Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Lösöreköpskommittén (Ju 2013:05)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Lösöreköpskommittén (Ju 2013:05) [ Avslutad 2015 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 18 st. ♀ 6 ♂ 12 ) :

Dag Mattsson  []  ( Ordförande )
Agneta Bäcklund  []  ( Ledamot )
Lars Edlund  []  ( Ledamot )
Mikael Forsgren  []  ( Sakkunnig )
Torgny Håstad  []  ( Sakkunnig )
Sofie Lagerstedt  []  ( Sakkunnig )
Tom Nilstierna  []  ( Sakkunnig )
Frank Walterson  []  ( Sakkunnig )
Cecilia Falk  []  ( Expert )
Ulla Fredriksson  []  ( Expert )
Lena Frånstedt Lofalk  []  ( Expert )
Bengt Kriström  []  ( Expert )
Barbro Marcus  []  ( Expert )
Johan Rydstedt  []  ( Expert )
Odd Swarting  []  ( Expert )
Anders Thorstensson  []  ( Expert )
Mats Wiktor  []  ( Expert )
Henrik Matz  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Lösöreköpskommittén (Ju 2013:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-03-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:28
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 36 16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:18 Lösöreköp och registerpant
Medverkande :
Ordförande : Dag Mattsson, justitieråd, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2015-03-03
Ledamot : Agneta Bäcklund, justitieråd, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2015-03-03
Ledamot : Lars Edlund, justitieråd, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Mikael Forsgren, ämnesråd, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Torgny Håstad, professor, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Tom Nilstierna, ämnesråd, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Frank Walterson, ämnesråd, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Cecilia Falk, chefsjurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Ulla Fredriksson, chefsjurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Lena Frånstedt Lofalk, advokat, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Bengt Kriström, jur.kand, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Barbro Marcus, verksjurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Johan Rydstedt, jur.kand., fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Odd Swarting, advokat, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Anders Thorstensson, chefsjurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Mats Wiktor, rättslig expert, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Sekreterare : Henrik Matz, kansliråd, fr.o.m. 2013-04-01 t.o.m. 2015-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman