []  ( Ledamot )
Jan Ryberg  []  ( Ledamot )
Ulla Wester  []  ( Ledamot )
Allan Widman  []  ( Ledamot )
Nils Cederstierna  []  ( Sakkunnig )
Jan Josefsson  []  ( Sakkunnig )
Anders Lönnberg  []  ( Sakkunnig )
Jonas Norlin  []  ( Sakkunnig )
Erik Nymansson  []  ( Sakkunnig )
Per-Åke Eriksson  []  ( Expert )
Björn Sundström  []  ( Expert )
Pär Svanberg  []  ( Expert )
Arvid Wallgren  []  ( Expert )
Ulf Ljungdahl  []  ( Huvudsekreterare )
Margareta Lindquist  []  ( Sekreterare )
Ian MacArthur  []  ( Sekreterare )
Jonas Schneider  []  ( Sekreterare )
Göran Starkebo  []  ( Sekreterare )
Per Åhrén  []  ( Sekreterare )
Per Olof Håkansson  []  ( Ordförande )
Bengt Owe Birgersson  []  ( Expert )
Annica Runsten  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Komittén om allmännyttiga bostadsföretag och bostadssocial utveckling(Fi 2000:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-22
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:110 och dir. 2000:102.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:104 Allmännyttan på 2000-talet - beslutsregler vid försäljning av kommunala bostäder. Delbetänkande
SOU 2001:27 Allmännyttiga bostadsföretag och kommunernas boendeplanering
Medverkande :
Ordförande : Börje Granlund, fr.o.m. 2000-09-14 t.o.m. 2001-03-26
Ordförande : Per-Olof Håkansson, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2000-07-19
Ledamot : Rigmor Stenmark, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Helena Hillar Rosenqvist, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Ulla-Britt Hagström, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Leif Jakobsson, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Carina Moberg, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Mikael Odenberg, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Peter Persson, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Jan Ryberg, Åke, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Ulla Wester, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Allan Widman, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Sakkunnig : Nils Cederstierna, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2000-10-01
Sakkunnig : Per Olof (avliden) Håkansson, fr.o.m. 2000-07-20 t.o.m. 2000-08-29
Sakkunnig : Jan Josefsson, fr.o.m. 2000-10-02 t.o.m. 2001-03-26
Sakkunnig : Anders Lönnberg, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Sakkunnig : Jonas Norlin, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2000-02-28
Sakkunnig : Erik Nymansson, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Expert : Bengt Ove Birgersson, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Expert : Per-Åke Eriksson, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Expert : Björn Sundström, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Expert : Pär Svanberg, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Expert : Arvid Wallgren, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2001-03-26
Huvudsekreterare : Ulf Ljungdahl, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Margareta Lindquist, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2000-09-08
Sekreterare : Ian MacArthur, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Annica Maria Runsten, fr.o.m. 2000-08-16 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Jonas Schneider, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Göran Starkebo, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-10-06
Sekreterare : Per Åhrén, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-01-24

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman