Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Max Roos

Sök kontaktuppgifter till Max Roos på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Max Roos

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Max Roos medverkat i ( 2 st. ):

Samsjuklighetsutredningen (S 2020:08) [ Avslutad 2023 ] [ Sakkunnig ]
Samsjuklighetsutredningen (S 2020:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-06-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:68 och 2021:96
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm, telefon 08-405 15 27
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 januari 2023.
Utredningen har avgett :
SOU 2021:93 Från delar till helhet – en reform för samordnade, behovsanpassade och personcentrerade insatser till personer med samsjuklighet
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Printz, kanslichef, fr.o.m. 2020-06-17 t.o.m. 2021-11-30
Särskild utredare : Anders Printz, jur. kand., fr.o.m. 2022-06-01 t.o.m. 2023-01-31
Sakkunnig : Kalle Brandstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-01 t.o.m. 2022-02-24
Sakkunnig : Joanna Hägg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-25 t.o.m. 2021-09-05
Sakkunnig : Marzia Kristensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2022-02-01
Sakkunnig : Andrea Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-25 t.o.m. 2020-11-30
Sakkunnig : Andrea Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2022-02-25
Sakkunnig : Annika Remaeus, kansliråd, fr.o.m. 2021-12-17
Sakkunnig : Max Roos, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-25 t.o.m. 2021-12-16
Sakkunnig : Lisa Ståhlberg, kansliråd, fr.o.m. 2021-09-06 t.o.m. 2022-01-31
Expert : Eva Bucksch, jurist, fr.o.m. 2022-09-08
Expert : Sandor Eriksson, verksamhetschef, fr.o.m. 2022-02-01
Expert : Tobias Eriksson, chefsöverläkare, fr.o.m. 2022-02-01
Expert : Thomas Fröberg, enhetschef, FAMNA, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Sara Gustavsson Roxell, social strateg, Vision, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Fredrik Hjulström, socialpolitisk chef, Akademikerförbundet, SSR, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Greger Hoel, inspektör, fr.o.m. 2022-02-01
Expert : Linda Hörnqvist, utredare, fr.o.m. 2020-12-01 t.o.m. 2022-09-07
Expert : Joffen Kleiven, specialistsjuksköterska psykiatri, Vårdförbundet, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Carl Lundgren, utredare, Myndigheten för vård- och omsorgsanalys, fr.o.m. 2020-09-25 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Sara Lövenhag, enhetschef, Statens institutionsstyrelse, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Mikael Malm, handläggare, SKR, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Zophia Mellgren, handläggare, SKR, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Lars-Håkan Nilsson, medicinsk rådgivare, Kriminalvården, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Eva Nilsson Bågenholm, leg. läkare, ordförande i Vårdföretagarna, fr.o.m. 2020-09-25 t.o.m. 2022-01-31
Expert : Marie Risbeck, enhetschef, Folkhälsomyndigheten, fr.o.m. 2020-09-25 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Sofia Rydgen Stale, specialist i psykiatri, Sveriges Läkarförbund, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Peter Salmi, utredare, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Ann-Kristin Sandberg, förbundsordförande, Riksförbundet Attention, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Jenny Telander, biträdande enhetschef, fr.o.m. 2021-01-01
Expert : Sara Wallhed Finn, legitimerad psykolog, Psykologförbundet, fr.o.m. 2020-09-25
Sekreterare : Maria Branting, utredare, fr.o.m. 2020-09-15 t.o.m. 2021-11-30
Sekreterare : Ewa Gustafsson, f.d. kansliråd, fr.o.m. 2020-07-01 t.o.m. 2023-01-31
Sekreterare : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-08-16 t.o.m. 2023-01-31
Sekreterare : Sara Lundgren, utredare, fr.o.m. 2022-01-01 t.o.m. 2022-06-30
Sekreterare : Sara Lundgren, utredare, fr.o.m. 2022-07-01 t.o.m. 2023-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om en socialt hållbar bostadsförsörjning (Fi 2020:06) [ Avslutad 2022 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om en socialt hållbar bostadsförsörjning (Fi 2020:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-05-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:53, dir. 2020:126 och dir. 2021:67
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 mars 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Karolina Skog, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-07 t.o.m. 2022-03-31
Sakkunnig : Lars Arell, ämnesråd, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Sakkunnig : Li Björk, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-03 t.o.m. 2022-03-31
Sakkunnig : Joel Björk Werner, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Sakkunnig : Philip Fridborn Kempe, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-02
Sakkunnig : Kristina Ingemarsdotter Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-03 t.o.m. 2022-03-31
Sakkunnig : Sanja Moraca Roos, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-02
Sakkunnig : Annika Remaeus, kansliråd, fr.o.m. 2021-11-25 t.o.m. 2022-03-31
Sakkunnig : Max Roos, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-11-24
Sakkunnig : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Elin Blume, strategisk samhällsplanerare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Martin Hofverberg, chefsekonom, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Ulrika Hägred, expert, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Christer Larsson, adjungerad professor, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Hanna Larsson, bostadspolitisk expert, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Martin Lindvall, samhällspolitisk chef, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Henrik Weston, utvecklingsledare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Jan-Ove Östbrink, bostadspolitisk expert, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2022-03-31
Carl-Oskar Bohlin, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2021-04-01 t.o.m. 2022-03-31
Roger Hedlund, riksdagsledamot (SD), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2022-03-31
Helena Holmberg, riksdagsledamot (L), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2021-10-03
Ola Johansson, riksdagsledamot (C), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2022-03-31
Joakim Järrebring, riksdagsledamot (S), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2022-03-31
Clara Lindblom, riksdagsledamot (V), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2022-03-31
Josefin Malmqvist, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2021-03-31
Therese Metz, riksdagsledamot (MP), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2022-03-31
Jonas Olofsgård, riksdagsledamot (L), fr.o.m. 2021-10-04 t.o.m. 2022-03-31
Larry Söder, riksdagsledamot (KD), fr.o.m. 2020-08-20
Sekreterare : Christoffer Carlander, utredare, fr.o.m. 2020-08-24
Sekreterare : Johan Hedelin, konkurrensråd, fr.o.m. 2020-12-15 t.o.m. 2022-03-31
Sekreterare : Tove Lundmark Söderberg, sekreterare, fr.o.m. 2020-12-15 t.o.m. 2021-10-24
Sekreterare : Christer Löfgren, nationalekonom, fr.o.m. 2021-11-22 t.o.m. 2022-03-31
Sekreterare : Danielle Zachrisson, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-15 t.o.m. 2022-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2022:14 Sänk tröskeln till en god bostad [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman