Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Polisens tillgång till underrättelser från signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet (Ju 2017:N)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Polisens tillgång till underrättelser från signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet (Ju 2017:N) [ Avslutad 2018 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
Ds 2018:35 Polisens tillgång till uppgifter från signalspaning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 5 ♂ 7 ) :

Håkan Sellman  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Polisens tillgång till underrättelser från signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet (Ju 2017:N)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-09-21
Direktiv för uppdraget, se dnr Ju2017/07406/LP
Uppdraget ska redovisas senast 1 oktober 2018.
Medverkande :
Mikael Forsgren, chefsrådman, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Håkan Sellman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Arne Andersson, chefsjurist, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2018-08-31
Michaela Dràb, chefsjurist, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Johan Eriksson, advkat, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Mattias Hållberg Leuf, enhetschef, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Annika Jäderlund, ställföreträdande kanslichef, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Lisa Klasson, fr.o.m. 2018-02-23 t.o.m. 2018-08-31
Mats Ljungqvist, kammaråklagare, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Anna Olander Selldén, jurist, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-10-01
Johanna Rådberg, föredragande, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-02-22
Johan Sjöö, hovrättslagman, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman