: : :

Förbättrat skydd för totalförsvarsverksamhet (Fö 2017:02)

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Förbättrat skydd för totalförsvarsverksamhet (Fö 2017:02) [ Avslutad 2019 ]

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:26 Några frågor i skyddslagstiftningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2019:34 Förbättrat skydd för totalförsvaret [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 32 st. ♀ 14 ♂ 18 ) :

Margareta Bergström  []  ( Ordförande )
Daniel Bäckström  []  ( Ledamot )
Stig Henriksson  []  ( Ledamot )
Paula Holmqvist  []  ( Ledamot )
Lotta Johnsson Fornarve  []  ( Ledamot )
Kalle Olsson  []  ( Ledamot )
Mikael Oscarsson  []  ( Ledamot )
Roger Richtoff  []  ( Ledamot )
Ewa Thalén Finné  []  ( Ledamot )
Hans Wallmark  []  ( Ledamot )
Allan Widman  []  ( Ledamot )
Anders Schröder  []  ( Ledamot )
Anna-Karin Berglund  []  ( Sakkunnig )
Roland Bjuremalm  []  ( Sakkunnig )
Dan Leeman  []  ( Sakkunnig )
Cecilia Skjöldebrand  []  ( Sakkunnig )
Therése af Wetterstedt  []  ( Sakkunnig )
Camilla Asp  []  ( Expert )
Carin Bratt  []  ( Expert )
Ola Engdahl  []  ( Expert )
Astrid Fell  []  ( Expert )
Lars-Håkan Jönsson  []  ( Expert )
Mats Klintäng  []  ( Expert )
Maria Lindkvist-Dädeby  []  ( Expert )
Olof Moberg  []  ( Expert )
Svante Werger  []  ( Expert )
Key Hedström  []  ( Huvudsekreterare )
Magdalena Pucher  []  ( Sekreterare )
Helena Wedlin Swedenborg  []  ( Sekreterare )
Elisabeth Falkhaven  []  ( Ledamot )
Nicklas Sandberg  []  ( Expert )
Erik Hällströmer  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén för förbättrat skydd för totalförsvarsverksamhet (Fö 2017:02)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-03-23
Direktiv för kommittén, se dir. 2017:31
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast 1 april 2019.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:26 Några frågor i skyddslagstiftningen
SOU 2019:34 Förbättrat skydd för totalförsvaret
Medverkande :
Ordförande : Margareta Bergström, hovrättspresident, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Daniel Bäckström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Elisabeth Falkhaven, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-14 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Stig Henriksson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2017-11-30
Ledamot : Paula Holmqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Lotta Johnsson Fornarve, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Kalle Olsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Mikael Oscarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Roger Richtoff, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Eva Thalén Finné, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Hans Wallmark, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Allan Widman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Anders Schröder, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2018-11-13
Sakkunnig : Anna-Karin Berglund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-04-24
Sakkunnig : Roland Bjuremalm, kansiråd, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Erik Hällströmer, fr.o.m. 2019-04-25 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Dan Leeman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Cecilia Skjöldebrand, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Therése af Wetterstedt, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Camilla Asp, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2018-02-25
Expert : Carin Bratt, chefsjurist, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Ola Engdahl, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Astrid Fell, handläggare, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Lars-Håkan Jönsson, försvarsdirektör, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Mats Klintäng, överste, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Maria Lindkvist-Dädeby, avdelningschef, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Olof Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Nicklas Sandberg, specialist, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Svante Werger, fr.o.m. 2018-02-26 t.o.m. 2019-05-31
Huvudsekreterare : Key Hedström, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-05-31
Sekreterare : Magdalena Pucher, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2019-06-16
Sekreterare : Helena Wedlin Swedenborg, fr.o.m. 2017-08-21 t.o.m. 2019-06-16

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman