Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2005 års informationsutbytesutredning (Fi 2005:08)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2005 års informationsutbytesutredning (Fi 2005:08) [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 5 ♂ 7 ) :

Nils Dexe  []  ( Särskild utredare )
Fredrik Löfstedt  []  ( Sakkunnig )
Anne Wartin  []  ( Sakkunnig )
Thomas Falk  []  ( Expert )
Inger Fernholm  []  ( Expert )
Johan Klofeldt  []  ( Expert )
Hans-Olof Lindblom  []  ( Expert )
Jan Nissén  []  ( Expert )
Helena Rosén Andersson  []  ( Expert )
Anna Sjöstrand  []  ( Expert )
Jonas Wiklund  []  ( Expert )
Bodil Svensson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2005 års informationsutbytesutredning (Fi 2005:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-09-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:91 och dir. 2006:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:45 Utökat elektroniskt informationsutbyte
Medverkande :
Särskild utredare : Nils Dexe, fr.o.m. 2005-09-05
Sakkunnig : Fredrik Löfstedt, fr.o.m. 2005-10-25
Sakkunnig : Anne Wartin, fr.o.m. 2005-10-25
Expert : Thomas Falk, fr.o.m. 2005-10-25
Expert : Inger Fernholm, fr.o.m. 2005-10-25
Expert : Johan Klofeldt, fr.o.m. 2005-10-25
Expert : Hans-Olof Lindblom, fr.o.m. 2005-10-25
Expert : Jan Nissén, fr.o.m. 2005-10-25
Expert : Helena Rosén Andersson, fr.o.m. 2005-10-25
Expert : Anna Sjöstrand, fr.o.m. 2005-11-15
Expert : Jonas Wiklund, fr.o.m. 2005-10-25
Sekreterare : Bodil Svensson, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-08-06

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman