Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om lagliga asylvägar (Ju 2016:05)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om lagliga asylvägar (Ju 2016:05) [ Avslutad 2017 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 25 st. ♀ 18 ♂ 7 ) :

Maria Ferm  []  ( Särskild utredare )
Helmer Broberg  []  ( Sakkunnig )
Thérèse Pelow  []  ( Sakkunnig )
Maria Westman-Clément  []  ( Sakkunnig )
Jan Cadstedt  []  ( Expert )
Katarina Frunge  []  ( Expert )
Karolina Lindholm-Billing  []  ( Expert )
Per Löwenberg  []  ( Expert )
Lisa Pelling  []  ( Expert )
Alexandra Segenstedt  []  ( Expert )
Louise Molin Alfredsson  []  ( Sekreterare )
Marie Stegard Lind  []  ( Sekreterare )
Lars Davidsson  []  ( Sakkunnig )
Rebecca Thorburn Stern  []  ( Expert )
Gisela Thäter  []  ( Expert )
Åsa Carlander Hemingway  []  ( Expert )
Johanna Hökeberg  []  ( Expert )
Samarie Wijekoon Löfvendahl  []  ( Expert )
Tina Acketoft  []  ( Ledamot )
Mikael Cederbratt  []  ( Ledamot )
Emma Hult  []  ( Ledamot )
Johanna Jönsson  []  ( Ledamot )
Yilmaz Kerimo  []  ( Ledamot )
Aron Modig  []  ( Ledamot )
Gisela Thäter   []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om lagliga asylvägar (Ju 2016:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-01-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:103 Lagliga vägar för att söka asyl i EU
Medverkande :
Särskild utredare : Maria Ferm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-03-08 t.o.m. 2017-12-19
Sakkunnig : Helmer Broberg, ambassadråd, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Sakkunnig : Lars Davidssom, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-21 t.o.m. 2017-12-19
Sakkunnig : Thérèse Pelow, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-09-20
Sakkunnig : Maria Westman-Clément, ämnesråd, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Jan Cadstedt, advokat, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Åsa Carlander-Hemingway, enhetschef, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-09-07
Expert : Katarina Frunge, rättslig expert, fr.o.m. 2017-09-08 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Johanna Associate Legal Officer Hökeberg, fr.o.m. 2017-09-08 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Karolina Lindholm-Billing, bitr. regionalchef, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-01-12
Expert : Per Löwenberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Lisa Pelling, utredningschef, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Alexandra Segenstedt, sakkunnig migration, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Rebecca Thornburn Stern, docent, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Gisela Thäter, senior regional juridisk rådgivare, fr.o.m. 2017-01-13 t.o.m. 2017-04-19
Expert : Samarie Associate Legal Officer Wijekoon Löfvendahl, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Tina Liberalerna Acketoft, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Mikael Moderaterna Cederbratt, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Emma Miljöpartiet Hult, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Johanna Centerpartiet Jönsson, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Yilmaz Socialdemokraterna Kerimo, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Aron Kristdemokraterna Modig, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Sekreterare : Louise Molin Alfredsson, fr.o.m. 2016-06-04 t.o.m. 2015-05-30
Sekreterare : Marie Stegard Lind, utredningssekreterare, fr.o.m. 2017-06-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman