Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Sanja Moraca Roos

Sök kontaktuppgifter till Sanja Moraca Roos på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Sanja Moraca Roos

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Sanja Moraca Roos medverkat i ( 4 st. ):

En väl fungerande ordning för val och beslutsfattande i kommuner och regioner (Fi 2020:02) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
En väl fungerande ordning för val och beslutsfattande i kommuner och regioner (Fi 2020:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-02-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:10
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 24 mars 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Eliason, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2020-02-07 t.o.m. 2021-03-25
Expert : Malin Annergård, handläggare, fr.o.m. 2020-04-02 t.o.m. 2021-03-25
Expert : Lena Dalman, förbundsjurist, fr.o.m. 2020-04-02 t.o.m. 2021-03-25
Expert : Madeleine Josefsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-04-02 t.o.m. 2021-03-25
Expert : Sanja Moraca Roos, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-04-02 t.o.m. 2021-03-25
Expert : Daniel Sandberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-04-02 t.o.m. 2021-03-25
Expert : Annica Sundel, valhandläggare, fr.o.m. 2020-02-04 t.o.m. 2021-03-25
Expert : Jenny Wada, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-02 t.o.m. 2021-03-25
Ida Karkiainen, riksdagsledamot (S), fr.o.m. 2020-04-02 t.o.m. 2021-03-25
Erik Ottoson, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2020-04-02 t.o.m. 2021-03-25
Mikael Strandman, riksdagsledamot (SD), fr.o.m. 2020-04-02 t.o.m. 2021-03-25
Göran Lindell, riksdagsledamot (C), fr.o.m. 2020-04-02 t.o.m. 2021-03-25
Daniel Bernmar, riksdagsledamot (V), fr.o.m. 2020-04-02 t.o.m. 2021-03-25
Irene Oskarsson, riksdagsledamot (KD), fr.o.m. 2020-04-02 t.o.m. 2021-03-25
Lisa Flinth, riksdagsledamot (L), fr.o.m. 2020-04-02 t.o.m. 2021-03-25
Joann Ling, riksdagsledamot (MP), fr.o.m. 2020-04-02 t.o.m. 2020-05-12
Anton Nordqvist, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-13 t.o.m. 2021-03-25
Sekreterare : Håkan Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-01 t.o.m. 2021-04-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om en socialt hållbar bostadsförsörjning (Fi 2020:06) [ Avslutad 2022 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om en socialt hållbar bostadsförsörjning (Fi 2020:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-05-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:53, dir. 2020:126 och dir. 2021:67
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 mars 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Karolina Skog, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-07 t.o.m. 2022-03-31
Sakkunnig : Lars Arell, ämnesråd, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Sakkunnig : Li Björk, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-03 t.o.m. 2022-03-31
Sakkunnig : Joel Björk Werner, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Sakkunnig : Philip Fridborn Kempe, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-02
Sakkunnig : Kristina Ingemarsdotter Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-03 t.o.m. 2022-03-31
Sakkunnig : Sanja Moraca Roos, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-02
Sakkunnig : Annika Remaeus, kansliråd, fr.o.m. 2021-11-25 t.o.m. 2022-03-31
Sakkunnig : Max Roos, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-11-24
Sakkunnig : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Elin Blume, strategisk samhällsplanerare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Martin Hofverberg, chefsekonom, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Ulrika Hägred, expert, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Christer Larsson, adjungerad professor, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Hanna Larsson, bostadspolitisk expert, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Martin Lindvall, samhällspolitisk chef, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Henrik Weston, utvecklingsledare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Jan-Ove Östbrink, bostadspolitisk expert, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Carl-Oskar Bohlin, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2021-04-01 t.o.m. 2022-03-31
Roger Hedlund, riksdagsledamot (SD), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2022-03-31
Helena Holmberg, riksdagsledamot (L), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2021-10-03
Ola Johansson, riksdagsledamot (C), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2022-03-31
Joakim Järrebring, riksdagsledamot (S), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2022-03-31
Clara Lindblom, riksdagsledamot (V), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2022-03-31
Josefin Malmqvist, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2021-03-31
Therese Metz, riksdagsledamot (MP), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2022-03-31
Jonas Olofsgård, riksdagsledamot (L), fr.o.m. 2021-10-04 t.o.m. 2022-03-31
Larry Söder, riksdagsledamot (KD), fr.o.m. 2020-08-20
Sekreterare : Christoffer Carlander, utredare, fr.o.m. 2020-08-24
Sekreterare : Johan Hedelin, konkurrensråd, fr.o.m. 2020-12-15 t.o.m. 2022-03-31
Sekreterare : Tove Lundmark Söderberg, sekreterare, fr.o.m. 2020-12-15 t.o.m. 2021-10-24
Sekreterare : Christer Löfgren, nationalekonom, fr.o.m. 2021-11-22 t.o.m. 2022-03-31
Sekreterare : Danielle Zachrisson, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-15 t.o.m. 2022-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2022:14 Sänk tröskeln till en god bostad [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Ställföreträdarutredningen (Ju 2019:03) [ Avslutad 2021 ] [ Sakkunnig ]
Ställföreträdarutredningen (Ju 2019:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-07-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:44 och dir: 2020:129
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen ska redovisas senast den 23 april 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Kathrin Flossing, riksdagsdirektör, fr.o.m. 2019-07-18 t.o.m. 2021-05-06
Ledamot : Göran Bucht, professor em., fr.o.m. 2019-10-10 t.o.m. 2021-04-22
Ledamot : Ingrid Gutemyr, förbundskassör, fr.o.m. 2019-10-10 t.o.m. 2021-04-22
Ledamot : Julia Henriksson, förbundsjurist, fr.o.m. 2019-11-19 t.o.m. 2021-04-22
Ledamot : Elin Molander, ombudsman, fr.o.m. 2019-10-10 t.o.m. 2021-04-22
Ledamot : Åke Nilsson, förbundskassör, fr.o.m. 2019-12-19 t.o.m. 2021-04-22
Ledamot : Per-Olof Nygren, vice ordförande, fr.o.m. 2019-10-10 t.o.m. 2021-04-22
Ledamot : Pär Rahmström, ordförande, fr.o.m. 2020-04-28 t.o.m. 2021-04-22
Ledamot : Elisabeth Wallenius, ordförande, fr.o.m. 2019-10-10 t.o.m. 2021-04-22
Sakkunnig : Klara Högström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-09-25 t.o.m. 2021-04-22
Sakkunnig : Kristin Nordansjö, kansliråd, fr.o.m. 2021-03-01 t.o.m. 2021-04-22
Sakkunnig : Sanja Moraca Roos, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-06-24 t.o.m. 2021-04-22
Expert : Åsa Arffman, chefsjurist, fr.o.m. 2020-01-15 t.o.m. 2021-04-22
Expert : Daniel Antonsson, chef för digital arkitektur, fr.o.m. 2019-09-25 t.o.m. 2021-04-22
Expert : Lars Holmgård, lagman, fr.o.m. 2019-09-25 t.o.m. 2021-04-22
Expert : Kalle Larsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2019-09-25 t.o.m. 2021-04-22
Expert : Lotta Reimers, jurist, fr.o.m. 2019-09-25 t.o.m. 2021-04-22
Expert : Per Westman, advokat, fr.o.m. 2019-09-25 t.o.m. 2021-04-22
Expert : Anita Wirén Konstantis, vice ordförande, fr.o.m. 2019-09-25 t.o.m. 2021-04-22
Sekreterare : Anna Skytte Spånberg, t.f. rådman, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2021-05-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:36 Gode män och förvaltare – en översyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen Översyn av arkivområdet (Ku 2017:02) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Arkivutredningen (Ku 2017:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-10-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:106
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 104, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 15 84 (Andersson)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:58 Härifrån till evighetenEn långsiktig arkivpolitik för förvaltning och kulturarv
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Ilshammar, bitr. riksbibliotekarie, fr.o.m. 2017-10-26
Huvudsekreterare : Göran Blomberg, departementsråd, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Anna-Kristina Andersson, arkivarie, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2019-12-18
Sekreterare : Susanna Broms, kansliråd, fr.o.m. 2018-05-01 t.o.m. 2019-12-18
Sekreterare : Klara Liliedahl, samhällsanalytiker, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Anneli Brattgård, kommunarkivarie, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Peter Krantz, utvecklingsstrateg, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Torgny Larsson, ordförande, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Isto Huvila, professor, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Erland Ringborg, ordförande, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Charlotte Hyltén-Cavallius, forskningsarkivarie, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Johan Lundmark, chefsrådman, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Anna-Karin Hermodsson, bitr. riksarkivarie, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Gustaf Johnssén, chefsjurist, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Johan Albihn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2018-10-21
Expert : Gustaf Molander, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Eva Stengård, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Linda Celander, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Sanja Moraca Roos, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-23 t.o.m. 2019-12-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:106 Översyn av arkivområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman