Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om stärkt rätt till skadestånd för brottsoffer (Ju 2019:16)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om stärkt rätt till skadestånd för brottsoffer (Ju 2019:16) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 21 st. ♀ 9 ♂ 12 ) :

Mikael Forsgren  []  ( Särskild utredare )
Anton Freszals  []  ( Sakkunnig )
Anna-Karin Larsson  []  ( Expert )
Jenny Ahlner Wetterqvist  []  ( Expert )
Bertil Bengtsson  []  ( Expert )
Anders Dereborg  []  ( Expert )
Bengt Hesselberg  []  ( Expert )
Mårten Schultz  []  ( Expert )
Anna Skarhed  []  ( Expert )
Mattias Ingeson  []  ( Ledamot )
Ellen Juntti  []  ( Ledamot )
Johan Kling  []  ( Ledamot )
Petter Löberg  []  ( Ledamot )
Cecilia Nilsson  []  ( Ledamot )
Katja Nyberg  []  ( Ledamot )
Zacharias Tjäder  []  ( Ledamot )
Linda Westerlund Snecker  []  ( Ledamot )
Erika Bergman  []  ( Sekreterare )
Anton Ishak  []  ( Sekreterare )
Gudrun Nordborg  []  ( Ledamot )
Erik Bergman  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om stärkt rätt till skadestånd för brottsoffer (Ju 2019:16)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:104
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 30 juni 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Mikael Forsgren, kanslichef och chefsrådman, fr.o.m. 2019-12-19 t.o.m. 2021-07-18
Sakkunnig : Anton Freszals, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-12-10 t.o.m. 2021-06-29
Sakkunnig : Anna-Karin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-14 t.o.m. 2020-12-15
Expert : Jenny Ahlner Wetterqvist, kammaråklagare, fr.o.m. 2020-02-14 t.o.m. 2021-06-29
Expert : Bertil Bengtsson, professor, fr.o.m. 2020-02-14 t.o.m. 2021-06-29
Expert : Anders Dereborg, lagman, fr.o.m. 2020-02-14 t.o.m. 2021-06-29
Expert : Bengt Hesselberg, advokat, t.o.m. 2020-02-14
Expert : Anna-Karin Larsson, hyresråd, fr.o.m. 2020-12-16 t.o.m. 2021-06-29
Expert : Mårten Schultz, professor, fr.o.m. 2020-02-14 t.o.m. 2021-06-29
Expert : Anna Skarhed, f.d. justitiekansler, fr.o.m. 2020-02-14 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Mattias Ingeson, bitr. generalsekreterare, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Ellen Juntti, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Johan Kling, projektledare, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Petter Löberg, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Cecilia Nilsson, enhetschef, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Gudrun Nordborg, riksdagsledamot, fr.o.m. 2021-02-04 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Katja Nyberg, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Zacharias Tjäder, säkerhetssamordnare, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-06-29
Ledamot : Linda Westerlund Snecker, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-02-03
Huvudsekreterare : Erika Bergman, sekreterare, fr.o.m. 2020-09-14 t.o.m. 2021-07-30
Sekreterare : Eriks Bergman, rådman, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Erika Bergman, rådman, fr.o.m. 2020-03-02 t.o.m. 2020-09-13
Sekreterare : Anton Ishak, hovrättsfiskal, fr.o.m. 2020-09-14 t.o.m. 2021-07-18

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman