Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Elin Blume

Sök kontaktuppgifter till Elin Blume på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Elin Blume

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Elin Blume medverkat i ( 4 st. ):

En socialt hållbar bostadsförsörjning (Fi 2020:06) [ Pågående ] [ Expert ]
En socialt hållbar bostadsförsörjning (Fi 2020:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-05-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:53, dir. 2020:126
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 8 november 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Karolina Skog, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-07
Sakkunnig : Lars Arell, ämnesråd, fr.o.m. 2020-10-01
Sakkunnig : Li Björk, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-03
Sakkunnig : Joel Björk Werner, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-10-01
Sakkunnig : Philip Fridborn Kempe, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-02
Sakkunnig : Kristina Ingemarsdotter Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-03
Sakkunnig : Sanja Moraca Roos, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-02
Sakkunnig : Max Roos, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-01
Sakkunnig : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Elin Blume, strategisk samhällsplanerare, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Martin Hofverberg, chefsekonom, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Ulrika Hägred, expert, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Christer Larsson, adjungerad professor, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Hanna Larsson, bostadspolitisk expert, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Martin Lindvall, samhällspolitisk chef, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Henrik Weston, utvecklingsledare, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Jan-Ove Östbrink, bostadspolitisk expert, fr.o.m. 2020-10-01
Carl-Oskar Bohlin, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2021-04-01
Roger Hedlund, riksdagsledamot (SD), fr.o.m. 2020-08-20
Helena Holmberg, riksdagsledamot (L), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2021-10-03
Ola Johansson, riksdagsledamot (C), fr.o.m. 2020-08-20
Joakim Järrebring, riksdagsledamot (S), fr.o.m. 2020-08-20
Clara Lindblom, riksdagsledamot (V), fr.o.m. 2020-08-20
Josefin Malmqvist, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2021-03-31
Therese Metz, riksdagsledamot (MP), fr.o.m. 2020-08-20
Jakob Olofsgård, riksdagsledamot (L), fr.o.m. 2021-10-04
Larry Söder, riksdagsledamot (KD), fr.o.m. 2020-08-20
Sekreterare : Christoffer Carlander, utredare, fr.o.m. 2020-08-24
Sekreterare : Johan Hedelin, konkurrensråd, fr.o.m. 2020-12-15
Sekreterare : Tove Lundmark Söderberg, sekreterare, fr.o.m. 2020-12-15 t.o.m. 2021-10-24
Sekreterare : Danielle Zachrisson, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om kommunal planering för bostäder (N 2017:04) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Utredningen om kommunal planering för bostäder (N 2017:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-02-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:12 och dir. 2017:85
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:73 En gemensam bild av bostadsbyggnadsbehovet
SOU 2018:35 Ett gemensamt bostadsförsörjningsansvar
Medverkande :
Särskild utredare : Hanna Wiik, fr.o.m. 2017-02-09 t.o.m. 2018-05-11
Sakkunnig : Helen Ekstam, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-23 t.o.m. 2017-09-28
Sakkunnig : Christine Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-25
Sakkunnig : Lisette Wahlroth, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-25
Sakkunnig : Danielle Zachrisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-25
Expert : Elin Blume, projektledare bostad, fr.o.m. 2017-09-25
Expert : Martin Hofvenberg, boendeekonom, fr.o.m. 2017-10-16
Expert : Johan Kihlberg, utredare, fr.o.m. 2017-09-25
Expert : Hans Lind, professor i fastighetsekonomi, fr.o.m. 2017-09-25
Expert : Martin Lindvall, samhällspolitisk chef, fr.o.m. 2017-09-25
Expert : Jörgen Mark-Nielsen, utredningsansvarig, fr.o.m. 2017-09-25
Expert : Viktoria Walldin, specialist social hållbarhet, fr.o.m. 2017-09-25
Expert : Jan-Ove Östbrink, bostadspolitisk expert, fr.o.m. 2017-03-23
Huvudsekreterare : Lars Arell, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-05-18
Sekreterare : Lisa Leverström, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-09-15
Sekreterare : Assar Lindén, fr.o.m. 2018-02-12 t.o.m. 2018-04-27
Sekreterare : Micael Nilsson, fr.o.m. 2017-09-13 t.o.m. 2018-05-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:73 En gemensam bild av bostadsbyggnadsbehovet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2018:35 Ett gemensamt bostadsförsörjningsansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Framtidens socialtjänst (S 2017:03) [ Avslutad 2020 ] [ Sakkunnig ]
Framtidens socialtjänst (S 2017:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-04-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:39, dir. 2018:69 och 2020:46
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:32 Ju förr desto bättre - vägar till en förebyggande socialtjänst
SOU 2020:47 Hållbar socialtjänst - En ny socialtjänstlag
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Winberg, ambassadör, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2020-06-01
Särskild utredare : Margareta Winberg, ambassadör, fr.o.m. 2020-06-02 t.o.m. 2020-08-03
Sakkunnig : Elisabet Aldenberg, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Elin Blume, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-15 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Jana Bornhäll Finnbogadóttir, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-03-14
Sakkunnig : Jana Bornhäll Finnbogadóttir, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-01-30
Sakkunnig : Christopher Carlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-23 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Tawar Dabaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Anna Dahlin, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2019-12-12
Sakkunnig : Ola Florin, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Kajsa Laxhammar, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Charlotte Lönnheim, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Karin Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Annika Remaeus, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2019-12-12
Sakkunnig : Elin Sundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-13 t.o.m. 2019-05-16
Sakkunnig : Göran Ternbo, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Petter Troedsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-01-31
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, ämnesråd, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Tomas Agdalen, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2019-11-04 t.o.m. 2020-04-14
Expert : Yvonne Ahlström, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Martina Blombergsson, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Emilia Danielsson, förbundsjurist, SKL, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-10-14
Expert : Kristina Folkesson, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-10-14
Expert : Åsa Furén Thulin, sektionschef, SKR, fr.o.m. 2019-11-04 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Fredrik Hjulström, handläggare, SKR, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2019-11-03
Expert : Beatrice Hopstadius, enhetschef, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Shanti Ingeström, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Monica Jacobson, jurist, IVO, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Ann Johansson, vice ordförande, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Ylva Lindblom, jurist, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Johanna Nilsson, jurist, fr.o.m. 2018-09-13 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Elinor Odenberg, utredare, Kommunal, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Sara Roxell, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Monica Rydén, t.f. avdelningschef, Myndigheten för delaktighet, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-01-30
Expert : Karin Röbäck de Souza, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Mille Myndigheten Salomaa-Lindström, för delaktighet, fr.o.m. 2020-01-31
Expert : Jessica Spångberg, utredare, Folkhälsomyndigheten, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Lovisa Strömberg, enhetschef och ställföreträdande diskrimineringsombudsman, Diskrimineringsombudsmannen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Marianne Svensson, projektdirektör, Myndigheten för vård- och omsorgsanalys, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Katrin Westlund, jurist, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Yasmine Bladelius, led. av riksdagen, S, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Thomas Finnborg, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Per-Olof Forsblom, ledamot i äldrenämnd /V, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Yasmine Larsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Åsa Lindhagen, socialborgarråd /Mp, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Sofia Nilsson, ordförande omsorg- och utbildningsutskottet /C, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Anna-Maria Norén, socionom, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Per Ramhorn, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Andreas Sturesson, kommunalråd /KD, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Pernilla Stålhammar, led. av riksdagen, MP, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Ulrica Westerlund, biträdande socialchef /L, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2019-12-12
Sekreterare : Pär Alexandersson, utredare, fr.o.m. 2019-10-21 t.o.m. 2020-06-14
Sekreterare : Emilia Danielsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2020-08-03
Sekreterare : Monica Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-06-12 t.o.m. 2020-08-03
Sekreterare : Lars Grönwall, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Fredrik Hjulström, socionom, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-06-30
Sekreterare : Sofia Landelius, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-20 t.o.m. 2020-08-03
Sekreterare : Kennert Loheim Kangevik, kommunikatör, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Christer Persson, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Camilla Sköld, socionom, fr.o.m. 2017-08-21 t.o.m. 2019-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om stärkt konsumentskydd på bostadsrättsmarknaden (Ju 2015:11) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om stärkt konsumentskydd på bostadsrättsmarknaden (Ju 2015:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-10-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:97
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:31 Stärkt konsumentskydd på bostadsrättsmarknaden
Medverkande :
Särskild utredare : Michaël Koch, f.d. ordförande i Arbetsdomstolen, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2017-04-26
Sakkunnig : Erik Hällströmer, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Sakkunnig : Yvonne Stein, kansliråd, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Sakkunnig : Danielle Zachrisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2016-02-24
Sakkunnig : Danielle Zachrisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-01-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Camilla Alm-Eriksson, chef juridik, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Jonas Anderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Arturo Arques, privatekonom, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Ulrika Blomqvist, vd, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Elin Blume, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-25 t.o.m. 2017-01-11
Expert : Claes Eriksson, redovisningsexpert, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Mari Gremlin, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Sofie Kjellin, chefsjurist, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Carl-Magnus Oredsson, tf. enhetschef, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Stefan Pärlhem, kanslichef, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Eva Reldén, hyresråd, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Jonas Svensson, ordförande, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Line Zandén, förbundsjurist, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Sekreterare : Ulrika Alsén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2015-10-08 t.o.m. 2017-04-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:97 Stärkt konsumentskydd på bostadsrättsmarknaden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:31 Stärkt konsumentskydd på bostadsrättsmarknaden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman