Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om icke vinstutdelande aktiebolag (Ju 2002:06)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om icke vinstutdelande aktiebolag (Ju 2002:06) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 21 st. ♀ 12 ♂ 9 ) :

Carina Gunnarsson  []  ( Särskild utredare )
Johan Danelius  []  ( Sakkunnig )
Ola Göransson  []  ( Sakkunnig )
Olle Halldorf  []  ( Sakkunnig )
Kent Ivarsson  []  ( Sakkunnig )
Lena Lagercrantz  []  ( Sakkunnig )
Sten Ljungdahl  []  ( Sakkunnig )
Curt-Olof Mann  []  ( Sakkunnig )
Mats Nilsson  []  ( Sakkunnig )
Erik Noltorp  []  ( Sakkunnig )
Susanne Sundberg  []  ( Sakkunnig )
Charlotte Utterström  []  ( Sakkunnig )
Charlotta Wickman  []  ( Sakkunnig )
Lena Dalman  []  ( Expert )
Charlotte Gedda  []  ( Expert )
Ann-Kristin Kvist  []  ( Expert )
Ulrika Lindén  []  ( Expert )
Per Nordström  []  ( Expert )
Eva Sveman  []  ( Expert )
Catharina Kihlefelt Bondesson  []  ( Sekreterare )
Solveig Allard-Ringborg  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om icke vinstutdelande aktiebolag (Ju 2002:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-02-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:30, dir. 2002:145 och dir. 2003:86
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:98 Aktiebolag med begränsad vinstutredning
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Gunnarsson, ordförande i Arbetsdomstolen, fr.o.m. 2002-05-08 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Johan Danelius, kansliråd, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Ola Göransson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Olle Halldorf, ämnesråd, fr.o.m. 2002-08-23 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Kent Ivarsson, ämnesråd, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Lena Lagercrantz, kansliråd, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-08-22
Sakkunnig : Sten Ljungdahl, kansliråd, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Curt-Olof Mann, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-09-30
Sakkunnig : Mats Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Erik Noltorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-03-23 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Susanne Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-04-22
Sakkunnig : Charlotte Utterström, hovrätssassessor, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-11-04
Sakkunnig : Charlotta Wickman, ämnesråd, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Solveig Allard Ringborg, ekonom, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-08-21
Expert : Lena Dalman, förbundsjurist, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Charlotte Gedda, enhetsjurist, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-10-08
Expert : Ann-Kristin Kvist, enhetsjurist, fr.o.m. 2002-10-09 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Ulrika Lindén, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Per Nordström, chefsjurist, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Eva Sveman, jurist, fr.o.m. 2002-08-22 t.o.m. 2003-11-30
Sekreterare : Catharina Kihlefelt Bondesson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2003-11-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman