Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Annika Remaeus

Sök kontaktuppgifter till Annika Remaeus på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Annika Remaeus

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Annika Remaeus medverkat i ( 4 st. ):

Nationell samordnare för en hållbar kompetensförsörjning i vård och omsorgen om äldre (S 2019:04) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Nationell samordnare för en hållbar kompetensförsörjning i vård och omsorgen om äldre (S 2019:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-11-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:77
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 15 juni 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Johnsson, ordförande, fr.o.m. 2019-11-07 t.o.m. 2021-06-17
Sakkunnig : Martina Bergström, departementssekreteraren, fr.o.m. 2020-04-21 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Johanna Hedström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-10
Sakkunnig : Malin Nylén Bolinder, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-10 t.o.m. 2020-04-20
Sakkunnig : Jan Schierbeck, kansliråd, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Maria Ahlsten, utredare, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Yvonne Ahlström, strateg, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Anna Bergendal, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Peter Burman, regionchef, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Magdalena Elmersjö, lektor, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Ann Johansson, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Jonas Karlsson, strateg, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Peter Nilsson, utredare, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Petter Odmark, byråchef, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Eva Sahlén, handläggare, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Erik Wessman, utredare, fr.o.m. 2019-12-10
Sekreterare : Ann Jönsson, projektledare, fr.o.m. 2019-12-01 t.o.m. 2021-06-17
Sekreterare : Sayran Khayati, jurist, fr.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Annika Remaeus, kansliråd, fr.o.m. 2019-12-01 t.o.m. 2021-06-17
Sekreterare : Kerstin Westergren, statistiker, fr.o.m. 2020-05-15 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Kerstin Westergren, statistiker, fr.o.m. 2021-01-25 t.o.m. 2021-06-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Framtidens socialtjänst (S 2017:03) [ Avslutad 2020 ] [ Sakkunnig ]
Framtidens socialtjänst (S 2017:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-04-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:39, dir. 2018:69 och 2020:46
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:32 Ju förr desto bättre - vägar till en förebyggande socialtjänst
SOU 2020:47 Hållbar socialtjänst - En ny socialtjänstlag
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Winberg, ambassadör, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2020-06-01
Särskild utredare : Margareta Winberg, ambassadör, fr.o.m. 2020-06-02 t.o.m. 2020-08-03
Sakkunnig : Elisabet Aldenberg, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Elin Blume, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-15 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Jana Bornhäll Finnbogadóttir, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-03-14
Sakkunnig : Jana Bornhäll Finnbogadóttir, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-01-30
Sakkunnig : Christopher Carlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-23 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Tawar Dabaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Anna Dahlin, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2019-12-12
Sakkunnig : Ola Florin, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Kajsa Laxhammar, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Charlotte Lönnheim, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Karin Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Annika Remaeus, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2019-12-12
Sakkunnig : Elin Sundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-13 t.o.m. 2019-05-16
Sakkunnig : Göran Ternbo, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Petter Troedsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-01-31
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, ämnesråd, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Tomas Agdalen, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2019-11-04 t.o.m. 2020-04-14
Expert : Yvonne Ahlström, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Martina Blombergsson, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Emilia Danielsson, förbundsjurist, SKL, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-10-14
Expert : Kristina Folkesson, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-10-14
Expert : Åsa Furén Thulin, sektionschef, SKR, fr.o.m. 2019-11-04 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Fredrik Hjulström, handläggare, SKR, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2019-11-03
Expert : Beatrice Hopstadius, enhetschef, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Shanti Ingeström, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Monica Jacobson, jurist, IVO, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Ann Johansson, vice ordförande, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Ylva Lindblom, jurist, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Johanna Nilsson, jurist, fr.o.m. 2018-09-13 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Elinor Odenberg, utredare, Kommunal, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Sara Roxell, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Monica Rydén, t.f. avdelningschef, Myndigheten för delaktighet, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-01-30
Expert : Karin Röbäck de Souza, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Mille Myndigheten Salomaa-Lindström, för delaktighet, fr.o.m. 2020-01-31
Expert : Jessica Spångberg, utredare, Folkhälsomyndigheten, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Lovisa Strömberg, enhetschef och ställföreträdande diskrimineringsombudsman, Diskrimineringsombudsmannen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Marianne Svensson, projektdirektör, Myndigheten för vård- och omsorgsanalys, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Katrin Westlund, jurist, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Yasmine Bladelius, led. av riksdagen, S, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Thomas Finnborg, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Per-Olof Forsblom, ledamot i äldrenämnd /V, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Yasmine Larsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Åsa Lindhagen, socialborgarråd /Mp, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Sofia Nilsson, ordförande omsorg- och utbildningsutskottet /C, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Anna-Maria Norén, socionom, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Per Ramhorn, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Andreas Sturesson, kommunalråd /KD, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Pernilla Stålhammar, led. av riksdagen, MP, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Ulrica Westerlund, biträdande socialchef /L, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2019-12-12
Sekreterare : Pär Alexandersson, utredare, fr.o.m. 2019-10-21 t.o.m. 2020-06-14
Sekreterare : Emilia Danielsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2020-08-03
Sekreterare : Monica Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-06-12 t.o.m. 2020-08-03
Sekreterare : Lars Grönwall, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Fredrik Hjulström, socionom, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-06-30
Sekreterare : Sofia Landelius, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-20 t.o.m. 2020-08-03
Sekreterare : Kennert Loheim Kangevik, kommunikatör, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Christer Persson, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Camilla Sköld, socionom, fr.o.m. 2017-08-21 t.o.m. 2019-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Socialdataskyddsutredningen (S 2016:05) [ Avslutad 2018 ] [ Sakkunnig ]
Socialdataskyddsutredningen (S 2016:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:52, dir. 2017:67 och dir. 2018:1
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:66 Dataskydd inom Socialdepartementets verksamhetsområde - en anpassning till EU:s dataskyddsförordning
SOU 2018:52 Behandling av personuppgifter vid Myndigheten för vård- och omsorgsanalys
Medverkande :
Särskild utredare : Sören Öman, ordförande i Arbetsdomstolen, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2018-06-30
Sakkunnig : Niclas Fogelström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-08-28
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, ämnesråd, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-08-28
Sakkunnig : Caroline Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-08-28
Sakkunnig : Annika Remaeus, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2018-06-30
Sakkunnig : Linda Stridsberg, ämnesråd, fr.o.m. 2017-08-29 t.o.m. 2018-06-30
Sakkunnig : Anna Weinholt, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-08-29 t.o.m. 2018-06-30
Sakkunnig : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-08-29 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Peter Andrén, chef, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-08-28
Expert : Catarina Eklundh-Ahlgren, chefsjurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Anette Enberg, chefsjurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-08-28
Expert : Bo Granath, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-08-28
Expert : Daniel Granqvist, fr.o.m. 2018-02-09 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Ulrika Holfelt, jurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-08-28
Expert : Peter Höglund, professor, fr.o.m. 2017-08-29 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Suzanne Isberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Ulrika Marusarz, jurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Karin Nylén, stabschef och chefsjurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Anne Vival, jurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-08-28
Sekreterare : Ebba Hagelroth, fr.o.m. 2017-06-26 t.o.m. 2017-07-14
Sekreterare : Magdalena Petersson, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Hélène Runsten, fr.o.m. 2016-08-08 t.o.m. 2018-01-15
Sekreterare : Jonna Wiborn, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2018-01-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen Samordnare för unga som varken arbetar eller studerar (U 2015:06) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Utredningen Samordnare för unga som varken arbetar eller studerar (U 2015:06)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:70, dir. 2016:82 och dir. 2017:81
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:9 Det handlar om oss - unga som varken arbetar eller studerar
SOU 2018:11 Vårt gemensamma ansvar - för unga som varken arbetar eller studerar
Medverkande :
Särskild utredare/Samordnare : Inger Ashing, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2018-02-28
Sakkunnig : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2016-12-31
Sakkunnig : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-01-05 t.o.m. 2018-01-15
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-08-25
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-16 t.o.m. 2018-02-28
Sakkunnig : Tyri Öhman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Katarina Danielsson, utredare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Pontus Ekstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Åsa Ernestam, fr.o.m. 2016-12-06 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Kristin Harvard, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-31 t.o.m. 2018-02-20
Expert : Henrik Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-03-30
Expert : Annika Remaeus, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Eeva Seppälä, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-06 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-07-05
Expert : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Katarina Danielsson, projektkoordinator, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Caroline-Olivia Elgán, verksjurist, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Emma Sterky, fr.o.m. 2016-02-08 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Oscar Svensson, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2018-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman