Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om framtida valfrihetssystem inom socialtjänsten (S 2012:08)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om framtida valfrihetssystem inom socialtjänsten (S 2012:08) [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 25 st. ♀ 17 ♂ 8 ) :

Greger Bengtsson  []  ( Särskild utredare )
Åsa Edman  []  ( Sakkunnig )
Anna Gralberg  []  ( Sakkunnig )
Andreas Hermansson  []  ( Sakkunnig )
Sara Johansson  []  ( Sakkunnig )
Marika Kurlberg  []  ( Sakkunnig )
Eva Ljungbert  []  ( Sakkunnig )
Katarina Sundberg  []  ( Sakkunnig )
Anna Bennet  []  ( Expert )
Lars Berge-Kleber  []  ( Expert )
Kerstin Eriksson  []  ( Expert )
Göran Fredriksson  []  ( Expert )
Stefan Holm  []  ( Expert )
Andreas Johansson  []  ( Expert )
Per Jonsson  []  ( Expert )
Anneli Kastrup  []  ( Expert )
Anna Manhem  []  ( Expert )
Lena Svensson  []  ( Expert )
Christina Tallberg  []  ( Expert )
Elisabeth Åkrantz  []  ( Expert )
Nina Andersson  []  ( Sekreterare )
Helena Henriksson  []  ( Sekreterare )
Alina Mattisson Lax  []  ( Sekreterare )
Karin Månsson  []  ( Sekreterare )
Hannes Stiernstedt  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om framtida valfrihetssystem inom socialtjänsten (S 2012:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:91
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:2 Framtidens valfrihetssystem - inom socialtjänsten
Medverkande :
Särskild utredare : Greger Bengtsson, projektledare, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2014-01-15
Sakkunnig : Åsa Edman, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Anna Gralberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Andreas Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Sara Johansson, S departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Marika Kurlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Eva Ljungbert, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Katarina Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Anna Bennet, utredare, fr.o.m. 2013-02-28 t.o.m. 2013-08-27
Expert : Lars Berge-Kleber, förbundsordförande, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Kerstin Eriksson, näringspolitiskt ansvarig, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Göran Fredriksson, styrelseordförande, fr.o.m. 2012-12-10 t.o.m. 2013-02-25
Expert : Stefan Holm, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2013-02-25
Expert : Andreas Johansson, utredare, fr.o.m. 2012-12-10 t.o.m. 2013-02-25
Expert : Per Jonsson, sakkunnig, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Anneli Kastrup, utredare, fr.o.m. 2013-08-27
Expert : Anna Manhem, programansvarig, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Lena Svensson, handläggare, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Christina Tallberg, vice ordförande, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Elisabeth Åkrantz, upphandlingsspecialist, fr.o.m. 2012-12-10
Sekreterare : Nina Andersson, fr.o.m. 2013-01-21 t.o.m. 2014-01-31
Sekreterare : Helena Henriksson, fr.o.m. 2013-03-09
Sekreterare : Alina Mattisson Lax, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2013-07-31
Sekreterare : Karin Månsson, fr.o.m. 2012-12-03 t.o.m. 2013-03-31
Sekreterare : Hannes Stiernstedt, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-09-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman