Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Trafikuppgiftsutredningen (Ju 2006:04)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Trafikuppgiftsutredningen (Ju 2006:04) [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 39 st. ♀ 19 ♂ 20 ) :

Gudrun Antemar  []  ( Särskild utredare )
Per Bergstrand  []  ( Sakkunnig )
Per Lagerud  []  ( Sakkunnig )
Margareta Åberg  []  ( Sakkunnig )
Carina Axelsson Palmer  []  ( Expert )
Helene Bergström  []  ( Expert )
Carina Bring Sjögren  []  ( Expert )
Mattias Broman  []  ( Expert )
Maria Broms Hagelin  []  ( Expert )
Fredrik von Essen  []  ( Expert )
Per Furberg  []  ( Expert )
Martin Gynnerstedt  []  ( Expert )
Ylva Hambraeus Björling  []  ( Expert )
Maria Häll  []  ( Expert )
Lars-Åke Johansson  []  ( Expert )
Katarina Ringertz  []  ( Expert )
Chatrine Rudström  []  ( Expert )
Hans Öjemark  []  ( Expert )
Annacarin Rathsman  []  ( Sekreterare )
Hans-Olof Lindblom  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Trafikuppgiftsutredningen (Ju 2006:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-05-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:49 och dir. 2007:37
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:76 Lagring av trafikuppgifter för brottsbekämpning
Medverkande :
Särskild utredare : Gudrun Antemar, generaldirektör, fr.o.m. 2006-05-18 t.o.m. 2007-11-30
Sakkunnig : Per Bergstrand, jurist, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Sakkunnig : Per Lagerud, ämnesråd, fr.o.m. 2006-05-23 t.o.m. 2007-11-30
Sakkunnig : Hans Olov Lindblom, dataråd, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Sakkunnig : Margareta Åberg, kammarrättslagsman, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Carina Axelsson Palmer, kriminalinspektör, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Helene Bergström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-26 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Carina Bring Sjögren, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-03-25
Expert : Mattias Broman, kansliråd, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Maria Broms Hagelin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2006-09-04
Expert : Fredrik von Essen, projektledare, fr.o.m. 2007-06-19 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Per Furberg, advokat, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Martin Gynnerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2006-09-17
Expert : Ylva Hambraeus Björling, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-06-18
Expert : Maria Häll, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-08-16 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Lars-Åke Johansson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Katarina Ringertz, kammaråklagare, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Chatrine Rudström, kammaråklagare, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2006-10-31 t.o.m. 2007-08-15
Kurt Säkerhetspolisen Alavaara, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Annkatrin Tullverket Hübinette, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Mikael Konkurrensverket Ingemarsson, fr.o.m. 2007-01-17 t.o.m. 2007-11-07
Adrienne Konkurrensverket de Jounge, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-01-17
Bodil Miljöpartiet Ceballos, de gröna, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Kenneth Forslund, G Socialdemokraterna, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Björn Moderata Hamilton, samlingspartiet, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Karin Folkpartiets Karlsbro, liberalerna, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2006-10-05
Johan Centerpartiet Linander, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Inger Vänsterpartiet Lundgren, fr.o.m. 2007-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Ragnwi Kristdemokraterna Marcelind, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2006-10-31
, Olsson, Rolf Vänsterpartiet (avliden maj 2007), fr.o.m. 2006-06-21
Olle Kristdemokraterna Sandahl, fr.o.m. 2006-11-01 t.o.m. 2007-11-07
Cecilia Folkpartiet Wigström, liberalerna, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-11-07
Patrik Regerings IT-politiska Fältström, strategigrupp, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
, Grape, Mikael Tele 2 AB, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Fredrik IT-företagen von Essen, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-06-18
Kajsa Svenska Stadsnätsföreningen Hedberg, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
, Helgesson, Fredrik Bredbandsbolagen /B2 Bredband AB, fr.o.m. 2006-10-26 t.o.m. 2007-11-07
Håkan TeliaSonera Sverige Hjelmestam, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Kurt Erik Sveriges Operatörers Forum Lindqvist, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Richard TDC Song Rebhan, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Staffan Sveriges Wikell, kommuner och landsting, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Sekreterare : Annacarin Rathsman, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2007-10-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman