Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om den fria rörligheten för unionsmedborgare (UD 2004:07)

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om den fria rörligheten för unionsmedborgare (UD 2004:07) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:49 Unionsmedborgares rörlighet inom EU [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 5 ♂ 9 ) :

Per Virdesten  []  ( Ordförande )
Gunilla Bergerén  []  ( Expert )
Ewa Bökwall  []  ( Expert )
Nils-Fredrik Carlsson  []  ( Expert )
Ralph Eliasson  []  ( Expert )
Karin Frank  []  ( Expert )
Henrik Hedberg  []  ( Expert )
Gösta Ihrfelt  []  ( Expert )
Catrin Lidbom  []  ( Expert )
Fredrik Martinsson  []  ( Expert )
Magnus Mathiasson  []  ( Expert )
Henrik Andersson  []  ( Sekreterare )
Per Renell  []  ( Sekreterare )
Viktoria Sjögren Samuelsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om den fria rörligheten för unionsmedborgare (UD 2004:07)


Beteckning : UD 2004:07
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-01
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-10-14
Direktiv för utredningen se dir. 2004:127
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Virdesten, Per, fr.o.m. 2004-10-14 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Bergerén, Gunilla, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Bökwall, Ewa, fr.o.m. 2005-03-08 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Eliasson, Ralph, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Frank, Karin, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Hedberg, Henrik, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Ihrfelt, Gösta, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Lidbom, Catrin, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Martinsson, Fredrik, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Mathiasson, Magnus, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Sjögren Samuelsson, Victoria, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-01-23
Sekreterare : Andersson, Henrik, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-12
Sekreterare : Renell, Per, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-08

Rapporter

SOU 2005:49Unionsmedborgares rörlighet inom EU

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman