Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utjämningskommittén .08 (Fi 2008:07)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utjämningskommittén .08 (Fi 2008:07) [ Avslutad 2011 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 31 st. ♀ 9 ♂ 22 ) :

Bengt Germundsson  []  ( Ordförande )
Gunnar Andrén  []  ( Ledamot )
Jörgen Hellman  []  ( Ledamot )
Leif Jakobsson  []  ( Ledamot )
Jörgen Johansson  []  ( Ledamot )
Lena Karlsson  []  ( Ledamot )
Margareta Kjellin  []  ( Ledamot )
Erik Langby  []  ( Ledamot )
Nina Lundström  []  ( Ledamot )
Eva Nypelius  []  ( Ledamot )
Lennart Olsen  []  ( Ledamot )
Ewa Samuelsson  []  ( Ledamot )
Elvy Söderström  []  ( Ledamot )
Dan Johansson  []  ( Sakkunnig )
Niclas Johansson  []  ( Sakkunnig )
Lennart Tingvall  []  ( Sakkunnig )
Heather Bergdahl  []  ( Expert )
Louise Beskow  []  ( Expert )
Magnus Dahlberg  []  ( Expert )
Derk de Beer  []  ( Expert )
Kjell Ellström  []  ( Expert )
Andreas Giaever  []  ( Expert )
Nina Grönborg  []  ( Expert )
Patrik Johansson  []  ( Expert )
Pontus Johansson  []  ( Expert )
Leif Lundberg  []  ( Expert )
Mattias Sjöstrand  []  ( Expert )
Johan Stjernfält  []  ( Expert )
Björn Sundström  []  ( Huvudsekreterare )
Tomas Johansson  []  ( Sekreterare )
Daniel Ramse  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utjämningkommittén .08. (Fi 2008:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-09-25
Direktiv för kommittén, se dir. 2008:110
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:39 Likvärdiga förutsättningar - Översyn av den kommunala utjämningen Likvärdiga förutsättningar - Översyn av den kommunala utjämningen - Bilagor
Medverkande :
Ordförande : Bengt Germundsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Gunnar Andrén, fr.o.m. 2010-12-01 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Jörgen Hellman, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Leif Jakobsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Jörgen Johansson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2010-11-30
Ledamot : Lena Karlsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Margareta Kjellin, B, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Erik Langby, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Nina Lundström, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2010-11-30
Ledamot : Eva Nypelius, fr.o.m. 2010-12-01 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Lennart Olsen, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Ewa Samuelsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Elvy Söderström, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Sakkunnig : Dan Johansson, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Sakkunnig : Niclas Johansson, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-04-27
Sakkunnig : Lennart Tingvall, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Heather Bergdahl, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Louise Beskow, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Magnus Dahlberg, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Derk de Beer, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Kjell Ellström, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Andreas Giaever, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Nina Grönborg, fr.o.m. 2009-10-09 t.o.m. 2010-09-08
Expert : Patrik Johansson, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Pontus Johansson, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Leif Lundberg, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Mattias Sjöstrand, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Johan Stjernfält, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Huvudsekreterare : Björn Sundström, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2011-05-09
Sekreterare : Tomas Johansson, fr.o.m. 2009-03-02 t.o.m. 2011-04-30
Biträdande sekreterare : Daniel Ramse, fr.o.m. 2009-03-02 t.o.m. 2011-02-28

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman