Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om strukturell diskriminering på grund av etnisk eller religiös tillhörighet (Ju 2003:09)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om strukturell diskriminering på grund av etnisk eller religiös tillhörighet (Ju 2003:09) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 19 st. ♀ 10 ♂ 9 ) :

Paul Lappalainen  []  ( Särskild utredare )
Camilla Abrahamsson  []  ( Expert )
John Ahlberk  []  ( Expert )
Andres Delgado  []  ( Expert )
José Alberto Diaz  []  ( Expert )
Pia Engström Lindgren  []  ( Expert )
Anna Gralberg  []  ( Expert )
Anna Theodóra Gunnarsdóttir  []  ( Expert )
Christina Hammarstedt  []  ( Expert )
Cecilia Hegethorn Strömgren  []  ( Expert )
Pia Kjellander  []  ( Expert )
Jessica Lundahl  []  ( Expert )
Pontus Ringborg  []  ( Expert )
Anna Santesson  []  ( Expert )
Jerker Stattin  []  ( Expert )
John Stauffer  []  ( Expert )
Gunilla Zackari  []  ( Expert )
Marcus Lundgren  []  ( Sekreterare )
K. A. Stefan Svensson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om strukturell diskriminering på grund av etnisk eller religiös tillhörighet (Ju 2003:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:118 och dir. 2005:12
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:56 Det blågula glashuset - strukturell diskriminering i Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Paul Lappalainen, jurist, fr.o.m. 2003-10-16 t.o.m. 2005-09-09
Expert : Camilla Abrahamsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : John Ahlberk, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Andres Delgado, verksamhetschef, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : José Alberto Diaz, expert, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Pia Engström Lindgren, stf. jämställdhetsombudsman, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Anna Theodóra Gunnarsdóttir, enhetschef, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-10-20
Expert : Christina Hammarstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Cecilia Hegethorn Strömgren, kansliråd, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Pia Kjellander, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Jessica Lundahl, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-08 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Pontus Ringborg, kansliråd, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-12-01
Expert : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2004-12-02 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Jerker Stattin, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-08-30
Expert : John Stauffer, jurist, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2005-03-14
Expert : Stefan K.A. Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Gunilla Zackari, ämnesråd, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Sekreterare : Marcus Lundgren, statsvetare, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-08-08

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman