Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om inhyrning och företrädesrätt till återanställning (A 2013:01)

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om inhyrning och företrädesrätt till återanställning (A 2013:01) [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 16 st. ♀ 10 ♂ 6 ) :

Carina Gunnarsson  []  ( Särskild utredare )
Eskil Wadensjö  []  ( Särskild utredare )
Mira Hjelm Östh  []  ( Expert )
Sofie Lagerstedt  []  ( Expert )
Gustaf Löfgren  []  ( Expert )
Olle Rosén  []  ( Expert )
Kent Ackholt  []  ( Ledamot )
Niklas Beckman  []  ( Ledamot )
Lise Donovan  []  ( Ledamot )
Helena Larsson  []  ( Ledamot )
Tommy Larsson  []  ( Ledamot )
Jenny Rosenbaum  []  ( Ledamot )
Hanna Schmidt  []  ( Ledamot )
Gabriella Sebardt  []  ( Ledamot )
Inger Andersson  []  ( Sekreterare )
Stina Petersson  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om inhyrning och företrädesrätt till återanställning (A 2013:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-01-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:1 och dir. 2013:114
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:55 Inhyrning och företrädesrätt till återanställning
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Gunnarsson, fr.o.m. 2013-01-17 t.o.m. 2013-12-01
Särskild utredare : Eskil Wadensjö, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2014-07-18
Expert : Mira Hjelm Östh, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Expert : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-24 t.o.m. 2014-07-18
Expert : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2013-09-23
Ledamot : Kent Ackholt, ombudsman, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Ledamot : Niklas Beckman, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Ledamot : Lise Donovan, jurist, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Ledamot : Helena Larsson, jurist, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Ledamot : Tommy Larsson, arbetsjurist, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Ledamot : Jenny Rosenbaum, jurist, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Ledamot : Hanna Schmidt, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Ledamot : Gabriella Sebardt, förbundsjurist, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2014-07-18
Sekreterare : Inger Andersson, fr.o.m. 2013-03-11 t.o.m. 2014-09-08
Biträdande sekreterare : Stina Petersson, fr.o.m. 2014-01-27 t.o.m. 2014-03-26

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman