Hem: Teman: Förarbeten:

Omslaget till förarbetetDir. 2017:133 Översyn av styrningen inom funktionshinderspolitiken

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Omslaget till förarbetetDir. 2017:133 Översyn av styrningen inom funktionshinderspolitiken ( 8 sidor )

Visa sidan

Sören Öman har inte medverkat till detta förarbete, men väl till många andra. » Förarbeten med Sören Öman

Direktiv till den offentliga utredningen under Socialdepartementet :

Styrutredningen för funktionshinderspolitiken (S 2017:09) [ Avslutad 2019 ]

Styrutredningen för funktionshinderspolitiken (S 2017:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:133 och dir. 2018:115
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:23 Styrkraft i funktionshinderspolitiken
Medverkande :
Särskild utredare : Martin Olauzon, utredare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-05-07
Expert : Sophie Ahlstrand, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-01-29
Expert : Ingrid Birgersson, jurist, fr.o.m. 2019-01-30 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Vanessa Bonsib, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-01-29
Expert : Anna Bruce, forskare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Kenneth Eliasson, utredare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Helena Hagelroth, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Per-Olof Hedvall, docent, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Anders Hektor, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Jeanette Jarmlinger, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-18 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Amanda Lindberg, styrelseordförande, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Frida Nannesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-01-29
Expert : Lars Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Lena Olofsson Warstrand, ämnesråd, fr.o.m. 2019-01-30 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Martin Qvist, filosofie doktor, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Elena Roksmann, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Anna Schölin, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Linda Svanhed, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-03-17
Expert : Anna Thomsson, handläggare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Elisabeth Wallenius, ordförande, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Sofia Wennberg di Gasper, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2018-09-02
Expert : Lisa Widén, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2018-09-02
Expert : Karl-Oskar Öhman, utredare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Sekreterare : Anders Berg, revisionsdirektör, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2019-05-07
Sekreterare : Malin Gedda, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-29 t.o.m. 2018-04-17
Sekreterare : Hanna Åkesson, samordnare, fr.o.m. 2018-04-23 t.o.m. 2019-05-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser
Martin Olauzon  [] ( Särskild utredare )
Sophie Ahlstrand  [] ( Expert )
Ingrid Birgersson  [] ( Expert )
Vanessa Bonsib  [] ( Expert )
Anna Bruce  [] ( Expert )
Kenneth Eliasson  [] ( Expert )
Helena Hagelroth  [] ( Expert )
Christina Hassel  [] ( Expert )
Per-Olof Hedvall  [] ( Expert )
Anders Hektor  [] ( Expert )
Jeanette Jarmlinger  [] ( Expert )
Annika Järemo  [] ( Expert )
Amanda Lindberg  [] ( Expert )
Frida Nannesson  [] ( Expert )
Lars Nilsson  [] ( Expert )
Lena Olofsson Warstrand  [] ( Expert )
Martin Qvist  [] ( Expert )
Elena Roksmann  [] ( Expert )
Anna Schölin  [] ( Expert )
Linda Svanhed  [] ( Expert )
Anna Thomsson  [] ( Expert )
Elisabeth Wallenius  [] ( Expert )
Lisa Widén  [] ( Expert )
Karl-Oskar Öhman  [] ( Expert )
Anders Berg  [] ( Sekreterare )
Malin Gedda  [] ( Sekreterare )
Hanna Åkesson  [] ( Sekreterare )
Sofia Wennberg DiGasper  [] ( Expert )
Betänkande av utredningen

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:23 Styrkraft i funktionshinderspolitiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till dir. 2017:133

Källa : Sveriges riksdag, Regeringskansliet

Senast uppdaterad 2021-12-12 av Sören Öman