Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10) [ Avslutad 2013 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2012:124 En förstärkt budgetprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2013:48 Tilläggsdirektiv till Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 27 st. ♀ 9 ♂ 18 ) :

Urban Hansson Brusewitz  []  ( Ordförande )
Bo Bernhardsson  []  ( Ledamot )
Per Bolund  []  ( Ledamot )
Carl B. Hamilton  []  ( Ledamot )
Jacob Johnson  []  ( Ledamot )
Anna Kinberg Batra  []  ( Ledamot )
Erik Nymansson  []  ( Ledamot )
Fredrik Olovsson  []  ( Ledamot )
Anders Sellström  []  ( Ledamot )
Oscar Sjöstedt  []  ( Ledamot )
Lena Sommestad  []  ( Ledamot )
Ewa Thalén Finné  []  ( Ledamot )
Henrik von Sydow  []  ( Ledamot )
Per Åsling  []  ( Ledamot )
Magnus Bengtson  []  ( Expert )
Maria Jonsson  []  ( Expert )
Ingvar Mattson  []  ( Sekreterare )
Peder Nielsen  []  ( Expert )
Kristina Padrón  []  ( Expert )
Ulf Rehnberg  []  ( Expert )
Anna Wallin  []  ( Expert )
Lars Davidsson  []  ( Sekreterare )
Åke Hjalmarsson  []  ( Sekreterare )
Yngve Lindh  []  ( Sekreterare )
Cecilia Renmyr  []  ( Sekreterare )
Katarina Stenmark  []  ( Sekreterare )
Anne-Marie Strömberg  []  ( Assistent )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10)


Beteckning : Fi 2012:10
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2015-01-15
Status : Avslutad 2013 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2012-12-13
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:124 och dir. 2013:48
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Hansson Brusewitz, Urban, fr.o.m. 2012-12-17 t.o.m. 2013-10-01
Ledamot : Bernhardsson, Bo, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Bolund, Per, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Hamilton, Carl B, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Johnson, Jacob, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Kinberg Batra, Anna, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Nymansson, Erik, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Olovsson, Fredrik, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Sellström, Anders, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Sjöstedt, Oscar, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Sommestad, Lena, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Thalén Finné, Ewa, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : von Sydow, Henrik, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Åsling, Per, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Bengtson, Magnus, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Jonsson, Maria, fr.o.m. 2013-03-07
Expert : Mattson, Ingvar, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Nielsen, Peder, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Padrón, Kristina, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Rehnberg, Ulf, fr.o.m. 2013-03-07
Expert : Wallin, Anna, fr.o.m. 2013-01-21
Sekreterare : Davidsson, Lars, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-10-01
Sekreterare : Hjalmarsson, Åke, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Sekreterare : Lindh, Yngve, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-08
Sekreterare : Mattson, Ingvar, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2013-04-14
Sekreterare : Renmyr, Cecilia, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-13
Sekreterare : Stenmark, Katarina, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-13
Assistent : Strömberg, Anne-Marie, fr.o.m. 2012-03-06 t.o.m. 2013-10-11

Rapporter

SOU 2013:32Budgetramverket – uppfyller det EU:s direktiv?
SOU 2013:73En utvecklad budgetprocess – Ökad tydlighet och struktur

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman