Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karin Odencrants

Sök kontaktuppgifter till Karin Odencrants på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karin Odencrants

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karin Odencrants medverkat i ( 9 st. ):

Utredningen (N 2003:07) om översyn av vissa frågor rörande företagshälsovården [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2003:07) om översyn av vissa frågor rörande företagshälsovården
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-06-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:87 och dir. 2003:180
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Kurt Eriksson, fr.o.m. 2003-09-15 t.o.m. 2002-12-02
Expert : Charlotte Andersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Lars Bohlin, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Lars von Ehrenheim, kansliråd, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Anders Englund, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Monica Höeg Wistedt, kansliråd, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Peter Linderoth, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2004-02-08
Expert : Gösta Ljungman, fr.o.m. 2004-02-09 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Enar Lundgren, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Karin Odencrants, fr.o.m. 2004-02-09 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Hélène Sandmark, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2004-02-08
Expert : Peter Westerholm, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Marie Åkhagen, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2004-12-02
Ned Carter, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Anna Stina Elfving, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Hans Granqvist, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Björn Hammar, fr.o.m. 2004-05-10 t.o.m. 2004-12-02
Kerstin Hildingsson, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Jens Karlsson, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Linda Ljung, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-05-09
Britt Trossmark, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Stefan Wiberg, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Sekreterare : Per Ewaldsson, fr.o.m. 2004-03-03 t.o.m. 2004-11-30
Sekreterare : Lars Inge Thorsson, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-12-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Jo 2003:05) om behörighet m.m. inom djursjukvården [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 2003:05) om behörighet m.m. inom djursjukvården
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-09-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:90 och dir, 2005:17
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:98 Behörighet och ansvar inom djurens hälso- och sjukvård
Medverkande :
Särskild utredare : Arne Kardell, hovrättsråd, fr.o.m. 2003-09-18
Sakkunnig : Göran Dalin, dekanus, fr.o.m. 2003-10-29
Sakkunnig : Maria Nyström, enhetschef, fr.o.m. 2003-10-29
Sakkunnig : Lena Odland, kansliråd, fr.o.m. 2003-10-29
Expert : Gabriella Allard-Johansson, sjukgymnast, hovslagare, fr.o.m. 2003-10-29
Expert : Ulrika Axelsson Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-04-05
Expert : Hans Forsell, direktör, fr.o.m. 2003-10-29
Expert : Ole Frykman, överveterinär, fr.o.m. 2003-10-29
Expert : Kerstin Haga-Wilund, hovslagare, fr.o.m. 2003-10-29
Expert : Peter Kallings, verkst. direktör, fr.o.m. 2003-10-29
Expert : Monique Malm, sjukgymnast, fr.o.m. 2003-10-29 t.o.m. 2004-10-26
Expert : Karin Odencrants, ämnesråd, fr.o.m. 2003-10-29
Expert : Lena Ruuth Jonsson, projektledare, fr.o.m. 2003-10-29
Expert : Marita Stigelius, ekonomichef, fr.o.m. 2003-10-29
Expert : Gunnela Ståhle, fr.o.m. 2004-11-17
Expert : Thomas Svensson, distriktsveterinär, fr.o.m. 2003-10-29
Expert : Mary Ann Sörensen, expert, fr.o.m. 2003-10-29 t.o.m. 2004-11-16
Expert : Anna Wallin, dietist, fr.o.m. 2004-10-27
Expert : Petra Zetterberg-Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-29 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Karin Åhl, enhetschef, fr.o.m. 2004-01-20
Sekreterare : Märit Bergendahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-10-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2003:90 Behörighet m.m. inom djursjukvården

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:98 Behörighet och ansvar inom djurens hälso- och sjukvård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om kortare yrkesutbildningar inom högskolan (U 2001:02) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Utredningen om kortare yrkesutbildningar inom högskolan (U 2001:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-01-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:9
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:40 En ny yrkeshögskoleutbildning - delbetänkande
SOU 2001:107 Yrkeshögskoleutbildning - inriktning, utformning och kvalitetskriterier
Medverkande :
Särskild utredare : Hasse Odenö, rektor, fr.o.m. 2001-02-06 t.o.m. 2001-12-14
Expert : Charlotte Abrahamsson, kansliråd, fr.o.m. 2001-04-09 t.o.m. 2001-12-14
Expert : Therese Ahlqvist, utredare, fr.o.m. 2001-04-09 t.o.m. 2001-12-14
Expert : Ingela Josefson, professor, fr.o.m. 2001-04-09 t.o.m. 2001-12-14
Expert : Karin Odencrants, kansliråd, fr.o.m. 2001-04-09 t.o.m. 2001-12-14
Expert : Martin Willén, vice ordförande, fr.o.m. 2001-04-09 t.o.m. 2001-12-14
Sekreterare : Susanna Hammarberg, utredare, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2002-01-14
Sekreterare : Helena Söderlind, grundskollärare, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-01-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen Tandvårdsöversyn 2000 (S 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen Tandvårdsöversyn 2000 (S 2000:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-09-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:65
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:36 Bättre tandvårdsförsäkring för äldre
SOU 2002:53 Tandvården 2010
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Sundström, styrelseordförande, fr.o.m. 2001-11-28
Sakkunnig : Bjarne Almström, avdelningschef, fr.o.m. 2001-01-02
Sakkunnig : Karin Odencrants, kansliråd, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Helena Santesson Kurti, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Hans Sundberg, medicinalråd, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Håkan Vestergren, utredare, fr.o.m. 2001-02-01
Expert : Bertil Koch, konsult, fr.o.m. 2001-02-01
Sekreterare : Agneta Ekman, fr.o.m. 2001-01-01
Sekreterare : Karin Nilsson Kelly, fr.o.m. 2001-02-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:36 Bättre tandvårdsförsäkring för äldre [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:53 Tandvården till 2010 [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om tillskapande av ett familjemedicinskt institut (S 2000:05) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om tillskapande av ett familjemedicinskt institut(S 2000:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-11-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:86
Utredningens arbete är därmed slutfört
Utredningen har avgett :
SOU 2001:49 Tillskapande av ett familjemedicinskt institut
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Sjönell, fr.o.m. 2000-12-01
Sakkunnig : Heléne Dahl Fransson, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-22
Sakkunnig : Kjeld Hougaard, överläkare, fr.o.m. 2001-01-22
Sakkunnig : Leif Lundquist, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-22
Sakkunnig : Karin Odencrants, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-22
Sakkunnig : Mats Ribacke, medicinalråd, fr.o.m. 2001-01-22
Expert : Margareta Albinsson, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2001-01-22
Expert : Liza diPaolo Sandberg, ombudsman, fr.o.m. 2001-02-21
Expert : Göran Håkansson, generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-22
Expert : Carita Jonsson Sundberg, leg. psykolog, fr.o.m. 2001-02-12
Expert : Kent Löfgren, förbundssekreterare, fr.o.m. 2001-01-22
Expert : Mona Ringbjer, distrikssköterska, fr.o.m. 2001-01-22
Expert : Kerstin Sjöberg, utredare, fr.o.m. 2001-01-22
Expert : Carl-Eric Thors, distriktsläkare, fr.o.m. 2001-01-22
Expert : Meta Wiborgh, distriktsläkare, fr.o.m. 2001-01-22
Expert : Håkan Wittgren, hälso- och sjukvårdschef, fr.o.m. 2001-01-22
Sekreterare : Svante Pettersson, områdeschef, fr.o.m. 2001-01-29 t.o.m. 2001-11-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:49 Tillskapande av ett familjemedicinskt institut [ pdf |Paragraftecken ]
1994 års behörighetskommitté (S 1994:01) [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]
1994 års behörighetskommitté (S 1994:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1996
Utredningen har avgett :
SOU 1996:138 Ny behörighetsreglering på hälso- och sjukvårdens område m.m. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulla Wadell, regeringsråd
Ledamot : Birgitta Andersson, kurator, fr.o.m. 1995-05-09
Ledamot : Ingrid Andersson, led. av riksdagen /s
Ledamot : Maud Ekendahl, led. av riksdagen /m
Ledamot : Anna Kokk, leg. sjuksköterska
Ledamot : Carina Moberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-04-21
Ledamot : Johnny Nilsson, landstingsråd
Ledamot : Ulla Orring, f.d. led. av riksdagen /fp
Ledamot : Britt Pagard, landstingsråd
Sakkunnig : Karin Odencrants, departementssekreterare
Sakkunnig : Helena Starup, departementsråd
Expert : Marianne Boivie, enhetschef
Expert : Monica Bäckman, ombudsman
Expert : Bo Hjern, docent
Expert : Carin Lyckéus, utredare
Expert : Alwa Nilsson, förbundsekreterare
Expert : Lennart Rinder, medicinalråd
Expert : Anita Werner, generaldirektör
Sekreterare : Leif Persson, rådman, t.o.m. 1996-10-31
Sekreterare : Eva Wendel, rådman, t.o.m. 1996-10-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Landstingsekonomiska utredningen (Fi 1993:14) [ Avslutad 1994 ] [ Expert ]
Landstingsekonomiska utredningen (Fi 1993:14)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1993:63 och dir. 1994:3.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:70 Inomkommunal utjämning Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Sven-Olof Karlsson, landstingsdirektör
Expert : Kjell Ellström, ekonom
Expert : Kenneth Ennefors, departementssekreterare
Expert : Madeleine Harby, departementssekreterare
Expert : Dan Johansson, kansliråd
Expert : Mårten Lagergren, departementsråd
Expert : Eva Lindström, departementssekreterare
Expert : Karin Odencrants, departementssekreterare
Expert : Kristina Olofsson, departementssekreterare
Expert : Uno Svaleryd, kommundirektör
Expert : Lennart Tingvall, ekonom
Expert : Anders Wärmark, departementssekreterare
Sekreterare : Lars Eriksson, departementsråd
Sekreterare : Björn Sundström, fil.kand.
Magnus Gunnarsson, ekonomie stud.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:70 Inomkommunal utjämning [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén om hälso- och sjukvårdens finansiering och organisation, HSU 2000 (S 1992:04) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Kommittén om hälso- och sjukvårdens finansiering ochorganisation, HSU 2000 (S 1992:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1992-03-12
Direktiv för kommittén, se dir. 1992:30, 1994:152.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:38 Hälso- och sjukvården i framtiden - Tre modeller
SOU 1994:86 Teknologi och vårdkonsumtion inom sluten somatisk korttidsvård 1981-2001
SOU 1994:95 En allmän sjukvårdsförsäkring i offentlig regi
SOU 1994:115 Sjukvårdsreformer i andra länder
SOU 1994:132 Landstingens ansvar för kliniskt forsknings- och utvecklingsarbete
SOU 1995:122 Reform på recept
SOU 1996:163 Behov och resurser i vården - en analys
SOU 1997:119 En tydligare roll för hälso- och sjukvården i folkhälsoarbetet
SOU 1997:154 Patienten har rätt
SOU 1999:66 God vård på lika villkor? - om statens styrning av hälso- och sjukvården + 2 bilagor
Medverkande :
Ordförande : Leni Björklund, direktör, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Ingrid Andersson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1996-12-06
Ledamot : Leif Bergdahl, led. av riksdagen /nyd, t.o.m. 1995-01-31
Ledamot : Leif Carlsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Jerzy Einhorn, professor, t.o.m. 1997-12-31
Ledamot : Inger Hallqvist-Lindvall, leg. läkare, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Kerstin Heineman, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-02-06
Ledamot : Bengt Holgersson, landshövding, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-12-04
Ledamot : Bo Holmberg, led av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-12-01
Ledamot : Lars Isaksson, landstingsråd, fr.o.m. 1996-12-06
Ledamot : Karin Israelsson, led. av riksdagen /c
Ledamot : Torgerd Jansson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-02-20
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1995-01-31
Ledamot : Nicklas Nordström, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-12-06
Ledamot : Stig Sandström, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1999-01-24
Ledamot : Rolf Olsson, fr.o.m. 1999-01-25
Ledamot : Liselotte Wågö, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1995-01-31
Ledamot : Christina Zedell, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-12-01
Ledamot : Sverker Ågren, socionom, fr.o.m. 1998-01-01
Sakkunnig : Gert Alaby, programchef, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Lena Barrbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Per-Olof Bürén, kansliråd, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Göran Dahlgren, folkhälsoråd, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1998-01-14
Sakkunnig : Agneta Dreber, generaldirektör, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Toivo Heinsoo, lanstingsdirektör, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Lars-Erik Holm, medicinalråd, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1996-01-14
Sakkunnig : Jonas Iversen, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-01
Sakkunnig : Clas Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-08-24
Sakkunnig : Tore Lidbom, ombudsman, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Anders Milton, verkst. direktör, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Inger Ohlsson, förbundsordförande, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Kristina Olofsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-08-25 t.o.m. 1995-12-04
Sakkunnig : Ingrid Petersson, överdirektör, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Nina Rehnqvist, överdirektör, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1995-12-05
Sakkunnig : Karl Gustav Scherman, f.d. generaldirektör, t.o.m. 1996-11-30
Sakkunnig : Hans Strandell, departementsråd, t.o.m. 1995-03-12
Sakkunnig : Gunnar Wetterberg, departementsråd, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, överdirektör, fr.o.m. 1996-12-01 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Claes Örtendahl, generaldirektör, t.o.m. 1998-05-31
Expert : Gert Alaby, programchef, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Anders Anell, ekonomie doktor, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Stig Berg, professor, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Per-Olof Bürén, kansliråd, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Per Carlsson, docent, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-09-24
Expert : Peter Garpenby, fil. dr, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Bernt Hedin, ombudsman, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Toivo Heinsoo, landstingsdirektör, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Gunnar Hermansson, departementsråd, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1997-01-07
Expert : John Hultberg, lektor, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Ulla Josephsson, medicine doktor, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Bengt Jönsson, professor
Expert : Christina Kärvinge, direktör, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Tore Lidbom, ombudsman, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Anders Milton, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Lars Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-25 t.o.m. 1997-03-18
Expert : Karin Odencrants, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-13
Expert : Martin Olauzon, byrådirektör, fr.o.m. 1997-09-08 t.o.m. 1998-02-28
Expert : Karin Olsson, avdelningschef, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Anders Persson, fil. lic, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Margareta Persson, ordförande, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-11-02
Expert : Per Rosén, fil. kand, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Patrick Svarvar, fil. lic, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Ylva Thörn, ombudsman, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-12-01
Expert : Stellan Welin, docent, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Christina Zedell, ombud, fr.o.m. 1996-12-02
Expert : Lena Öhrsvik, fr.o.m. 1998-12-01
Expert : Lars Östman, fr.o.m. 1995-11-03 t.o.m. 1998-11-30
Sekreterare : Ingegerd Agenäs, apotekare, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Lena Barrbrink, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Bengt Berglund, föredragande i Riksdagens socialförsäkringsutskott, fr.o.m. 1995-08-23 t.o.m. 1995-10-25
Sekreterare : Nils Blom, stabsjurist, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Gudrun Dahlberg, ekonom, fr.o.m. 1998-06-24 t.o.m. 1999-07-15
Sekreterare : Anita Dahlström, socionom, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-06-10
Sekreterare : Sofia Kälvemark, utredare, fr.o.m. 1998-09-22 t.o.m. 1999-04-18
Sekreterare : Christina Kärvinge, departementsråd, t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Elisabet Olin, civilekonom, fr.o.m. 1995-01-19 t.o.m. 1995-11-12
Sekreterare : Patrik Olofsson, pol.mag., fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-04-14
Sekreterare : Elisabeth Rynning, docent, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Björn Sundström, ekonom, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-11-30
Sekreterare : Johanna Törnwall, fil.kand., fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Bengt Wramner, folkhälsoöverläkare, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Ulla Åhs, fr.o.m. 1998-05-15 t.o.m. 1999-06-30
Bitr. sekreterare : Sara Nordling, fil.kand., t.o.m. 1995-01-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (U 1992:03) om huvudmannaskapet för vårdhögskolorna [ Avslutad 1993 ] [ Expert ]
Utredningen (U 1992:03) om huvudmannaskapet för vårdhögskolorna
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir 1992:43.
Lokal : Karolinska institutet, Avdelning för utbildning och forskning, Solna.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:12 Vårdhögskolor - kvalitet - utveckling - huvudmannaskap. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Anita Bråkenhielm, landshövding, t.o.m. 1993-02-17
Expert : Catharina Blom, enhetschef, t.o.m. 1993-02-17
Expert : Karin Bodell, byrådirektör, t.o.m. 1993-01-31
Expert : Lars-Åke Idahl, lektor, t.o.m. 1993-02-17
Expert : Bernt Lindén, rektor, t.o.m. 1993-02-17
Expert : Lil Ljunggren, departementssekreterare, t.o.m. 1993-02-17
Expert : Karin Odencrants, departementssekreterare, t.o.m. 1993-02-17
Expert : Gunilla Svanberg, rektor, t.o.m. 1993-02-17
Sekreterare : Ewa Ställdal, byråchef, t.o.m. 1993-03-20
Anders Engqvist, förste sekreterare, t.o.m. 1993-03-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:12 Vårdhögskolor – Kvalitet – Utveckling – Huvudmannaskap [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman