Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Carina Gunnarsson

Sök kontaktuppgifter till Carina Gunnarsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Carina Gunnarsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Carina Gunnarsson medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om genomförande av direktivet om minimilöner (A 2022:05) [ Pågående ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om genomförande av direktivet om minimilöner (A 2022:05)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2022-12-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2022:140
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 23 juni 2023.
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Gunnarsson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2023-01-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2022:140 Genomförande av direktivet om tillräckliga minimilöner [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om genomförande av direktivet om balans mellan arbete och privatliv (A 2019:05) [ Avslutad 2020 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om genomförande av direktivet om balans mellan arbete och privatliv (A 2019:05)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:97
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:81 Genomförande av balansdirektivet - balans mellan arbete och privatliv för föräldrar och anhörigvårdare
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Gunnarsson, tidigare generaldirektör, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-12-15
Sakkunnig : Caroline Karlström MItt, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-12-15
Sakkunnig : Valter Lindmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-12-15
Sakkunnig : Jessica Löfvenholm, ämnesråd, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-12-15
Expert : Eva Lidén, rättslig expert, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-12-15
Expert : Tarik Qureshi, expert, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-12-15
Joa Bergold, utredare, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-12-15
Annika Bjursell, förhandlare, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-12-15
Ola Brinnen, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-02-16
Edel Karlsson Håål, expert och projektledare, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-12-15
Åsa Forsell, utredare, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-12-14
Jenny Lindmark, socialförsäkringsexpert, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-12-15
Thomas Ljunglöf, utredare, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-12-15
Sekreterare : Sofie Malmkvist, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Tomas Skytesvall, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2020-09-30
Sekreterare : Hanna Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-02-01 t.o.m. 2020-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om ett stärkt meddelarskydd för privatanställda i verksamheter som är helt eller delvis offentligt finansierande (Ju 2016:01) [ Avslutad 2017 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om ett stärkt meddelarskydd för privatanställda i verksamheter som är helt eller delvis offentligt finansierande (Ju 2016:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-01-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:4
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:41 Meddelarskyddslagen - fler verksamheter med stärkt meddelarskydd
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Gunnarsson, generaldirektör, fr.o.m. 2016-01-21 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Liselotte Argulander, jur.kand., fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, kansliråd, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2016-09-11
Expert : Ola Brinnen, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Tove Carlén, jurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Lisa Englund Krafft, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-09-12 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Viktora Juzovitskaja, förbundsjurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Magnus Lundberg, jurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Sofie Rehnström, jurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Louise Hamilton, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Per-Ingvar Johnsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Mirjam Katzin, jurist, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Dag Klackenberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Martina Lind, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Veronica Lindholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Tuve Skånberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Robert Stenkvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Sekreterare : Inger Andersson, rådman, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-06-10
Sekreterare : Sophia Nottehed, tf. rådman, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2017-05-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:41 Meddelarskyddslagen – fler verksamheter med stärkt meddelarskydd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om inhyrning och företrädesrätt till återanställning (A 2013:01) [ Avslutad 2014 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om inhyrning och företrädesrätt till återanställning (A 2013:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-01-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:1 och dir. 2013:114
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:55 Inhyrning och företrädesrätt till återanställning
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Gunnarsson, fr.o.m. 2013-01-17 t.o.m. 2013-12-01
Särskild utredare : Eskil Wadensjö, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2014-07-18
Expert : Mira Hjelm Östh, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Expert : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-24 t.o.m. 2014-07-18
Expert : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2013-09-23
Ledamot : Kent Ackholt, ombudsman, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Ledamot : Niklas Beckman, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Ledamot : Lise Donovan, jurist, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Ledamot : Helena Larsson, jurist, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Ledamot : Tommy Larsson, arbetsjurist, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Ledamot : Jenny Rosenbaum, jurist, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Ledamot : Hanna Schmidt, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Ledamot : Gabriella Sebardt, förbundsjurist, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Sekreterare : Inger Andersson, fr.o.m. 2013-03-11 t.o.m. 2014-09-08
Biträdande sekreterare : Stina Petersson, fr.o.m. 2014-01-27 t.o.m. 2014-03-26
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:55 Inhyrning och företrädesrätt till återanställning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om expropriationsersättning (Ju 2005:17) [ Avslutad 2008 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om expropriationsersättning (Ju 2005:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:147, dir. 2007:16, dir. 2007:89 och dir. 2008:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:29 Hur tillämpas expropriationslagens ersättningsbestämmelser? - delbetänkande
SOU 2009:99 Nya ersättningsbestämmelser i expropriationslagen, m.m. - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Gunarsson, ordförande i Arbetsdomstolen, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-11-30
Sakkunnig : Johan Danelius, ämnesråd, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-05-27
Sakkunnig : Mikael Gulliksson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-11-22 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Magnus Hermansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Jan Josefsson, kansliråd, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2007-08-31
Sakkunnig : Monica Lagerqvist Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Anders Nauclér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2006-06-15
Sakkunnig : Pontus Söderström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-16 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Anne-Sophie Arbegard, civilingenjör, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2006-06-15
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Anders Dahlsjö, fastighetsråd, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Gudrun Jonsson-Glans, civilingenjör, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Barbro Julstad, enhetschef, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Agneta Lefwerth, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Birgitta Mökjas, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-16 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Frederik Treschow, advokat, fr.o.m. 2006-02-23 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Christer Rudén, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Rune Thomsson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Jan Warén, lagman, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Sekreterare : Susanna Pålsson Helander, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-03-11 t.o.m. 2008-12-07
Sekreterare : Eije Sjödin, lantmätare, fr.o.m. 2007-08-15 t.o.m. 2008-11-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om icke vinstutdelande aktiebolag (Ju 2002:06) [ Avslutad 2003 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om icke vinstutdelande aktiebolag (Ju 2002:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-02-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:30, dir. 2002:145 och dir. 2003:86
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:98 Aktiebolag med begränsad vinstutredning
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Gunnarsson, ordförande i Arbetsdomstolen, fr.o.m. 2002-05-08 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Johan Danelius, kansliråd, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Ola Göransson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Olle Halldorf, ämnesråd, fr.o.m. 2002-08-23 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Kent Ivarsson, ämnesråd, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Lena Lagercrantz, kansliråd, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-08-22
Sakkunnig : Sten Ljungdahl, kansliråd, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Curt-Olof Mann, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-09-30
Sakkunnig : Mats Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Erik Noltorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-03-23 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Susanne Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-04-22
Sakkunnig : Charlotte Utterström, hovrätssassessor, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-11-04
Sakkunnig : Charlotta Wickman, ämnesråd, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Solveig Allard Ringborg, ekonom, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-08-21
Expert : Lena Dalman, förbundsjurist, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Charlotte Gedda, enhetsjurist, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-10-08
Expert : Ann-Kristin Kvist, enhetsjurist, fr.o.m. 2002-10-09 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Ulrika Lindén, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Per Nordström, chefsjurist, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Eva Sveman, jurist, fr.o.m. 2002-08-22 t.o.m. 2003-11-30
Sekreterare : Catharina Kihlefelt Bondesson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2003-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:98 Aktiebolag med begränsad vinstutdelning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman