Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om förstärkt skydd för demokratin och domstolarnas oberoende (Ju 2020:04)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om förstärkt skydd för demokratin och domstolarnas oberoende (Ju 2020:04) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 36 st. ♀ 17 ♂ 19 ) :

Anders Eka  []  ( Ordförande )
Bo Broman  []  ( Ledamot )
Hans Ekström  []  ( Ledamot )
Karin Enström  []  ( Ledamot )
Camilla Hansén  []  ( Ledamot )
Gustaf Lantz  []  ( Ledamot )
Cecilia Malmström  []  ( Ledamot )
Linda Modig  []  ( Ledamot )
Azadeh Rojhan Gustafsson  []  ( Ledamot )
Tuve Skånberg  []  ( Ledamot )
Gunnar Strömmer  []  ( Ledamot )
Mia Sydow Mölleby  []  ( Ledamot )
Per Söderlund  []  ( Ledamot )
Johan Hirschfeldt  []  ( Sakkunnig )
Emma Pleiner  []  ( Sakkunnig )
David Törngren  []  ( Sakkunnig )
Percy Bratt  []  ( Expert )
Thomas Bull  []  ( Expert )
Therese Thorblad  []  ( Expert )
Karolina Wieslander  []  ( Expert )
Daniel Gustavsson  []  ( Huvudsekreterare )
Jens Andersson  []  ( Sekreterare )
Viktoria Börstell  []  ( Sekreterare )
Per-Ola Cullin  []  ( Sekreterare )
Anna Jonsson Cornell  []  ( Expert )
Tove Axelsson  []  ( Sakkunnig )
Ludvig Beckman  []  ( Expert )
Christer Danielsson  []  ( Expert )
Charlotte Driving  []  ( Expert )
Magdalena Hägg Bergvall  []  ( Expert )
Kristina Svahn Starrsjö  []  ( Expert )
Jan Teorell  []  ( Expert )
Henrik Wenander  []  ( Expert )
Bertil Wennberg  []  ( Expert )
Helena Wockelberg  []  ( Expert )
Anna Jonsson Cornell   []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om förstärkt skydd för demokratin och domstolarnas oberoende (Ju 2020:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-02-13
Direktiv för kommittén, se dir. 2020:11
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm
Uppdraget ska redovisas senast den 15 februari 2023.
Utredningen har avgett :
SOU 2021:15 Föreningsfrihet och terroristorganisationer
Medverkande :
Ordförande : Anders Eka, justitieråd, fr.o.m. 2020-02-13
Ledamot : Bo Broman, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Hans Ekström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Karin Enström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Camilla Hansén, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Gustaf Lantz, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Cecilia Malmström, fd. EU-kommissionär, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Linda Modig, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Azadeh Rojhan Gustafsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Tuve Skånberg, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Gunnar Strömmer, partisekreterare, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Mia Sydow Mölleby, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Per Söderlund, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Sakkunnig : Tove Axelsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-01-14
Sakkunnig : Johan Hirschfeldt, fd. hovrättspresident, fr.o.m. 2020-03-18
Sakkunnig : Emma Pleiner, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-18
Sakkunnig : David Törngren, ämnesråd, fr.o.m. 2020-03-18 t.o.m. 2021-01-13
Expert : Ludvig Beckman, professor, fr.o.m. 2021-06-02
Expert : Percy Bratt, advokat, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Thomas Bull, justitieråd, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Thomas Bull, justitieråd, fr.o.m. 2021-06-02
Expert : Christer Danielsson, advokat, fr.o.m. 2021-06-02
Expert : Charlotte Driving, rätts- och avdelningschef, fr.o.m. 2021-06-02
Expert : Magdalena Hägg Bergvall, chefsrådman, fr.o.m. 2021-06-02
Expert : Anna Jonsson Cornell, professor, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Kristina Svahn Starrsjö, justitieråd, fr.o.m. 2021-06-02
Expert : Jan Teorell, professor, fr.o.m. 2021-06-02
Expert : Therese Thorblad, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Henrik Wenander, professor, fr.o.m. 2021-06-02
Expert : Bertil Wennberg, f.d. kanslichef, fr.o.m. 2021-06-02
Expert : Karolina Wieslander, kammaråklagare, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Helena Wockelberg, docent, fr.o.m. 2021-06-02
Huvudsekreterare : Daniel Gustavsson, hovrättsråd, fr.o.m. 2020-03-16
Sekreterare : Jens Andersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-04-05
Sekreterare : Jens Andersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2021-04-06
Sekreterare : Viktoria Börstell, verksjurist, fr.o.m. 2020-04-14
Sekreterare : Per-Ola Cullin, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman