Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Sfi-peng till utbildningsanordnare (U 2020:08)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sfi-peng till utbildningsanordnare (U 2020:08) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 5 ♂ 5 ) :

Björn Tyrefors  []  ( Särskild utredare )
Lisa Ahlström  []  ( Sekreterare )
Isabella Enbågen  []  ( Sekreterare )
Josefin Claesson  []  ( Sakkunnig )
Christina Hassel  []  ( Sakkunnig )
Andreas Hermansson  []  ( Sakkunnig )
Tobias Fannkvist  []  ( Expert )
Jussi Koreila  []  ( Expert )
Riikka Tilja  []  ( Expert )
Robert Östling  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Sfi-peng till utbildningsanordnare (U 2020:08)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-12-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:138
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 januari 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Björn Tyrefors, docent, fr.o.m. 2020-12-18
Sakkunnig : Josefin Claesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Andreas Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2021-04-27
Expert : Tobias Fannkvist, utredare, fr.o.m. 2021-04-27
Expert : Jussi Koreila, verksamhetschef, fr.o.m. 2021-04-27
Expert : Riikka Tilja, undervisningsråd, fr.o.m. 2021-04-27
Sekreterare : Lisa Ahlström, jurist, fr.o.m. 2021-03-15
Sekreterare : Isabella Enbågen, projektledare, fr.o.m. 2021-04-01
Sekreterare : Robert Östling, universitetslektor, fr.o.m. 2021-05-04 t.o.m. 2021-09-03

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman