Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Mediegrundlagsutredningen (Ju 1999:01)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Mediegrundlagsutredningen (Ju 1999:01) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 27 st. ♀ 10 ♂ 17 ) :

Göran Regner  []  ( Ordförande )
Eva Arvidsson  []  ( Ledamot )
Mats Einarsson  []  ( Ledamot )
Carina Hägg  []  ( Ledamot )
Kenth Högström  []  ( Ledamot )
Mats Johansson  []  ( Ledamot )
Östen Johansson  []  ( Ledamot )
Anders Johnsson  []  ( Ledamot )
Åsa Romson  []  ( Ledamot )
Helena Streiffert  []  ( Ledamot )
Ingvar Svensson  []  ( Ledamot )
Åsa Torstensson  []  ( Ledamot )
Erik Wassén  []  ( Ledamot )
Håkan Winberg  []  ( Ledamot )
Martin Brinnen  []  ( Sekreterare )
Peter Holm  []  ( Expert )
Per Hultengård  []  ( Expert )
Susanne Kjaersgaard Olsson  []  ( Expert )
Magnus Larsson  []  ( Expert )
Angelin Olsson De Groat  []  ( Expert )
Håkan Rustand  []  ( Expert )
Thomas Stiber Strömgren  []  ( Expert )
Gunilla Svahn Lindström  []  ( Expert )
Hedvig Trost  []  ( Expert )
Bertil Wennberg  []  ( Expert )
Olle Wilöf  []  ( Expert )
Katarina Rikte  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Mediegrundlagsutredningen (Ju 1999:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-04
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:8
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning i Malmö, Box 187, 201 21MALMÖ, tel. växel 040-35 57 00, direktval 040-35 58 73 (Rikte)
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 december 2000.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:28 Yttrandefrihetsgrundlagen
Medverkande :
Ordförande : Göran Regner, justitieråd, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Eva Arvidsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Mats Einarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Carina Hägg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Kenth Högström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Mats Johansson, redaktör, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2000-03-12
Ledamot : Östen Johansson, redaktör, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Anders Johnsson, skriftställare och f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2000-08-20
Ledamot : Åsa Romson, jur.stud., fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Helena Streiffert, jur.kand., fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2000-12-14
Ledamot : Ingvar Svensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Åsa Torstensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Erik Wassén, kanslichef, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Håkan Winberg, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2000-03-13 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Martin Brinnen, doktorand, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Peter Holm, kansliråd, fr.o.m. 2000-03-06 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Per Hultengård, direktör, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Susanne Kjaersgaard Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-10-23 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Magnus Larsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-05-02 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Angelin Olsson De Groat, ombudsman, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Håkan Rustand, byråchef, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Thomas Stiber Strömgren, kansliråd, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2000-10-22
Expert : Gunilla Svahn Lindström, kansliråd, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2000-03-12
Expert : Hedvig Trost, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-03-13 t.o.m. 2000-05-01
Expert : Bertil Wennberg, bitr. kanslichef, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Olle Wilöf, ombudsman, fr.o.m. 2000-06-09 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Martin Brinnen, doktorand, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-08-31
Sekreterare : Katarina Rikte, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman