Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Hans-Olof Lindblom

Sök kontaktuppgifter till Hans-Olof Lindblom på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Hans-Olof Lindblom

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Hans-Olof Lindblom medverkat i ( 12 st. ):

Dataskyddsutredningen (Ju 2016:04) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Dataskyddsutredningen (Ju 2016:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-02-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:15
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:39 Ny dataskyddslag. Kompletterande bestämmelser till EU:s dataskyddsförordning
Medverkande :
Särskild utredare : Inga-Lill Askersjö, justitieråd, fr.o.m. 2016-02-25 t.o.m. 2017-05-12
Sakkunnig : Maria Eka, chefsrådman, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-05-12
Expert : Carolina Brånby, jurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-12
Expert : Manne Heimer, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-12
Expert : Per Kjellson, rättslig utredare, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-12
Expert : Hans-Olof Lindblom, chefsjurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-12
Expert : Caroline Olstedt Carlström, dataskyddschef, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-12
Expert : Elisabet Reimers, kammarrättsråd, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2016-12-14
Expert : Daniel Westman, doktorand, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-12
Expert : Staffan Wikell, förbundsjurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-12
Sekreterare : Maria Jonsson, jurist, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2017-05-14
Sekreterare : Jenny Nyman, rättslig specialist, fr.o.m. 2016-10-18 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Ulrika Söderqvist, enhetschef, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2017-05-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:15 Dataskyddsförordningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om tillsyn över den personliga integriteten (Ju 2015:02) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Utredningen om tillsyn över den personliga integriteten (Ju 2015:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:164 och dir. 2015:139
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:65 Ett samlat ansvar för tillsyn över den personliga integriteten
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Skarhed, justitiekansler, fr.o.m. 2015-03-04 t.o.m. 2016-10-04
Expert : Per Furberg, advokat, fr.o.m. 2015-03-18 t.o.m. 2016-10-04
Expert : Hans-Olof Lindblom, chefsjurist, fr.o.m. 2015-03-18 t.o.m. 2016-10-04
Expert : Staffan Lindmark, jurist och stf enhetchef, fr.o.m. 2014-03-18 t.o.m. 2016-10-04
Expert : Cecilia Magnusson Sjöberg, professor, fr.o.m. 2015-03-18 t.o.m. 2016-10-04
Expert : Eva Melander Tell, kanslichef, fr.o.m. 2015-03-18 t.o.m. 2016-10-04
Expert : Linda Rantén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-03-18 t.o.m. 2016-10-04
Expert : Elisabet Reimers, kammarrättsråd, fr.o.m. 2015-03-18 t.o.m. 2016-10-04
Expert : Mattias Råbe, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-09-10 t.o.m. 2016-10-04
Expert : David Törngren, ämnesråd, fr.o.m. 2015-03-18 t.o.m. 2015-09-09
Sekreterare : Jenny Jonasson, föredragande i KU, fr.o.m. 2015-04-20 t.o.m. 2016-10-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:65 Ett samlat ansvar för tillsyn över den personliga integriteten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Informationshanteringsutredningen (Ju 2011:11) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Informationshanteringsutredningen (Ju 2011:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:86, dir. 2014:31 och dir. 2014:147
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 Malmö, Garnisonen, tel. 08-405 43 15 (Reimers), tel 08-405 81 84 (Tansjö)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:90 Överskottsinformation vid direktåtkomst
SOU 2015:39 Myndighetsdatalag
Medverkande :
Särskild utredare : Henrik Jermsten, justitieråd, fr.o.m. 2011-10-25 t.o.m. 2015-04-30
Sakkunnig : Eva Lenberg, rättschef, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Arnell, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-01-12 t.o.m. 2013-07-31
Expert : Malgorzata Drewniak, jurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Per Furberg, advokat, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Anneli Hagdahl, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-11-03
Expert : Per Hultengård, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Torbjörn Hörnfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Jonsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Expert : Linn Kempe, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Expert : Linn Kempe, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Hans-Olof Lindblom, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Cecilia Magnusson Sjöberg, professor, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Svante Nygren, analytiker, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Elisabet Reimers, kammarrättsråd, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Nils Sjöblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-11-11 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Kjell-Åke Sjödin, områdesexpert, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Per Trehörning, ombudsman, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Monika Vestin, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2013-01-12 t.o.m. 2014-09-30
Expert : Mikael Westberg, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2013-11-11 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Staffan Wikell, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Östgren, rättslig expert, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Ledamot : Phia Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Jonas Eklund, jur.kand, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Inger Fredriksson, journalist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Jonas Rydfors, politisk sekreterare, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Karl Sigfrid, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Tuve Skånberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Christer Winbäck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Alice Åström, fd. led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Sekreterare : Katarina Dunnington, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-07-31
Sekreterare : Elisabet Reimers, kammarrättsråd, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2015-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:90 Överskottsinformation vid direktåtkomst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2015:39 Myndighetsdatalag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om informationsutbyte vid brottsbekämpning m.m. (Ju 2010:02) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utredningen om informationsutbyte vid brottsbekämpning m.m. (Ju 2010:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-02-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:17 och 2010:112
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 11014, 404 21 Göteborg,tel. 031-701 53 63 (sekr.)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:20 Dataskydd vid europeiskt polisiärt och straffrättsligt samarbete. Dataskyddsrambeslutet, Europolanställdas befattning med hemliga uppgifter
SOU 2011:80 Informationsutbyte vid samarbete mot grov organiserad brottslighet
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Wahlqvist, kammarrättslagman, fr.o.m. 2010-02-25 t.o.m. 2011-12-31
Expert : Ann-Marie Ahlqvist, verksjurist, fr.o.m. 2011-01-12 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Helena Bontin, rättslig expert, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-03-15
Expert : Lars Dahlström, rådman, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Jenny Ferm, kansliråd, fr.o.m. 2011-01-12 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Yvette Glantz, verksjurist, fr.o.m. 2011-01-12 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Lars Haglund, rättslig expert, fr.o.m. 2011-01-12 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Nicklas Hjertonsson, jurist, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-03-15
Expert : Ulf Jonare, verksjurist, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Drazenko Jozic, verksjurist, fr.o.m. 2011-01-12 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Tommy Kangasvieri, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-03-15
Expert : Peder Liljeqvist, rådman, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Hans-Olof Lindblom, chefsjurist, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Johan Lindmark, byråchef, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Malin Lundberg, jurist, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Marija Momcilovic, biträdande chefsjurist, fr.o.m. 2011-01-12 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Leena Reinikainen, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Erik Stenström, verksjurist, fr.o.m. 2011-01-12 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Sara Thörngren, chefsjurist, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Annika Waller, ämnesråd, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-03-15
Expert : Solveig Wollstad, chefsåklagare, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-12-07
Sekreterare : Hans Wikner, rådman, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2008 års Kameraövervakningsutredning (Ju 2008:04) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
2008 års Kameraövervakningsutredning (Ju 2008:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-02-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:22
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:87 En ny kameraövervakningslag
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Åberg, kammarrättspresident, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-11-30
Expert : John Ahlberk, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Madeleine Blixt, utredare, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Erik Janzon, teamledare, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Hans-Olof Lindblom, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2008-08-15
Expert : Leif Lindgren, chefsjurist, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Gun Löfgren Cederberg, byråchef, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Per Svartz, polismästare, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Mathias Säfsten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2009-03-05
Expert : David Törngren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-03-06 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Maria Wassén, rättschef, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-04
Sekreterare : Åse Sundström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:22 Översyn av lagen om allmän kameraövervakning m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:87 En ny kameraövervakningslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
E-offentlighetskommittén (Ju 2008:06) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
E-offentlighetskommittén (Ju 2008:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-03-13
Direktiv för kommittén, se dir. 2008:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:5 Säkerhetskopiors rättsliga status
SOU 2010:4 Allmänna handlingar i elektronisk form - offentlighet och integritet
Medverkande :
Ordförande : Henrik Jermsten, regeringsråd, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-02-28
Ledamot : Otto von Arnold, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Marianne Berg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Per Bill, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Krister Hammarbergh, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Annie Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Mark Klamberg, doktorand, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2008-10-19
Ledamot : Mathias Klang, fil.dr och lektor, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Margareta Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Leif Pettersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Eliza Roszkowska Öberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Tone Tingsgård, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Pernilla Wikström Pehrson, chefsjurist, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Christer Winbäck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-10-20 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Magnus Dahlberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-05-29 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Hans-Olof Lindblom, dataråd, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Leif Lindgren, chefsjurist, fr.o.m. 2008-06-12 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Johan Modin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-05-29 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Svante Nygren, analytiker, fr.o.m. 2008-05-29 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Michael Staff, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-29 t.o.m. 2009-09-08
Expert : Pär Trehörning, journalist, ombudsman, fr.o.m. 2008-05-29 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Britt-Marie Östholm, arkivråd, fr.o.m. 2009-09-09 t.o.m. 2010-02-04
Sekreterare : Lotten Karlén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-05-05 t.o.m. 2010-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Vägtrafikregisterutredningen (N 2008:04) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Vägtrafikregisterutredningen (N 2008:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-05-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:53, dir. 2009:2, dir. 2009:107 och dir. 2010:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:76 Transportstyrelsens databaser på vägtrafikområdet - integritet och effektivitet
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Engdahl, fr.o.m. 2008-07-30 t.o.m. 2010-11-02
Expert : Erling Andersson, chef, fr.o.m. 2008-10-23 t.o.m. 2010-11-02
Expert : Susanna Broms, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2010-05-28 t.o.m. 2010-11-02
Expert : Jenny Forkman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-10-23 t.o.m. 2009-01-31
Expert : Hans-Olof Lindblom, chefsjurist, fr.o.m. 2008-10-23 t.o.m. 2010-11-02
Expert : Charlotte Ottosson, kansliråd, fr.o.m. 2008-10-23 t.o.m. 2010-11-02
Expert : Kjell-Åke Sjödin, områdesexpert, fr.o.m. 2008-10-23 t.o.m. 2010-11-02
Expert : Gunilla Svedberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-02-11 t.o.m. 2010-11-02
Expert : Erik Viktorin, rättslig expert, fr.o.m. 2008-10-23 t.o.m. 2010-11-02
Expert : Nenne Åman, verksjurist, fr.o.m. 2008-10-23 t.o.m. 2010-11-02
Sekreterare : Maria Ceder, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2010-09-30
Sekreterare : Erik Olsson, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-11-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Trafikuppgiftsutredningen (Ju 2006:04) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
Trafikuppgiftsutredningen (Ju 2006:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-05-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:49 och dir. 2007:37
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:76 Lagring av trafikuppgifter för brottsbekämpning
Medverkande :
Särskild utredare : Gudrun Antemar, generaldirektör, fr.o.m. 2006-05-18 t.o.m. 2007-11-30
Sakkunnig : Per Bergstrand, jurist, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Sakkunnig : Per Lagerud, ämnesråd, fr.o.m. 2006-05-23 t.o.m. 2007-11-30
Sakkunnig : Hans Olov Lindblom, dataråd, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Sakkunnig : Margareta Åberg, kammarrättslagsman, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Carina Axelsson Palmer, kriminalinspektör, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Helene Bergström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-26 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Carina Bring Sjögren, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-03-25
Expert : Mattias Broman, kansliråd, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Maria Broms Hagelin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2006-09-04
Expert : Fredrik von Essen, projektledare, fr.o.m. 2007-06-19 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Per Furberg, advokat, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Martin Gynnerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2006-09-17
Expert : Ylva Hambraeus Björling, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-06-18
Expert : Maria Häll, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-08-16 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Lars-Åke Johansson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Katarina Ringertz, kammaråklagare, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Chatrine Rudström, kammaråklagare, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2006-10-31 t.o.m. 2007-08-15
Kurt Säkerhetspolisen Alavaara, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Annkatrin Tullverket Hübinette, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Mikael Konkurrensverket Ingemarsson, fr.o.m. 2007-01-17 t.o.m. 2007-11-07
Adrienne Konkurrensverket de Jounge, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-01-17
Bodil Miljöpartiet Ceballos, de gröna, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Kenneth Forslund, G Socialdemokraterna, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Björn Moderata Hamilton, samlingspartiet, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Karin Folkpartiets Karlsbro, liberalerna, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2006-10-05
Johan Centerpartiet Linander, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Inger Vänsterpartiet Lundgren, fr.o.m. 2007-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Ragnwi Kristdemokraterna Marcelind, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2006-10-31
, Olsson, Rolf Vänsterpartiet (avliden maj 2007), fr.o.m. 2006-06-21
Olle Kristdemokraterna Sandahl, fr.o.m. 2006-11-01 t.o.m. 2007-11-07
Cecilia Folkpartiet Wigström, liberalerna, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-11-07
Patrik Regerings IT-politiska Fältström, strategigrupp, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
, Grape, Mikael Tele 2 AB, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Fredrik IT-företagen von Essen, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-06-18
Kajsa Svenska Stadsnätsföreningen Hedberg, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
, Helgesson, Fredrik Bredbandsbolagen /B2 Bredband AB, fr.o.m. 2006-10-26 t.o.m. 2007-11-07
Håkan TeliaSonera Sverige Hjelmestam, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Kurt Erik Sveriges Operatörers Forum Lindqvist, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Richard TDC Song Rebhan, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Staffan Sveriges Wikell, kommuner och landsting, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Sekreterare : Annacarin Rathsman, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2007-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:76 Lagring av trafikuppgifter för brottsbekämpning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2005 års informationsutbytesutredning (Fi 2005:08) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
2005 års informationsutbytesutredning (Fi 2005:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-09-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:91 och dir. 2006:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:45 Utökat elektroniskt informationsutbyte
Medverkande :
Särskild utredare : Nils Dexe, fr.o.m. 2005-09-05
Sakkunnig : Fredrik Löfstedt, fr.o.m. 2005-10-25
Sakkunnig : Anne Wartin, fr.o.m. 2005-10-25
Expert : Thomas Falk, fr.o.m. 2005-10-25
Expert : Inger Fernholm, fr.o.m. 2005-10-25
Expert : Johan Klofeldt, fr.o.m. 2005-10-25
Expert : Hans-Olof Lindblom, fr.o.m. 2005-10-25
Expert : Jan Nissén, fr.o.m. 2005-10-25
Expert : Helena Rosén Andersson, fr.o.m. 2005-10-25
Expert : Anna Sjöstrand, fr.o.m. 2005-11-15
Expert : Jonas Wiklund, fr.o.m. 2005-10-25
Sekreterare : Bodil Svensson, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-08-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:45 Utökat elektroniskt informationsutbyte [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om uppföljning inom läkemedelsområdet (S 2002:06) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om uppföljning inom läkemedelsområdet (S 2002:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-03-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:38 och dir. 2002:161
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:52 Ökad patientsäkerhet på läkemedelsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Leif Ekberg, f.d. president, fr.o.m. 2002-03-14
Sakkunnig : Charlotta Lokrantz, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-04-25
Sakkunnig : Elin Michelsen, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-25
Expert : Björn Beerman, professor, fr.o.m. 2002-08-16 t.o.m. 2002-10-28
Expert : Nils Feltelius, docent, fr.o.m. 2002-10-29
Expert : Dag Johannesson, chefsjurist, fr.o.m. 2002-04-25
Expert : Hans-Olof Lindblom, dataråd, fr.o.m. 2002-04-25
Expert : Eva Nilsson Bågenholm, andre vice ordförande, fr.o.m. 2002-04-25
Expert : Måns Rosén, direktör, fr.o.m. 2002-04-25
Expert : Håkan Vestergren, utredare, fr.o.m. 2002-04-25
Sekreterare : Maria Lockman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2003-06-15
Sekreterare : Helena Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:52 Ökad patientsäkerhet på läkemedelsområdet [ pdf |Paragraftecken ]
Informationsutbytesutredningen (Fi 1999:06) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Informationsutbytesutredningen (Fi 1999:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:53
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:97 Rätt underlag - rätt beslut.
Medverkande :
Ordförande : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Sakkunniga : Lars-Åke Johansson, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-08
Sakkunniga : Robert Modlitba, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Sakkunniga : Erik Nymansson, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Sakkunniga : Magdalena Sinander, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Gertrude Hedenström-Eriksson, fr.o.m. 2000-04-10 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Lennart Hillström, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-04-09
Expert : Hans-Olof Larsson, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Hans-Olof Lindblom, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Katarina Sinerius, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Leif Tallskog, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Tommy Thunberg, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Sekreterare : Helena Rosén Andersson, fr.o.m. 1999-10-18 t.o.m. 2000-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (S 1996:06) om översyn av inkomstbegreppen inom bidrags- och socialförsäkringssystemen [ Avslutad 1997 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (S 1996:06) om översyn av inkomstbegreppen inom bidrags- och social- försäkringssystemen
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:52, dir. 1996:100 och dir. 1997:63.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:85 Förmån efter inkomst - Samordnat inkomstbegrepp för bostadsstöden och nya kvalifikationsregler för rätt till sjuk- penninggrundande inkomst. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Siv Helmer, f.d. kanslichef, fr.o.m. 1996-07-01
Sakkunnig : Susann Asplund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-15
Sakkunnig : Bengt Eklind, kansliråd, fr.o.m. 1996-11-01
Sakkunnig : Bosse Häll, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-09-15
Sakkunnig : Ulf Kjellin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-09-15
Sakkunnig : Kjell Rempler, kansliråd, fr.o.m. 1996-09-15
Sakkunnig : Per Tillander, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-12-15
Sakkunnig : Kajsa Wikström, jur. kand., fr.o.m. 1996-09-15 t.o.m. 1996-12-31
Expert : Lars Emanuelsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-09-15
Sekreterare : Hans-Olof Lindblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-09-09 t.o.m. 1997-08-31
Sekreterare : Kajsa Wikström, projektkoordinator, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman