: : :

Jämställdshetslagsutredningen (A 1998:03)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet (tillsatt av Arbetsmarknadsdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Jämställdshetslagsutredningen (A 1998:03) [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet (tillsatt av Arbetsmarknadsdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:91 En översyn av jämställdhetslagen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 6 ♂ 5 ) :

Hans Stark  []  ( Särskild utredare )
Gunnar Bergström  []  ( Ledamot )
Gunilla Hansén-Larson  []  ( Ledamot )
Göran Söderlöf  []  ( Ledamot )
Anita Trogen  []  ( Ledamot )
Britt-Marie Thulestedt  []  ( Ledamot )
Eskil Wadensjö  []  ( Ledamot )
Ingalill L. Westh  []  ( Ledamot )
Mona Danielsson  []  ( Sakkunnig )
Örjan Härneskog  []  ( Sakkunnig )
Anna Middelman  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Jämställdshetslagsutredningen (A 1998:03)


Beteckning : A 1998:03
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-14
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-07-09
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:60.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Stark, Hans, fr.o.m. 1998-07-09 t.o.m. 1999-09-15
Ledamot : Bergström, Gunnar, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1999-09-15
Ledamot : Hansén-Larson, Gunilla, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1999-09-15
Ledamot : Söderlöf, Göran, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1999-09-15
Ledamot : Trogen, Anita, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1999-09-15
Ledamot : Thulestedt, Britt-Marie, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1999-09-15
Ledamot : Wadensjö, Eskil, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1999-09-15
Ledamot : Westh, Ingalill L., fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1999-09-15
Sakkunnig : Danielsson, Mona, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1999-09-15
Sakkunnig : Härneskog, Örjan, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1999-09-15
Sekreterare : Middelman, Anna, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 1999-09-17

Rapporter

SOU 1999:91En översyn av jämställdhetslagen

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman