Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ewa Thalén Finné

Sök kontaktuppgifter till Ewa Thalén Finné på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ewa Thalén Finné

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ewa Thalén Finné medverkat i ( 6 st. ):

Förbättrat skydd för totalförsvarsverksamhet (Fö 2017:02) [ Avslutad 2019 ] [ Ledamot ]
Kommittén för förbättrat skydd för totalförsvarsverksamhet (Fö 2017:02)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-03-23
Direktiv för kommittén, se dir. 2017:31 och dir. 2019:5
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:26 Några frågor i skyddslagstiftningen
SOU 2019:34 Förbättrat skydd för totalförsvaret
Medverkande :
Ordförande : Margareta Bergström, hovrättspresident, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Daniel Bäckström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Elisabeth Falkhaven, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-14 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Stig Henriksson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2017-11-30
Ledamot : Paula Holmqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Lotta Johnsson Fornarve, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Kalle Olsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Mikael Oscarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Roger Richtoff, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Eva Thalén Finné, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Hans Wallmark, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Allan Widman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Anders Schröder, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2018-11-13
Sakkunnig : Anna-Karin Berglund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-04-24
Sakkunnig : Roland Bjuremalm, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Erik Hällströmer, ämnesråd, fr.o.m. 2019-04-25 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Dan Leeman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Cecilia Skjöldebrand, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Therése af Wetterstedt, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Camilla Asp, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2018-02-25
Expert : Carin Bratt, chefsjurist, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Ola Engdahl, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Astrid Fell, handläggare, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Lars-Håkan Jönsson, försvarsdirektör, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Mats Klintäng, överste, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Maria Lindkvist-Dädeby, avdelningschef, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Olof Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Nicklas Sandberg, specialist, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Svante Werger, kommunikationsdirektör, fr.o.m. 2018-02-26 t.o.m. 2019-05-31
Huvudsekreterare : Key Hedström, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-05-31
Sekreterare : Magdalena Pucher, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2019-06-16
Sekreterare : Helena Wedlin Swedenborg, fr.o.m. 2017-08-21 t.o.m. 2019-06-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:26 Några frågor i skyddslagstiftningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2019:34 Förbättrat skydd för totalförsvaret [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om insyn i finansiering av partier (Ju 2014:15) [ Avslutad 2016 ] [ Ledamot ]
Kommittén om insyn i finansiering av partier (Ju 2014:15)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-06-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2014:90 och dir. 2016:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:74 Ökad insyn i partiers finansiering - ett utbyggt regelverk
Medverkande :
Ordförande : Marianne Eliason, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Gunnar Andrén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Ulf Berg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Roger Berzell, partikassör, fr.o.m. 2015-05-26 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Agneta Börjesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Hans Dahlgren, kanslichef, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : Hans Ekström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-11-05 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Olle Felten, fr.o.m. 2015-09-25 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Per-Ingvar Johnsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Carin Jämtin, partisekreterare, fr.o.m. 2015-07-27 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Johan Larsson, partijurist, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-09-24
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Lena Micko, kommunalråd, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-07-26
Ledamot : Karin Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2014-10-19
Ledamot : Madeleine Nyvall, utredare/upphandlingssamordnare, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Carl Schlyter, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-05-26 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Tuve Skånberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Mia Sydow Mölleby, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-05-26 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Ewa Thalén Finné, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Expert : Lotta Ganeteg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Expert : Emma Hägg Hansson, advokatfiskal, fr.o.m. 2015-12-14 t.o.m. 2016-11-08
Expert : Märeta Jonzon Gröndahl, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Expert : Andreas Krantz, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Dag Mariefredspartiet Bremberg, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Göran SPI Välfärden Dandelo, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Anki Sollentunapartiet Elken, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Sören Dorotea Kommunlista Granberg, fr.o.m. 2015-04-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Erik Sjukvårdspartiet Jansson, i Värmland, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Maria Västmanlands Kjellström, väl, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Gunilla Kommunens Magnusson, väl, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Olov Bollnäspartiet Nilsson Sträng, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Theo Vägvalet Papaioannou, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Erika Norrbottens Sjöö, sjukvårdsparti, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Britt-Inger Dorotea Kommunlista Tegnander, fr.o.m. 2015-03-26 t.o.m. 2015-04-19
Ledamot : Karin Nykvarnspartiet Wallin, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Sekreterare : Hanna Westgård, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2016-11-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:74 Ökad insyn i partiers finansiering – ett utbyggt regelverk [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Bostadsplaneringskommittén (S 2013:12) [ Avslutad 2015 ] [ Ledamot ]
Bostadsplaneringskommittén (S 2013:12)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-08-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2013:78 och dir. 2015:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:59 En ny regional planering - ökad samordning och bättre bostadsförsörjning
Medverkande :
Ordförande : Rose-Marie Frebran, landshövding, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Lars Eriksson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Lotta Finnstorp, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Tomas Hansson, kommunalråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Roger Hedlund, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2014-12-15 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Katarina Köhler, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2014-12-18
Ledamot : Clara Lindblom, forskningassistent, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Nina Lundström, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Johan Löfstrand, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Eva Nypelius, regionstyrelseledamot, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Karolina Skog, kommunalråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Ewa Thalén Finné, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-02-26 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Markus Wiechel, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2014-12-14
Ledamot : Oskar Öholm, f.d. led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-02-25
Sakkunnig : Camilla Adolfson, ämnesråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-01-28
Sakkunnig : Johan Hjalmarsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Mats Björsell, handläggare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Backa Fredrik Brandt, kvalificerad utredare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Anki Bystedt, länsråd, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Jan Cedervärn, avdelningschef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Adrienne Coyet Folke, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Petter Dahlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Eva-Marie Engström, regionchef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Inga-Maj Eriksson, långsiktig planerare, adjungerad professor, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Margaretha Gistorp, hovrättsråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Elin Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Petter Jurdell, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Thomas Kalbro, professor, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Agneta Kores, länsöverdirektör, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Patrik Lidin, kansliråd, fr.o.m. 2014-11-24 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Fredrik Linder, kansliråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Kajsa Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Nancy Mattsson, projektutvecklare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Maria Nordh, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Roger Pettersson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Linnea Rosenlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Rolf Westerlund, utvecklingsledare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Bengt Westman, expert, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Lars Wikström, enheteschef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Robert Wildow, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2014-06-30
Huvudsekreterare : Sara Jendi Linder, kansliråd, fr.o.m. 2013-10-21 t.o.m. 2015-06-29
Sekreterare : Åsa Johansson, fr.o.m. 2014-01-07 t.o.m. 2015-05-31
Sekreterare : Bengt Nyman, fr.o.m. 2013-11-01 t.o.m. 2015-06-15
Sekreterare : Maria Ulfvarson Östlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-21 t.o.m. 2014-07-31
Sekreterare : Viveka Zetterberg, fr.o.m. 2014-02-03 t.o.m. 2014-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om en kommunallag för framtiden (Fi 2012:07) [ Avslutad 2015 ] [ Ledamot ]
Utredningen om en kommunallag för framtiden (Fi 2012:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-10-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:105 och dir. 2013:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:53 Privata utförare - kontroll och insyn
SOU 2015:24 En kommunallag för framtiden Del A + B (2 volymer)
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Höök, fr.o.m. 2012-10-11 t.o.m. 2015-03-23
Ledamot : Carina Adolfsson Elgestam, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Thoralf Alfsson, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-05-11
Ledamot : Mats Einarsson, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Peter Helander, fr.o.m. 2014-03-03
Ledamot : Jörgen Hellman, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Joakim Larsson, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Lena Micko, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Gustav Nilsson, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Eva Nypelius, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-03-02
Ledamot : Anders Sellström, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Ewa Thalén Finné, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Pernilla Wikström Pehrson, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Jonas Åkerlund, fr.o.m. 2014-05-12
Expert : Anna Barklund, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Ingrid Brännare, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Klara Cederlund, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Peter Delden, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Eva Edwardsson, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Håkan Eriksson, fr.o.m. 2013-04-23
Expert : Mårten Hyltner, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Johan Fallenius, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-03-02
Expert : Johan Karlander, fr.o.m. 2014-03-03 t.o.m. 2014-11-10
Expert : Georg Lagerberg, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Helena Linde, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Anna Lindström, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Olle Lundin, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Kent Löfgren, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Eva Melander, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Roger Molin, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Stig Montin, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Johanna Möllerberg Nordfors, fr.o.m. 2013-07-01
Expert : Barbro Naroskyin, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Niklas Ridoff, fr.o.m. 2014-11-11
Expert : Mats Rundström, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Björn Räftegård, fr.o.m. 2012-12-02
Expert : Stefan Sagebro, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Anna Sandborgh, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Sara Sandelius, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Christer Sjödin, fr.o.m. 2013-07-01
Expert : K Svensson, A Stefan, fr.o.m. 2012-12-02
Expert : Carl Wetter, fr.o.m. 2012-12-07
Sekreterare : Susanne Ritseson, fr.o.m. 2012-11-16 t.o.m. 2015-04-07
Sekreterare : Annika Rudestad, fr.o.m. 2012-10-15 t.o.m. 2015-03-23
Sekreterare : Mats Rundström, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2015-03-15
Biträdande sekreterare : Linnéa Wisell, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2014-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:53 Privata utförare – kontroll och insyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2015:24 En kommunallag för framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10) [ Avslutad 2013 ] [ Ledamot ]
Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-12-13
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:124 och dir. 2013:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:32 Budgetramverket - uppfyller det EU:s direktiv?
SOU 2013:73 En utvecklad budgetprocess - Ökad tydlighet och struktur
Medverkande :
Ordförande : Urban Hansson Brusewitz, fr.o.m. 2012-12-17 t.o.m. 2013-10-01
Ledamot : Bo Bernhardsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Per Bolund, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Carl Hamilton, B led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Jacob Johnson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Anna Kinberg Batra, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Erik Nymansson, justitieråd, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Fredrik Olovsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Anders Sellström, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Oscar Sjöstedt, politisk sekreterare /SD, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Lena Sommestad, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Ewa Thalén Finné, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Henrik von Sydow, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Per Åsling, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Magnus Bengtson, departementsråd, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Maria Jonsson, fr.o.m. 2013-03-07
Expert : Ingvar Mattson, kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Peder Nielsen, bitr. kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Kristina Padrón, ämnesråd, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Ulf Rehnberg, fr.o.m. 2013-03-07
Expert : Anna Wallin, kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Sekreterare : Lars Davidsson, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-10-01
Sekreterare : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Sekreterare : Yngve Lindh, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-08
Sekreterare : Ingvar Mattson, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2013-04-14
Sekreterare : Cecilia Renmyr, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-13
Sekreterare : Katarina Stenmark, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-13
Assistent : Anne-Marie Strömberg, fr.o.m. 2012-03-06 t.o.m. 2013-10-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:124 En förstärkt budgetprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:48 Tilläggsdirektiv till Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Ändamålsfastighetskommittén (Fi 2002:05) [ Avslutad 2004 ] [ Ledamot ]
Ändamålsfastighetskommittén (Fi 2002:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-09-12
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:116
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:28 Hyressättning av vissa ändamålsbyggnader
Medverkande :
Ordförande : Lisbeth Staaf-Igelström, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Lennart Axelsson, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Charlotta Bjälkebring, L, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Erik Arthur Fagervärn, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Lennart Kollmats, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Ewa Larsson, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Ola Rask, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Kerstin Rossipal, fr.o.m. 2002-11-06 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Urban Svensson, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Ewa Thalén Finné, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Ulla Wester, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Göran Blomberg, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Maria Hallman, fr.o.m. 2003-10-02 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Svante Holgersson, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Monica Lundberg, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Jens Magnusson, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2003-10-26
Expert : Johan Stålhammar, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Holger Wästlund, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Sekreterare : Kristina Aurell, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2004-04-14
Sekreterare : Birgitta Henriksson, fr.o.m. 2003-03-03 t.o.m. 2004-04-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:28 Hyressättning av vissa ändamålsbyggnader [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman