Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Mikael Forsgren

Sök kontaktuppgifter till Mikael Forsgren på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Mikael Forsgren

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mikael Forsgren medverkat i ( 8 st. ):

Utredningen om stärkt rätt till skadestånd för brottsoffer (Ju 2019:16) [ Avslutad 2021 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om stärkt rätt till skadestånd för brottsoffer (Ju 2019:16)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:104
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 30 juni 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Mikael Forsgren, kanslichef och chefsrådman, fr.o.m. 2019-12-19 t.o.m. 2021-07-18
Sakkunnig : Anton Freszals, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-12-10 t.o.m. 2021-06-29
Sakkunnig : Anna-Karin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-14 t.o.m. 2020-12-15
Expert : Jenny Ahlner Wetterqvist, kammaråklagare, fr.o.m. 2020-02-14 t.o.m. 2021-06-29
Expert : Bertil Bengtsson, professor, fr.o.m. 2020-02-14 t.o.m. 2021-06-29
Expert : Anders Dereborg, lagman, fr.o.m. 2020-02-14 t.o.m. 2021-06-29
Expert : Bengt Hesselberg, advokat, t.o.m. 2020-02-14
Expert : Anna-Karin Larsson, hyresråd, fr.o.m. 2020-12-16 t.o.m. 2021-06-29
Expert : Mårten Schultz, professor, fr.o.m. 2020-02-14 t.o.m. 2021-06-29
Expert : Anna Skarhed, f.d. justitiekansler, fr.o.m. 2020-02-14 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Mattias Ingeson, bitr. generalsekreterare, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Ellen Juntti, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Johan Kling, projektledare, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Petter Löberg, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Cecilia Nilsson, enhetschef, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Gudrun Nordborg, riksdagsledamot, fr.o.m. 2021-02-04 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Katja Nyberg, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Zacharias Tjäder, säkerhetssamordnare, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Linda Westerlund Snecker, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-02-03
Huvudsekreterare : Erika Bergman, sekreterare, fr.o.m. 2020-09-14 t.o.m. 2021-07-30
Sekreterare : Eriks Bergman, rådman, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Erika Bergman, rådman, fr.o.m. 2020-03-02 t.o.m. 2020-09-13
Sekreterare : Anton Ishak, hovrättsfiskal, fr.o.m. 2020-09-14 t.o.m. 2021-07-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:104 Stärkt rätt till skadestånd för brottsoffer [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:64 Ersättning till brottsoffer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Polisens tillgång till underrättelser från signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet (Ju 2017:N) [ Avslutad 2018 ]
Polisens tillgång till underrättelser från signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet (Ju 2017:N)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-09-21
Direktiv för uppdraget, se dnr Ju2017/07406/LP
Uppdraget ska redovisas senast 1 oktober 2018.
Medverkande :
Mikael Forsgren, chefsrådman, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Håkan Sellman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Arne Andersson, chefsjurist, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2018-08-31
Michaela Dràb, chefsjurist, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Johan Eriksson, advkat, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Mattias Hållberg Leuf, enhetschef, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Annika Jäderlund, ställföreträdande kanslichef, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Lisa Klasson, fr.o.m. 2018-02-23 t.o.m. 2018-08-31
Mats Ljungqvist, kammaråklagare, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Anna Olander Selldén, jurist, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-10-01
Johanna Rådberg, föredragande, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-02-22
Johan Sjöö, hovrättslagman, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2018:35 Polisens tillgång till uppgifter från signalspaning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Domarrekryteringsutredningen (Ju 2016:20) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Domarrekryteringstredningen (Ju 2016:20)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-10-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:89
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:85 Rekrytering av framtidens domare
Medverkande :
Särskild utredare : Gudrun Antemar, lagman, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-10-31
Expert : Monica Dahlbom, kammarrättspresident, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-10-31
Expert : Torbjörn Eklund, utredare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-10-31
Expert : Mikael Forsgren, chefsrådman, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-10-31
Expert : Ulla Gustavsson, departementsråd, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-10-31
Expert : Martin Holmgren, generaldirektör, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-10-31
Expert : Jenny Kvarnholt, ämnesråd, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-10-31
Expert : Nicklas Lagrell, utbildningschef, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-10-31
Expert : Helene Lövung, kanslichef, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-10-31
Expert : Fredrik Norburg, advokat, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-10-31
Sekreterare : Thomas Pettersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:89 Rekryteringen av ordinarie domare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:85 Rekrytering av framtidens domare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Lösöreköpskommittén (Ju 2013:05) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
Lösöreköpskommittén (Ju 2013:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-03-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:28
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 36 16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:18 Lösöreköp och registerpant
Medverkande :
Ordförande : Dag Mattsson, justitieråd, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2015-03-03
Ledamot : Agneta Bäcklund, justitieråd, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2015-03-03
Ledamot : Lars Edlund, justitieråd, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Mikael Forsgren, ämnesråd, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Torgny Håstad, professor, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Tom Nilstierna, ämnesråd, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Frank Walterson, ämnesråd, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Cecilia Falk, chefsjurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Ulla Fredriksson, chefsjurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Lena Frånstedt Lofalk, advokat, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Bengt Kriström, jur.kand, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Barbro Marcus, verksjurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Johan Rydstedt, jur.kand., fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Odd Swarting, advokat, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Anders Thorstensson, chefsjurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Mats Wiktor, rättslig expert, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Sekreterare : Henrik Matz, kansliråd, fr.o.m. 2013-04-01 t.o.m. 2015-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:18 Lösöreköp och registerpant [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om genomförande av EU-direktiv om sena betalningar (Ju 2011:04) [ Avslutad 2012 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om genomförande av EU-direktiv om sena betalningar (Ju 2011:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:11 Snabbare betalningar
Medverkande :
Särskild utredare : Mikael Forsgren, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-04-30
Sakkunnig : Rickard Falkendal, kansliråd, fr.o.m. 2001-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Sakkunnig : Carl Holmberg, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Sakkunnig : Erland Koch, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2011-11-13
Sakkunnig : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Sakkunnig : Danijela Pavic, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-14 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Marcus Gränsmark, näringspolitisk sekreterare, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Lars Jagrén, chefsekonom, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Olof Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Claes Månsson, advokat, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Anders Thorstensson, chefsjurist, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Sekreterare : Malin Bergström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-04-15 t.o.m. 2012-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:30 Genomförande av EU-direktiv om sena betalningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:11 Snabbare betalningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Straffprocessutredningen (Ju 2010:10) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Straffprocessutredningen (Ju 2010:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-07-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:78 och 2012:47
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:17 Brottmålsprocessen Brottmålsprocessen - Del 1 och 2
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Strömberg, lagman, fr.o.m. 2010-11-17 t.o.m. 2013-04-30
Expert : , Fitger, Peter professor (avliden juni 2011), fr.o.m. 2010-12-06
Expert : Mikael Forsgren, ämnesråd, fr.o.m. 2010-12-06 t.o.m. 2013-04-03
Expert : Barbro Hegrelius Jonson, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2010-12-06 t.o.m. 2013-04-03
Expert : Anders Hübinette, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-12-06 t.o.m. 2012-01-29
Expert : Agneta Kornstrand, chefsjurist, fr.o.m. 2010-12-06 t.o.m. 2013-04-03
Expert : Charlotte Kugelberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-04-03
Expert : Johan Kvart, chefsrådman, fr.o.m. 2011-02-14 t.o.m. 2013-04-03
Expert : Lars Lindström, lagman, fr.o.m. 2010-12-06 t.o.m. 2011-01-10
Expert : Ylva Norling Jönsson, lagman, fr.o.m. 2010-12-06 t.o.m. 2013-04-03
Expert : Thomas Olsson, advokat, fr.o.m. 2010-12-06 t.o.m. 2013-04-03
Expert : Kerstin Skarp, vice riksåklagare, fr.o.m. 2010-12-06 t.o.m. 2013-04-03
Expert : Monika Sörbom, hovrättslagman, fr.o.m. 2010-12-06 t.o.m. 2013-04-03
Sekreterare : Cecilia Hennig, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-12-06 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Jonas Silfverberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2013-04-14
Biträdande sekreterare : Heidi Stenberg, tingsnotarie, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2011-12-11
Biträdande sekreterare : Sanna Tucker, tingsnotarie, fr.o.m. 2011-11-03 t.o.m. 2011-12-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:78 En översyn av brottmålsprocessen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:47 Tilläggsdirektiv till Straffprocessutredningen (Ju 2010:10) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:17 Brottmålsprocessen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om det allmännas ansvar enligt Europakonventionen (Ju 2009:08) [ Avslutad 2010 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om det allmännas ansvar enligt Europakonventionen (Ju 2009:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-05-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:40
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:87 Skadestånd och Europakonventionen
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Hirschfeldt, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2009-05-07 t.o.m. 2010-12-31
Sakkunnig : Mikael Forsgren, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-05-19 t.o.m. 2010-12-07
Sakkunnig : Charlotte Hellner, kansliråd, fr.o.m. 2009-05-19 t.o.m. 2010-12-07
Expert : Bertil Bengtsson, f.d. justitieråd professor, fr.o.m. 2009-05-19 t.o.m. 2010-12-07
Expert : Anders Eka, lagman, fr.o.m. 2009-05-19 t.o.m. 2010-12-07
Expert : Elisabeth Palm, f.d. domare och vice ordförande i Europadomstolen, fr.o.m. 2009-05-19 t.o.m. 2010-12-07
Expert : Ola Wiklund, advokat, fr.o.m. 2009-05-19 t.o.m. 2010-12-07
Expert : Karin Wistrand, byråchef, fr.o.m. 2009-05-19 t.o.m. 2010-12-07
Sekreterare : Anna Erman, kansliråd, fr.o.m. 2009-06-01 t.o.m. 2010-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:87 Skadestånd och Europakonventionen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Trafikförsäkringsutredningen (S 2007:05) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Trafikförsäkringsutredningen (S 2007:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:53, dir. 2008:40 och dir. 2009:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:78 Eftersök av trafikskadat vilt. En kostnad för trafikförsäkringen?
SOU 2009:96 En utvidgad trafikförsäkring
Medverkande :
Särskild utredare : Severin Blomstrand, justitieråd, fr.o.m. 2007-04-03
Sakkunnig : Charlotte Dangården, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-09-15
Sakkunnig : Mikael Forsgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-09-15
Sakkunnig : Charlotta Hoegy, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-08-29 t.o.m. 2008-11-16
Sakkunnig : Jenny Jensen, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01
Sakkunnig : Marie-Louise Larsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-07-31
Sakkunnig : Niklas Ljunggren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2009-09-14
Sakkunnig : Francisca Ramsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-12-31
Sakkunnig : Mårten Rinman Henning, fr.o.m. 2008-01-01
Sakkunnig : Charlotta Tajthy, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2009-09-14
Sakkunnig : Per Tillander, ämnesråd, fr.o.m. 2007-06-01
Sakkunnig : Anna Tofftén, departementsråd, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-08-28
Expert : Roland Broman, senior advisor, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Erik Elvers, aktuarie, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Kajsa Hallberg, kammarrättslagman, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Pia Hammarstrand, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Thomas Johansson, advokat, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Marie-Louise Larsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-08-01
Expert : Matts Nordell, chefsjurist, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Petter Odmark, fr.o.m. 2008-02-01
Expert : Ulrika Persson, fr.o.m. 2008-02-01
Expert : Jörgen Pettersson, försäkringsjurist, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Kjell-Åke Sjödin, områdesexpert, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Annika Sundén, enhetschef, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Per Åkesson, avdelningschef, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Pia Hammarstrand, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2009-06-30
Sekreterare : Dina Jacobson, konsult, fr.o.m. 2008-06-10 t.o.m. 2009-06-15
Sekreterare : Henrik Jansson, fr.o.m. 2007-08-22 t.o.m. 2010-01-15
Sekreterare : Tom Nilstierna, fr.o.m. 2008-05-19 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Petter Odmark, fr.o.m. 2007-04-03 t.o.m. 2008-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman