Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Magdalena Pucher

Sök kontaktuppgifter till Magdalena Pucher på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Magdalena Pucher

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Magdalena Pucher medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om utfasning av fossila drivmedel och förbud mot försäljning av nya bensin- och dieseldrivna bilar (M 2019:04) [ Avslutad 2021 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om utfasning av fossila drivmedel och förbud mot försäljning av nya bensin- och dieseldrivna bilar (M 2019:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:106, dir. 2020:131
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 juni 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Sven Hunhammar, måldirektör, fr.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Viktor Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Sakkunnig : Viktor Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Pia-Maria Lindroos, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-07 t.o.m. 2021-02-01
Sakkunnig : Pia-Maria Lindroos, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Miriam Münnich Vass, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-21 t.o.m. 2021-02-01
Sakkunnig : Mirjam Münnich Vass, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Anna Segerstedt, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-09-20
Expert : Yvonne Andersson-Sköld, professor, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Yvonne Andersson-Sköld, professor, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Moa Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-16
Expert : Maria Grahn, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Maria Grahn, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Kristina Holmgren, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Kristina Holmgren, senior rådgivare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Camilla Hållén, utredare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-09-06
Expert : Camilla Hållén, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Daniel Johansson, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Daniel Johansson, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Håkan Johansson, nationell samordnare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Håkan Johansson, nationella samordnare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Emmi Jozsa, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-11-15
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Martin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Martin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Magnus Lindgren, senior sakkunnig, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Magnus Lindgren, senior sakkunnig, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Åsa Löfgren, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Åsa Löfgren, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Pierre Schellekens, avd. chef Europakommissionen, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-10-16
Expert : Eric Sjöberg, doktor, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Eric Sjöberg, doktor, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Pia Sundbergh, utredare, fr.o.m. 2020-09-07
Expert : Pia Sundbergh, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Anna Ullström, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Anna Ullström, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Per Öhlund, utredare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Per Öhlund, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Huvudsekreterare : Anna Elofsson, teknologie licentiat, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-09-07
Huvudsekreterare : Magdalena Pucher, fr.o.m. 2021-01-08 t.o.m. 2021-06-13
Sekreterare : Lina Jonsson, nationalekonom, fr.o.m. 2021-01-04 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Eva Karlsson Jernbäcker, civilingenjör, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Eva Karlsson Jernbäcker, civilingenjör, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Helene Lindblom, utredningsledare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Helene Lindblom, fr.o.m. 2021-02-02 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Anna Mellin, utredningsledare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2020-10-30
Sekreterare : Magdalena Pucher, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-03-01 t.o.m. 2021-02-07
Sekreterare : Magdalena Pucher, sekreterare, fr.o.m. 2020-09-08 t.o.m. 2021-02-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:48 I en värld som ställer om – Sverige utan fossila drivmedel 2040 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Förbättrat skydd för totalförsvarsverksamhet (Fö 2017:02) [ Avslutad 2019 ] [ Sekreterare ]
Kommittén för förbättrat skydd för totalförsvarsverksamhet (Fö 2017:02)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-03-23
Direktiv för kommittén, se dir. 2017:31 och dir. 2019:5
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:26 Några frågor i skyddslagstiftningen
SOU 2019:34 Förbättrat skydd för totalförsvaret
Medverkande :
Ordförande : Margareta Bergström, hovrättspresident, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Daniel Bäckström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Elisabeth Falkhaven, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-14 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Stig Henriksson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2017-11-30
Ledamot : Paula Holmqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Lotta Johnsson Fornarve, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Kalle Olsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Mikael Oscarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Roger Richtoff, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Eva Thalén Finné, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Hans Wallmark, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Allan Widman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Anders Schröder, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2018-11-13
Sakkunnig : Anna-Karin Berglund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-04-24
Sakkunnig : Roland Bjuremalm, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Erik Hällströmer, ämnesråd, fr.o.m. 2019-04-25 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Dan Leeman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Cecilia Skjöldebrand, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Therése af Wetterstedt, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Camilla Asp, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2018-02-25
Expert : Carin Bratt, chefsjurist, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Ola Engdahl, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Astrid Fell, handläggare, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Lars-Håkan Jönsson, försvarsdirektör, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Mats Klintäng, överste, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Maria Lindkvist-Dädeby, avdelningschef, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Olof Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Nicklas Sandberg, specialist, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Svante Werger, kommunikationsdirektör, fr.o.m. 2018-02-26 t.o.m. 2019-05-31
Huvudsekreterare : Key Hedström, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-05-31
Sekreterare : Magdalena Pucher, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2019-06-16
Sekreterare : Helena Wedlin Swedenborg, fr.o.m. 2017-08-21 t.o.m. 2019-06-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:26 Några frågor i skyddslagstiftningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2019:34 Förbättrat skydd för totalförsvaret [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman