Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (UD 2002:02) Översyn av regler och praxis vid verkställigheter av avvisnings- och utvisningsbeslut

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (UD 2002:02) Översyn av regler och praxis vid verkställigheter av avvisnings- och utvisningsbeslut [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 6 ♂ 7 ) :

Tommy Arwitz  []  ( Särskild utredare )
Ola Henrikson  []  ( Sakkunnig )
Meit Camving  []  ( Expert )
Eva Cernoch  []  ( Expert )
Kerstin Eriksson  []  ( Expert )
Sven-Åke Eriksson  []  ( Expert )
Ingela Fridström  []  ( Expert )
Per Holmström  []  ( Expert )
Catrin Lidbom  []  ( Expert )
Per Löwenberg  []  ( Expert )
Göran Stenbeck  []  ( Expert )
Nils Öberg  []  ( Expert )
Helena Treiberg Claeson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (UD 2002:02) Översyn av regler och praxis vid verkställigheter av avvisnings- och utvisningsbeslut
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-04-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Tommy Arwitz, ambassadör, fr.o.m. 2002-04-08 t.o.m. 2003-04-04
Sakkunnig : Ola Henrikson, departementsråd, fr.o.m. 2002-11-13
Expert : Meit Camving, ordförande, fr.o.m. 2002-11-13
Expert : Eva Cernoch, ordförande, fr.o.m. 2002-04-08 t.o.m. 2002-11-12
Expert : Kerstin Eriksson, I avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-04-08
Expert : Sven-Åke Eriksson, poliskommissarie, fr.o.m. 2002-04-08
Expert : Ingela Fridström, ämnesråd, fr.o.m. 2002-04-08
Expert : Per Holmström, kansliråd, fr.o.m. 2002-04-08
Expert : Catrin Lidbom, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-08 t.o.m. 2002-11-12
Expert : Per Löwenberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-04-08
Expert : Göran Stenbeck, generaldirektör, fr.o.m. 2002-04-08
Expert : Nils Öberg, departementsråd, fr.o.m. 2002-04-08
Sekreterare : Helena Treiberg Claeson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-05-11 t.o.m. 2003-04-04

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman