Hem: Teman: Förarbeten:

Omslaget till förarbetetDir. 2016:4 Ett stärkt meddelarskydd för privatanställda i verksamheter som är helt eller delvis offentligt finansierade

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Omslaget till förarbetetDir. 2016:4 Ett stärkt meddelarskydd för privatanställda i verksamheter som är helt eller delvis offentligt finansierade ( 13 sidor )

Visa sidan

Sören Öman har inte medverkat till detta förarbete, men väl till många andra. » Förarbeten med Sören Öman

Direktiv till den offentliga utredningen under Justitiedepartementet :

Utredningen om ett stärkt meddelarskydd för privatanställda i verksamheter som är helt eller delvis offentligt finansierande (Ju 2016:01) [ Avslutad 2017 ]

Utredningen om ett stärkt meddelarskydd för privatanställda i verksamheter som är helt eller delvis offentligt finansierande (Ju 2016:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-01-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:4
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:41 Meddelarskyddslagen - fler verksamheter med stärkt meddelarskydd
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Gunnarsson, generaldirektör, fr.o.m. 2016-01-21 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Liselotte Argulander, jur.kand., fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, kansliråd, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2016-09-11
Expert : Ola Brinnen, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Tove Carlén, jurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Lisa Englund Krafft, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-09-12 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Viktora Juzovitskaja, förbundsjurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Magnus Lundberg, jurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Sofie Rehnström, jurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Louise Hamilton, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Per-Ingvar Johnsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Mirjam Katzin, jurist, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Dag Klackenberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Martina Lind, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Veronica Lindholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Tuve Skånberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Robert Stenkvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Sekreterare : Inger Andersson, rådman, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-06-10
Sekreterare : Sophia Nottehed, tf. rådman, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2017-05-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser
Carina Gunnarsson  [] ( Särskild utredare )
Katarina Berglund Siegbahn  [] ( Expert )
Ola Brinnen  [] ( Expert )
Tove Carlén  [] ( Expert )
Lisa Englund Krafft  [] ( Expert )
Viktora Juzovitskaja  [] ( Expert )
Magnus Lundberg  [] ( Expert )
Sofie Rehnström  [] ( Expert )
Louise Hamilton  [] ( Ledamot )
Per-Ingvar Johnsson  [] ( Ledamot )
Mirjam Katzin  [] ( Ledamot )
Dag Klackenberg  [] ( Ledamot )
Martina Lind  [] ( Ledamot )
Veronica Lindholm  [] ( Ledamot )
Tuve Skånberg  [] ( Ledamot )
Robert Stenkvist  [] ( Ledamot )
Inger Andersson  [] ( Sekreterare )
Sophia Nottehed  [] ( Sekreterare )
Lise-Lotte Argulander  [] ( Expert )
Omslaget till dir. 2016:4

Källa : Sveriges riksdag, Regeringskansliet

Senast uppdaterad 2021-12-12 av Sören Öman