Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om utvärdering av vissa förändringar i tingsrättsorganisationen (Ju 2002:11)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om utvärdering av vissa förändringar i tingsrättsorganisationen (Ju 2002:11) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 6 ♂ 7 ) :

Anders Eriksson  []  ( Särskild utredare )
Ulf Arvidsson  []  ( Expert )
Birgitta Holmgren  []  ( Expert )
Anders Kjaersgaard  []  ( Expert )
Anne Ramberg  []  ( Expert )
Johan Sjöö  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om utvärdering av vissa förändringar itingsrättsorganisationen (Ju 2002:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-05-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:69 och dir. 2002:126
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:5 Förändringar i tingsrättsorganisationen
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Eriksson, generaldirektör, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2003-01-31
Expert : Ulf Arvidsson, planeringsdirektör, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Expert : Birgitta Holmgren, enhetschef, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Expert : Anders Kjaersgaard, bitr. länspolismästare, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Expert : Anne Ramberg, generalsekreterare, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Kia Andreasson, f.d. led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Jan Ertsborn, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Jeppe Johnsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Rangwi Marcelind, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2002-12-18
Göran Norlander, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Yvonne Oscarsson, f.d. led. av riksdagen /v, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Gunnel Wallin, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Johan Sjöö, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2003-02-16

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman