Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om genomförande av EU-direktiv om sena betalningar (Ju 2011:04)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om genomförande av EU-direktiv om sena betalningar (Ju 2011:04) [ Avslutad 2012 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 3 ♂ 9 ) :

Mikael Forsgren  []  ( Särskild utredare )
Rickard Falkendal  []  ( Sakkunnig )
Carl Holmberg  []  ( Sakkunnig )
Erland Koch  []  ( Sakkunnig )
Sofie Lagerstedt  []  ( Sakkunnig )
Danijela Pavic  []  ( Sakkunnig )
Marcus Gränsmark  []  ( Expert )
Lars Jagrén  []  ( Expert )
Olof Moberg  []  ( Expert )
Claes Månsson  []  ( Expert )
Anders Thorstensson  []  ( Expert )
Malin Bergström  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om genomförande av EU-direktiv om sena betalningar (Ju 2011:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:11 Snabbare betalningar
Medverkande :
Särskild utredare : Mikael Forsgren, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-04-30
Sakkunnig : Rickard Falkendal, kansliråd, fr.o.m. 2001-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Sakkunnig : Carl Holmberg, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Sakkunnig : Erland Koch, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2011-11-13
Sakkunnig : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Sakkunnig : Danijela Pavic, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-14 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Marcus Gränsmark, näringspolitisk sekreterare, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Lars Jagrén, chefsekonom, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Olof Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Claes Månsson, advokat, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Anders Thorstensson, chefsjurist, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Sekreterare : Malin Bergström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-04-15 t.o.m. 2012-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman