Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Santesson

Sök kontaktuppgifter till Anna Santesson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Santesson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Santesson medverkat i ( 12 st. ):

Sfi-utredningen (U 2011:05) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Sfi-utredningen (U 2011:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-09-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:81, dir. 2012:82, dir. 2012:130, dir. 2013:10 och dir. 2013:93
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:76 Svenska för invandrare - valfrihet, flexibilitet och individanpassning
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Hallerby, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2011-09-23 t.o.m. 2013-10-31
Sakkunnig : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-12-31
Sakkunnig : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Björn Andersson, utredare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-03-18
Expert : Nina Andersson Brynja, utredare, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-01-09
Expert : Anders Borgström, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Anita Carlstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-05-08 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Peter Ekborg, avdelningschef, fr.o.m. 2012-09-18 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Ellen Hausel Heldahl, avdelningschef, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Robert Holmblad, fr.o.m. 2012-03-21 t.o.m. 2012-09-17
Expert : Hans-Göran Johansson, sakområdesspecialist, fr.o.m. 2012-01-31 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Jenny Lindblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-06-17
Expert : Roy Melchert, utredare, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2013-04-22
Expert : Maria Nordin Skult, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Eva Nordlund, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Karin Perols, utredare, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Jan Rehnstam, undervisningsråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-09-16
Expert : Anna Santesson, ämnesråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-01-16
Expert : Anna Skeppstedt, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Hanna Zeland, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Elisabeth Fogelberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2013-06-30
Sekreterare : Johan Hultgren, verksjurist, fr.o.m. 2013-07-08 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Jan Rehnstam, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Gunnar Sallstedt, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Kristina Swiech, utredare, fr.o.m. 2012-01-09 t.o.m. 2012-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

FunkA-utredningen (A 2011:03) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]
FunkA-utredningen (A 2011:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:59 och dir. 2012:27
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:31 Sänkta trösklar - högt i tak. Arbete, utveckling, trygghet
SOU 2012:31 Sänkta trösklar - högt i tak. Arbete, utveckling, trygghet Lättläst
SOU 2012:92 Arbetshjälpmedel och försäkringsskydd för arbete på lika villkor
SOU 2012:92 Arbetshjälpmedel och försäkringsskydd för arbete på lika villkor Lättläst
Medverkande :
Särskild utredare : Cristina Husmark Pehrsson, fr.o.m. 2011-06-22 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Elsemarie Brisenhorn, utvecklingschef, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Chatrine Eriksson, socialförsäkringsexpert, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Urban Fernquist, intressepolitiskt ansvarig/verksamhetsledare, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Anders Fogelberg, arbetsmarknadsexpert, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Åsa Forsell, utredare, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Karin Fristedt, arbetsmiljöledare, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Kenneth Isacsson, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Gunnar Johansson, avdelningschef, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Anna-Lena Krook, ordförande, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Malin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-10-10 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Mari-Ann Levin-Pölde, utvecklingschef, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Lina Lundblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2012-02-13
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Farbod Rezania, arbetsmarknadsexpert, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Pontus Ringborg, kansliråd, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Patrick Roselin, ombudsman, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Anna Santesson, ämnesråd, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2011-11-30
Expert : Michael Thorén, kansliråd, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Eva Thulin Skantze, handläggare, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Håkan Wrede, ämnesråd, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Huvudsekreterare : Elin Landell, fr.o.m. 2011-06-22 t.o.m. 2013-01-31
Sekreterare : Carina Cronsioe, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2013-01-31
Sekreterare : Sara Kullgren, fr.o.m. 2012-02-15 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Sara Kullgren, fr.o.m. 2012-12-03 t.o.m. 2012-12-21
Sekreterare : Mattias Ossowicki, fr.o.m. 2011-08-22 t.o.m. 2012-06-11
Sekreterare : Anna Santesson, fr.o.m. 2011-12-01 t.o.m. 2012-05-30
Sekreterare : Anna Santesson, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2012-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om cirkulär migration och utveckling (Ju 2009:13) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Kommittén om cirkulär migration och utveckling (Ju 2009:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-07-02
Direktiv för kommittén, se dir. 2009:53
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:40 Cirkulär migration och utveckling - kartläggning av cirkulära rörelsemönster och diskussion om hur migrationens utvecklingspotential kan främjas
SOU 2011:28 Cirkulär migration och utveckling - förslag och framåtblick
Medverkande :
Ordförande : Mikaela Valtersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-07-02 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Mikael Cederbratt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Fredrick Fedeley, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Anna Kinberg Batra, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Kalle Larsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Ulf Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Dèsirée Pethrus-Engström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Maria Stenberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Göte Wahlström, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Stephen Dippel, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Anna Envall, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2010-03-11
Expert : Måns Fellesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-28 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Esse Nilsson, rådgivare, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Susanna Pohl Söderman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Eva Tobisson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2010-09-27
Expert : Monika Wendleby, verksamhetschef, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Jens Ölander, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-03-12 t.o.m. 2011-03-31
Huvudsekreterare : Peter Springfeldt, departementsråd, fr.o.m. 2009-08-17 t.o.m. 2011-04-17
Sekreterare : Therese Larsson Dozet, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2011-03-31
Sekreterare : Helena Reitberger, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-13 t.o.m. 2010-06-30
Sekreterare : Anna Tillander, master, fr.o.m. 2009-10-19 t.o.m. 2011-04-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:53 Cirkulär migration och utveckling [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsförmågeutredningen (S 2008:01) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Arbetsförmågeutredningen (S 2008:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-01-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:11 och 2009:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:66 Arbetsförmåga? En översikt av bedömningsmetoder i Sverige och andra länder
SOU 2009:89 Gränslandet mellan sjukdom och arbete Arbetsförmåga/Medicinska förutsättningar/Försörjningsförmåga
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Hedborg, generaldirektör, fr.o.m. 2008-02-01 t.o.m. 2009-11-15
Särskild utredare : Anna Hedborg, generaldirektör, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2009-10-31
Sakkunnig : Kristina Alexandersson, professor, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Sören PhD Brage,, forskare, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Lars Englund, chefsläkre, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Sven-Ove Hansson, professor, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Claes Hulting, läkare, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Jan Lidhard, sakkunnig, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Leif Westerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Jan-Olof Dahlgren, avdelningschef, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Kristina Hylen Bengtsson, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Jan Larsson, utredare, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Patrik Andersson, fr.o.m. 2008-04-24 t.o.m. 2008-06-15
Sekreterare : Bodil Ljunghall, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2009-11-15
Sekreterare : Petter Odmark, fr.o.m. 2008-02-01 t.o.m. 2009-10-31
Sekreterare : Marie Olsson, regeringsrättssekreterare, fr.o.m. 2009-01-01
Sekreterare : Ole Settergren, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Ulf Öfverberg, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2008-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Asylmottagningsutredningen (Ju 2007:18) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Asylmottagningsutredningen (Ju 2007:18)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-12-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:172
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:19 Aktiv väntan - asylsökande i Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Sören Häggroth, generaldirektör, fr.o.m. 2007-12-13 t.o.m. 2009-02-28
Sakkunnig : Arjun Bakshi, utredare, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Sakkunnig : Caroline Henjered, verksamhetschef, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Sakkunnig : Anders Kessling, departementsråd, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Kristina Eriksson, utredare, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Göran Ferm, utredare, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Per de la Gardie, kansliråd, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Christina Kopparberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Clas Lind, expert, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Roy Melchert, utredare, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Gunnar Sallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Peter Sjöquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Karin Stillerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Anna Zeidler, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Huvudsekreterare : Pontus Ringborg, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-10 t.o.m. 2009-03-22
Sekreterare : Katarina Adolfson, rådman, fr.o.m. 2008-02-15 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:172 Översyn av mottagandet av asylsökande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:19 Aktiv väntan – asylsökande i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om nyanländas arbetsmarknadsetablering (IJ 2007:02) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om nyanländas arbetsmarknadsetablering (IJ 2007:02)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:52
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:58 Egenansvar - med professionellt stöd överlämnades den 2 juni 2008
Medverkande :
Särskild utredare : Monica Warenfels Röttorp, fr.o.m. 2007-04-16 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Arjun Bakshi, sekreterare, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Göran Ferm, utredare, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Johanna Fryksmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Rolf Grafström, expert, fr.o.m. 2007-10-12 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Anna Håkansson, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Ewa Lidström, stabschef, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2007-10-11
Expert : Linda Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Gunnar Sallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Karin Stillerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-12 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Sam Yildirim, utvecklingsledare, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Peter Sjöquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Anna Zeidler, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Sekreterare : Christine Brunner, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2008-06-02
Sekreterare : Ann-Marie Norén Offerman, fr.o.m. 2007-06-18 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Henrik Tiselius, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-06-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:58 Egenansvar – med professionellt stöd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om familjeåterförening och om uppehållstillstånd för varaktigt bosatta tredjelandsmedborgare (UD 2004:01) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om familjeåterförening och om uppehållstillstånd förvaraktigt bosatta tredjelandsmedborgare (UD 2004:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:181, dir. 2004:9, dir. 2004:171 och dir. 2005:81
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:15 Familjeåterförening och fri rörlighet för tredjelandsmedborgare
SOU 2005:103 Anhörigåterförening
Medverkande :
Utredare : Bertil Ahnborg, hovrättsråd, fr.o.m. 2004-01-26 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Mats Baurmann, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Ewa Bökwall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Ingrid Ekelund, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-06-13
Expert : Alexander Engvers, föredraganden, fr.o.m. 2004-06-14 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Karin Frank, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Johan Malkan, föredragare, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-06-13
Expert : Johanna Peyron, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Gunnar Sallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Malin Skäringer, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Erik Stenström, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Karin Stillerud, departementssekretarare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Cafer Uzunel, kansliråd, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-06-30
Expert : Alexandra Wilton Wahren, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Ann-Louise Roos, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Madeleine Westberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2005-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:15 Familjeåterförening och fri rörlighet för tredjelandsmedborgare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2005:103 Anhörigåterförening [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om strukturell diskriminering på grund av etnisk eller religiös tillhörighet (Ju 2003:09) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om strukturell diskriminering på grund av etnisk eller religiös tillhörighet (Ju 2003:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:118 och dir. 2005:12
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:56 Det blågula glashuset - strukturell diskriminering i Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Paul Lappalainen, jurist, fr.o.m. 2003-10-16 t.o.m. 2005-09-09
Expert : Camilla Abrahamsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : John Ahlberk, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Andres Delgado, verksamhetschef, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : José Alberto Diaz, expert, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Pia Engström Lindgren, stf. jämställdhetsombudsman, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Anna Theodóra Gunnarsdóttir, enhetschef, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-10-20
Expert : Christina Hammarstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Cecilia Hegethorn Strömgren, kansliråd, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Pia Kjellander, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Jessica Lundahl, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-08 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Pontus Ringborg, kansliråd, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-12-01
Expert : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2004-12-02 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Jerker Stattin, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-08-30
Expert : John Stauffer, jurist, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2005-03-14
Expert : Stefan K.A. Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Gunilla Zackari, ämnesråd, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Sekreterare : Marcus Lundgren, statsvetare, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-08-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:56 Det blågula glashuset – strukturell diskriminering i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen angående socialförsäkringsadministrationen (ANSA) (S 2002:14) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen angående socialförsäkringsadministrationen (ANSA)(S 2002:14)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:166 och dir. 2003:62
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:63 21+1-1, En sammanhållen administration av socialförsäkringen
SOU 2003:106 Försäkringskassan - Den nya myndigheten
Medverkande :
Särskild utredare : Hans-Eric Holmqvist, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2003-01-13
Sakkunnig : Maud Björnemalm, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-02-11
Sakkunnig : Håkan Färm, departementsråd, fr.o.m. 2003-02-11
Sakkunnig : Margareta Hammarberg, departementsråd, fr.o.m. 2003-02-11
Sakkunnig : Gun-Britt Holmberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-11
Sakkunnig : Adriana Lender, överdirektör, fr.o.m. 2003-02-11
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-11
Sakkunnig : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-11
Sakkunnig : Sture Wallmon, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Jan Andersson, byråchef, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Benny Carlsson, direktör, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Elisabeth Hamilton, direktör, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Per Henriksson, utvecklingschef, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Hans Jacobson, generaldirektör, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Börje Johansson, verksamhetskoordinator, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Jan Lidhard, sakkunnig, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Marianne Lindman, enhetschef, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Göran Lundahl, rådman, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Liso Sergo, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-11
Sekreterare : Mocki Hägg, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Niclas Jonson, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Eva Stina Lönngren, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2003-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 2001:11) om mottagande av och introduktion för flyktningar [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2001:11) om mottagande av och introduktion förflyktningar
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-11-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:87 och dir. 2003:9
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:75 Etablering i Sverige. Möjligheter och ansvar för individ och samhälle
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Rådh, fr.o.m. 2001-12-20 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Mårten Arnberg, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-02-13
Expert : Jan Erlandersson, kansliråd, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Karl-Axel Johansson, sekreterare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-01-14
Expert : Stig Kattilakoski, samordnare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Evert Kroes, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-14 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Inger Laudon, ämnesskunnig, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2002-05-26
Expert : Ewa Lidström, expert, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Qaisar Mahmood, förbundssekreterare, fr.o.m. 2003-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Kerstin Molander, fr.o.m. 2002-01-30 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Gunnar Sallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Anna Santesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Catharina Wettergren, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2002-01-29
Sekreterare : Birgitta Ornbrant, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-11-30
Sekreterare : Wiwi Samuelsson, fr.o.m. 2002-03-18 t.o.m. 2003-10-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om handlingsplan för ökad hälsa i arbetslivet (S 2000:07) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om handlingsplan för ökad hälsa i arbetslivet (S 2000:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:92
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:5 En handlingsplan för ökad hälsa i arbetslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Rydh, f.d. landshövding, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-01-14
Sakkunnig : Gudrun Ahlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01
Sakkunnig : Lena Barrbrink, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-25
Sakkunnig : Lars Dirke, departementsråd, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Maria Enggren, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-01-25 t.o.m. 2001-08-31
Sakkunnig : Charlotta Gustafsson, departementsråd, fr.o.m. 2001-01-25 t.o.m. 2001-04-30
Sakkunnig : Anna Hallgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-05-01
Sakkunnig : Carl Holmberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-01-25 t.o.m. 2001-04-30
Sakkunnig : Kent Ivarsson, kansliråd, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Ronny Olander, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-05-29
Sakkunnig : Anna Santesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-01
Sakkunnig : Eeva Seppälä, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-25
Sakkunnig : Ann Söderström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-05-01
Sakkunnig : Per Tillander, ämnesråd, fr.o.m. 2001-01-25
Sakkunnig : Mats Wadman, departementsråd, fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Alf Andersson, utredare, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Gunnar Aronsson, professor, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Jan-Åke Brorsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Anna Hedborg, generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Anders Johansson, L generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Per Lindberg, erg.mag., fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Inger Marklund, sakkunnig, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Staffan Marklund, professor, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Åke Nygren, professor, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Inger Ohlsson, generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Kenth Pettersson, generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Eva Vingård, docent, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Gunnar Ågren, generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Sekreterare : Stefan Härmä, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Rolf Lundgren, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Birgitta Målsäter, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2000:92 Handlingsplan för ökad hälsa i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:5 En handlingsplan för ökad hälsa i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen för översyn av arbetsmarknadspolitiken i förhållande till konstnärsyrket (Ku 1997:04) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Utredningen för översyn av arbetsmarknads- politiken i förhållande till konstnärsyrket (Ku 1997:04)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1997:58.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:183 Arbete år konstnärer - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Anders Forsman, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Karin Backman, utredare, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Tomas Bolme, förbundsordförande, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Peter Curman, förbundsordförande, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Erik De, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Mats Gustavsson, regionchef, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Barbro Hjelm, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Nils Johansson, kanslichef, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Anita Jonsson, enhetschef, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Thomas Nyh, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Anna Santesson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Katarina Sjölander, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Ants Viirman, sektionschef, fr.o.m. 1997-08-18
Huvudsekreterare : Yvonne Gille, fr.o.m. 1997-06-10 t.o.m. 1997-01-15
Barbro de, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1997-10-31
Robert Sennerdal, fr.o.m. 1997-05-21 t.o.m. 1997-12-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:183 Arbete åt konstnärer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman