Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Asylmottagningsutredningen (Ju 2007:18)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Asylmottagningsutredningen (Ju 2007:18) [ Avslutad 2009 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2007:172 Översyn av mottagandet av asylsökande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:19 Aktiv väntan – asylsökande i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 7 ♂ 10 ) :

Sören Häggroth  []  ( Särskild utredare )
Arjun Bakshi  []  ( Sakkunnig )
Caroline Henjered  []  ( Sakkunnig )
Anders Kessling  []  ( Sakkunnig )
Kristina Eriksson  []  ( Expert )
Göran Ferm  []  ( Expert )
Christina Kopparberg  []  ( Expert )
Clas Lind  []  ( Expert )
Roy Melchert  []  ( Expert )
Gunnar Sallstedt  []  ( Expert )
Anna Santesson  []  ( Expert )
Peter Sjöquist  []  ( Expert )
Karin Stillerud  []  ( Expert )
Anna Zeidler  []  ( Expert )
Pontus Ringborg  []  ( Huvudsekreterare )
Katarina Adolfson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Asylmottagningsutredningen (Ju 2007:18)


Beteckning : Ju 2007:18
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2010-03-02
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-12-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:172
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Häggroth, Sören, fr.o.m. 2007-12-13 t.o.m. 2009-02-28
Sakkunnig : Bakshi, Arjun, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Sakkunnig : Henjered, Caroline, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Sakkunnig : Kessling, Anders, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Eriksson, Kristina, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Ferm, Göran, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : de la Gardie, Per, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Kopparberg, Christina, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Lind, Clas, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Melchert, Roy, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Sallstedt, Gunnar, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Santesson, Anna, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Sjöquist, Peter, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Stillerud, Karin, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Zeidler, Anna, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Huvudsekreterare : Ringborg, Pontus, fr.o.m. 2008-03-10 t.o.m. 2009-03-22
Sekreterare : Adolfson, Katarina, fr.o.m. 2008-02-15 t.o.m. 2009-02-28

Rapporter

SOU 2009:19Aktiv väntan – asylsökande i Sverige

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman