: : :

Stockholmsberedningen (N 2001:02)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Stockholmsberedningen (N 2001:02) [ Avslutad 2003 ]

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 4 st. ) :

Dir. 2000:96
Dir. 2001:17
Dir. 2002:3
Dir. 2003:5
Betänkanden av utredningen ( 4 st. ) :

SOU 2001:51
SOU 2002:11
SOU 2003:33
SOU 2003:61
Medverkande i utredningen ( 33 st. ♀ 12 ♂ 21 ) :

Kenneth Kvist  []  ( Ordförande )
Bo Sundling  []  ( Ordförande )
Annika Billström  []  ( Ledamot )
Bengt Cedrenius  []  ( Ledamot )
Catharina Elmsäter-Svärd  []  ( Ledamot )
Per Egon Johansson  []  ( Ledamot )
Andres Käärik  []  ( Ledamot )
Elwe Nilsson  []  ( Ledamot )
Mats Odell  []  ( Ledamot )
Margareta Olofsson  []  ( Ledamot )
Tommy Waidelich  []  ( Ledamot )
Monica Öhman  []  ( Ledamot )
Cecilia Önfelt  []  ( Ledamot )
Per Anders Lindgren  []  ( Sakkunnig )
Bo Malmsten  []  ( Sakkunnig )
Ann Aurén  []  ( Expert )
Tomas Brolin  []  ( Expert )
Per Björklund  []  ( Expert )
Gunnar Eriksson  []  ( Expert )
Fredrik Fällman  []  ( Expert )
Tove Friberg  []  ( Expert )
Jens Henriksson  []  ( Expert )
Gabriella Loman  []  ( Expert )
Monica Lövström  []  ( Expert )
Per-Magnus Nilsson  []  ( Expert )
Åke Nordlander  []  ( Expert )
Christer Pettersson  []  ( Expert )
Roger Pettersson  []  ( Expert )
Claes Pile  []  ( Expert )
Ragnvald Paulsson  []  ( Huvudsekreterare )
Marianne Möller  []  ( Sekreterare )
Maria Ringvall  []  ( Sekreterare )
Leena Taillefer  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Stockholmsberedningen (N 2001:02)


Beteckning : N 2001:02
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-10
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-12-14
Direktiv för beredningen, se dir. 2000:96, dir. 2001:17, dir. 2002:3 och dir. 2003:5
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Kvist, Kenneth, fr.o.m. 2002-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Ordförande : Sundling, Bo, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Billström, Annika, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Cedrenius, Bengt, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Elmsäter-Svärd, Catharina, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Johansson, Per Egon, fr.o.m. 2001-09-11 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Käärik, Andres, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Nilsson, Elwe, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Odell, Mats, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2001-09-10
Ledamot : Olofsson, Margareta, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Waidelich, Tommy, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Öhman, Monica, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Önfelt, Cecilia, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Lindgren, Per Anders, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-30
Sakkunnig : Malmsten, Bo, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Aurén, Ann, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Brolin, Tomas, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Björklund, Per, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Eriksson, Gunnar, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Fällman, Fredrik, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Friberg, Tove, fr.o.m. 2002-02-06 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Henriksson, Jens, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-01-01
Expert : Loman, Babriella, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Lövström, Monica, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-10-15
Expert : Nilsson, Per-Magnus, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-07-31
Expert : Nordlander, Åke, fr.o.m. 2001-05-07 t.o.m. 2002-02-05
Expert : Pettersson, Christer, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Pettersson, Roger, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Pile, Claes, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Taillefer, Lena, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-01-12
Huvudsekreterare : Paulsson, Ragnvald, fr.o.m. 2001-04-23 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Möller, Marianne, fr.o.m. 2001-05-14 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Ringvall, Maria, fr.o.m. 2003-03-06 t.o.m. 2003-06-30

Rapporter

SOU 2003:33Tillräcklig flygplanskapacitet i Stockholm – Mälardalsregionen – delbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman