Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Göran Söderlöf

Sök kontaktuppgifter till Göran Söderlöf på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Göran Söderlöf

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Göran Söderlöf medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om stärkt skydd för arbetstagare som slår larm (A 2013:02) [ Avslutad 2014 ] [ Ledamot ]
Utredningen om stärkt skydd för arbetstagare som slår larm (A 2013:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-02-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:31 Visselblåsare - Stärkt skydd för arbetstagare som slår larm om allvaliga missförhållanden
Medverkande :
Särskild utredare : Per Virdesten, fr.o.m. 2013-02-18 t.o.m. 2014-05-31
Expert : Jacob Aspegren, ämnesråd, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Expert : Maria Fjellman Lundqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Expert : Hedvig Forsselius, kansliråd, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Ledamot : Niklas Beckman, jur.kand, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Ledamot : Lise Donovan, jurist, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Ledamot : Carl Durling, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Ledamot : Helena Larsson, jurist, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Ledamot : Sofie Rehnström, jurist, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Ledamot : Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Ledamot : Alice Teodorescu, jurist, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Sekreterare : Per Larsson, fr.o.m. 2013-04-29 t.o.m. 2014-05-31
Sekreterare : Per Lindblom, fr.o.m. 2013-05-27 t.o.m. 2014-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:16 Stärkt skydd för arbetstagare som slår larm [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om meddelarskydd för privatanställda i offentligt finansierad verksamhet (Ju 2012:11) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om meddelarskydd för privatanställda i offentligt finansierad verksamhet (Ju 2012:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:76, dir. 2013:39 och dir. 2013:39
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:79 Stärkt meddelarskydd för privatanställda i offentligt finansierad verksamhet
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Åberg, kammarrättspresident, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-03-11 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Ylva Ehn, jurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Carita Fallström, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Hedvig Forsselius, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Anna Gralberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Maria Hellberg, ämnesråd, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-03-10
Expert : Per Larsson, doktorand, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Johan Ndure, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Kirsi Piispanen, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Sofie Rehnström, jurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Annica Runsten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Nils Erik Solberg, chefsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Jonas Stenmo, chesjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Göran Söderlöf, arbetsjurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Alice Teodorescu, jurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Pär Trehörning, ombudsman, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Pia Andersson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Gudrun Brunegård, landstingsråd /KD, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Jonas Eklund, jur.kand. /MP, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Margareta Kjellin, B led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Manfred Löfvenhaft, advokat /FP, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Richard Nordin, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Jonas Rydfors, politisk sekreterare /SD, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Karin Rågsjö, informationsansvarig /V, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Sekreterare : Kristian Karlemon, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2012-10-19 t.o.m. 2013-12-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 2003:11) information till och samråd med arbetstagare [ Avslutad 2004 ] [ Ledamot ]
Utredningen (N 2003:11) information till och samråd med arbetstagare
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:143
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Lena Svenaeus, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-07-31
Expert : Catharina Nordlander, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2004-08-13
Ledamot : Kent Brorsson, arbetsrättschef, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2004-08-13
Ledamot : Ingemar Hamnskär, chefsjurist, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2004-05-09
Ledamot : Pelle Lantz, ombudsman, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2004-08-13
Ledamot : Cajsa Linder, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2004-08-13
Ledamot : Lena Maier, jur.doktor, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2004-08-13
Ledamot : Anna Nordin, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2004-08-13
Ledamot : Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2004-08-13
Ledamot : Ulf Åkesson, fr.o.m. 2004-05-10 t.o.m. 2004-08-13
Sekreterare : Petra Herzfeld Olsson, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-08-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:85 Genomförande av direktivet om information och samråd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Diskrimineringskommittén (N 2002:06) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Diskrimineringskommittén (N 2002:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-01-31
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:11, dir. 2003:69 och dir. 2005:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:55 Ett utvidgat skydd mot könsdiskriminering - delbetänkande
SOU 2006:22 En sammanhållen diskrimineringslagstiftning del 1 och 2
Medverkande :
Ordförande : Göran Ewerlöf, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Christel Anderberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2002-12-01
Ledamot : Hans Andersson, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Marcela Arosenius, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Luciano Astudillo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-04-08 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Rose-Marie Frebran, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Marie Granlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Anita Jönsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Kristina Larsson, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Anna Lindgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lotta Nilsson Hedström, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Martin Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lennart Rohdin, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Charlotte Abrahamsson, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2002-12-01
Expert : Cecilia Asklöf, kansliråd, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Katarina Bengtson Ekström, förbundsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Gunnar Bergström, arbetsrättschef, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-09-28
Expert : Emma Boman Lindberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2005-09-05
Expert : Claes Borgström, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Linda Bågling, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Anna Theodòra Gunnarsdottir, vik. diskrimineringsombudsman, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-03-13
Expert : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Petra Herzfeld Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-09-06 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Johanna Read Hilmarsdottir, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Anneli Hoffstedt, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Fredrik Holmberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Karin Hååg, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Örjan Härneskog, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Katarina Höög, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Mats Johansson, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Jimmy Järvenpää, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Paul Lappalainen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Marianne Laxén, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-10-12
Expert : Jenny Lindblad, utredare, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Agneta Lindelöf, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Katri Linna, diskrimineringsombudsman, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Niklas Ljunggren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lars Lööw, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lena Maier, juris doktor, fr.o.m. 2003-09-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Erland Olauson, kanslichef, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-09-17
Expert : José Perseverante Kimenga, verksjurist, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Anna Skarhed, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Catharina Staaf, departementsråd, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Peter Syrén, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2004-12-06 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Astrid Utterström, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Cafer Uzunel, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Madelaine Vilgren, utbildningskonsult, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Margareta (avliden) Wadstein, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Maria Wikberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Hans Ytterberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Gunilla Zackari, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lars Åström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-02-09
Huvudsekreterare : Gudrun Persson Härneskog, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-05-16 t.o.m. 2006-03-31
Sekreterare : Dan Isaksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-05-16 t.o.m. 2006-03-10
Sekreterare : Susanna Pålsson Helander, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2006-03-10
Sekreterare : Hans Ingvar Roth, teol.dr., fr.o.m. 2004-09-10 t.o.m. 2005-02-28
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2006-03-05
Bitr. sekreterare : Bilge Tekin-Befrits, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2004-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:55 Ett utvidgat skydd mot könsdiskriminering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:22 En sammanhållen diskrimineringslagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Diskrimineringsutredningen 2001 (N 2001:01) [ Avslutad 2002 ]
Diskrimineringsutredningen 2001 (N 2001:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:106 och 2002:12
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:43 Ett utvidgat skydd mot diskriminering
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Tejning, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-05-15
Expert : Charlotte Abrahamsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Emma Boman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Anders Dereborg, hovrättssassessor, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2001-10-14
Expert : Catarina Eklundh, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-01-29
Expert : Örjan Härneskog, fr.o.m. 2002-01-30 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Jimmy Järvenpää, fr.o.m. 2002-01-30 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Agneta Lindelöf, hovrättsråd, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Katri Linna, ombudsman, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2001-12-04
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Jenny Olausson, ombudsman, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Anna Skarhed, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Astrid Utterström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Cafer Uzunel, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Margareta Wadstein, fr.o.m. 2001-12-05 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Hans Ytterberg, ombudsman, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Gunilla Zackari, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Katarina Bengtsson Ekström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Gunnar Bergström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Ledamot : Maria-Paz Acciardo, utredare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2001-06-10
Carl Durling, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Ledamot : Maud Jansson, ombudsman, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-05-02
Helena Johansson, sekretariatschef, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Sekreterare : Dan Isaksson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2002-05-25
Sekreterare : Karin Lundström, fr.o.m. 2001-04-02 t.o.m. 2002-03-31
Sekreterare : Gudrun Persson Härneskog, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2002-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:43 Ett utvidgat skydd mot diskriminering [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (In 1997:06) om översyn av lagen om etnisk diskriminering [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Utredningen (In 1997:06) om översyn av lagen om etnisk diskriminering
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1997:11.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:174 Räkna med mångfald? Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Margareta Wadstein, rådman, fr.o.m. 1997-05-14 t.o.m. 1997-11-30
Sakkunnig : Ann-Jeanette Eriksson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Lena Blixt, advokat, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Jan Edling, utredare, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Yngve Hjalmarson, ombudsman, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Karin Lindgren, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Göran Lindqvist, kansliråd, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Staffan Lundin, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Göran Söderlöf, sekreterare, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Anita Trogen, fil.kand, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Aysegül Sungur, fil.kand, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Elisabeth Wudie, jurist, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Charlotte Ingvar-Nilsson, fr.o.m. 1997-06-14 t.o.m. 1997-12-15
Paul Lappalainen, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1997-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Säkerhetsskyddsutredningen (Ju 1993:09) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Säkerhetsskyddsutredningen (Ju 1993:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1993:81 och 1993:123.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:149 Säkerhetsskydd Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Mats Börjesson, generaldirektör, fr.o.m. 1993-08-31 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Olof Egerstedt, expeditionschef, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Anne-Marie Hedström, polisintendent, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Stefan Källmén, avdelningschef, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Nils Rekke, byråchef, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Olof Strid, överstelöjtnant, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Tommy Svensson, jur.kand., fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Göran Söderlöw, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Sten Wahlqvist, kammarrättslagman, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1995-01-11
Sekreterare : Nils Kärrlander, polisintendent, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1995-01-31
Sekreterare : Nils Rekke, byråchef, t.o.m. 1994-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:149 Säkerhetsskydd [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman