Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredning om en äldreomsorgslag och stärkt medicinsk kompetens i kommuner (S 2020:16)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredning om en äldreomsorgslag och stärkt medicinsk kompetens i kommuner (S 2020:16) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 24 st. ♀ 18 ♂ 6 ) :

Olivia Wigzell  []  ( Särskild utredare )
Louise Andersson  []  ( Sekreterare )
Malin Lundberg  []  ( Sekreterare )
Katrin Westlund  []  ( Sekreterare )
Monica Engström  []  ( Sakkunnig )
Petra Ferngren Zetterberg  []  ( Sakkunnig )
Joanna Hägg  []  ( Sakkunnig )
Jimmy Järvenpää  []  ( Sakkunnig )
Kristoffer Lundberg  []  ( Sakkunnig )
Unni Mannheimer  []  ( Sakkunnig )
Greger Bengtsson  []  ( Expert )
Bitte Bråstad  []  ( Expert )
Eva Eriksson  []  ( Expert )
Mari Huupponen  []  ( Expert )
Ann-Marie Högberg  []  ( Expert )
Ann Johansson  []  ( Expert )
Lisbeth Löpare Johansson  []  ( Expert )
Ingmar Skoog  []  ( Expert )
Marta Szebehely  []  ( Expert )
Christina Tallberg  []  ( Expert )
Marina Tuutma  []  ( Expert )
Erik Wessman  []  ( Expert )
Daniel Zetterberg  []  ( Expert )
Marie Åberg  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredning om en äldreomsorgslag och stärkt medicinsk kompetens i kommuner (S 2020:16)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:142
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 juni 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Olivia Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2020-12-22 t.o.m. 2022-06-30
Sakkunnig : Monica Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-01
Sakkunnig : Petra Ferngren Zetterberg, ämnesråd, fr.o.m. 2021-04-01
Sakkunnig : Joanna Hägg, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-01
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, ämnesråd, fr.o.m. 2021-04-01
Sakkunnig : Kristoffer Lundberg, kansliråd, fr.o.m. 2021-04-01
Sakkunnig : Unni Mannheimer, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Greger Bengtsson, samordnare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Bitte Bråstad, chefsjurist, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Eva Eriksson, förbundsordförande, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Mari Huupponen, utredare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Ann-Marie Högberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Ann Johansson, vice ordförande, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Lisbeth Löpare Johansson, samordnare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Ingmar Skoog, professor, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Marta Szebehely, professor emerita, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Christina Tallberg, ordförande, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Marina Tuutma, ordförande, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Erik Wessman, utredare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Daniel Zetterberg, utredare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Marie Åberg, tillsynschef, fr.o.m. 2021-04-01
Sekreterare : Louise Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-13
Sekreterare : Malin Lundberg, verksjurist, fr.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Katrin Westlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-01-25

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman