Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Konstnärspolitiska utredningen (Ku 2016:04)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Konstnärspolitiska utredningen (Ku 2016:04) [ Avslutad 2018 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 6 ♂ 5 ) :

Ann-Christin Nykvist  []  ( Särskild utredare )
Niklas Briselius  []  ( Expert )
Sara Karlsson  []  ( Expert )
Sofi Knutas  []  ( Expert )
Robert Nilsson  []  ( Expert )
Esbjörn Åkesson  []  ( Expert )
Göran Blomberg  []  ( Huvudsekreterare )
Anna Eineborg  []  ( Sekreterare )
Claes Eriksson  []  ( Sekreterare )
Helene Larsson  []  ( Sekreterare )
Maria Lewenhaupt  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Konstnärspolitiska utredningen (Ku 2016:04)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-11-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:93
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:23 Konstnär - oavsett villkor?
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Christin Nykvist, fr.o.m. 2016-11-17 t.o.m. 2018-04-01
Expert : Niklas Briselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-01-07
Expert : Sara Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-04-01
Expert : Sofi Knutas, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-04-01
Expert : Robert Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-01-08 t.o.m. 2018-04-01
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-04-01
Huvudsekreterare : Göran Blomberg, fr.o.m. 2016-11-22 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Anna Eineborg, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Claes Eriksson, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Helene Larsson, fr.o.m. 2017-02-15 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Maria Lewenhaupt, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2017-07-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman