Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Camilla Asp

Sök kontaktuppgifter till Camilla Asp på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Camilla Asp

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Camilla Asp medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om civilt försvar (Ju 2018:05) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Utredningen om civilt försvar (Ju 2018:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:79 och dir. 2019:98
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget beräknas vara slutfört senast den 1 mars 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Barbro Holmberg, f.d. landshövding, fr.o.m. 2019-05-06 t.o.m. 2021-03-01
Särskild utredare : Barbro Holmberg, f.d. landshövding, fr.o.m. 2021-03-02 t.o.m. 2021-04-30
Taha Alexandersson, stf. krisberedskapschef, fr.o.m. 2019-09-10
Joakim Evertson, enhetschef, fr.o.m. 2019-09-10
Stefan Hector, enhetschef, fr.o.m. 2019-11-07
Mikael Holmer, avdelningschef, fr.o.m. 2019-09-10
Martin Lundin, kommissarie, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2019-11-06
Catrin Molander, enhetschef, fr.o.m. 2019-09-10
Minna Nyman, avdelningschef, fr.o.m. 2020-05-27
Göran Nyqvist, kommissarie, fr.o.m. 2019-09-10
Per-Erik Nyström, nationell dricksvattensamordnare, fr.o.m. 2019-09-10
Christer Sandell, tf. avdelningschef, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2020-05-26
Anna Wibom, projektledare, fr.o.m. 2019-09-10
Åsa Åhlén Hagman, handläggare, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Daniel Bergvall, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2020-08-16
Sakkunnig : Kristina Bram, kansliråd, fr.o.m. 2020-08-20
Sakkunnig : Adrienne Coyet Folke, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Henrik Engvall, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Håkan Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-27 t.o.m. 2020-05-10
Sakkunnig : Fredrik Friberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Karolina Gustafson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-11 t.o.m. 2020-10-29
Sakkunnig : Julia Hagberg, kansliråd, fr.o.m. 2020-08-17
Sakkunnig : Sara Jendi Linder, ämnesråd, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2020-05-26
Sakkunnig : Stefan Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Sofia Knapp, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Karolina Lemoine, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Erik Lenntorp, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Åsa Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Kierstin Petersson Grawé, ämnesråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Anita Wetterlöf Ajaxon, ämnesråd, fr.o.m. 2019-11-06
Expert : Camilla Asp, avdelningschef, fr.o.m. 2019-09-10
Expert : Ann-Sofie Eriksson, sektionschef, fr.o.m. 2019-09-10
Expert : Carl Fredrik Graf, landshövding, fr.o.m. 2019-09-10
Expert : Gabor Nagy, avdelningschef, fr.o.m. 2019-09-10
Expert : Minna Nyman, avdelningschef, fr.o.m. 2020-05-27
Sekreterare : Magnus Dyberg-Ek, samordningsansvarig, fr.o.m. 2019-05-06 t.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Magnus Dyberg-Ek, samordningsansvarig, fr.o.m. 2021-03-02 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Tommy Forsell, utskottshandläggare, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Tommy Forsell, handläggare, fr.o.m. 2021-03-02 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Liv Hammargren, utvärderare, fr.o.m. 2019-08-12 t.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Leif Isberg, fd. länsexpert, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2020-10-31
Sekreterare : Maria Kaiser, föredragande, fr.o.m. 2019-08-12 t.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Maria Kaiser, föredragande, fr.o.m. 2021-03-02 t.o.m. 2021-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

SOU 2021:25
Förbättrat skydd för totalförsvarsverksamhet (Fö 2017:02) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Kommittén för förbättrat skydd för totalförsvarsverksamhet (Fö 2017:02)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-03-23
Direktiv för kommittén, se dir. 2017:31 och dir. 2019:5
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:26 Några frågor i skyddslagstiftningen
SOU 2019:34 Förbättrat skydd för totalförsvaret
Medverkande :
Ordförande : Margareta Bergström, hovrättspresident, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Daniel Bäckström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Elisabeth Falkhaven, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-14 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Stig Henriksson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2017-11-30
Ledamot : Paula Holmqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Lotta Johnsson Fornarve, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Kalle Olsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Mikael Oscarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Roger Richtoff, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Eva Thalén Finné, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Hans Wallmark, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Allan Widman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Ledamot : Anders Schröder, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2018-11-13
Sakkunnig : Anna-Karin Berglund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-04-24
Sakkunnig : Roland Bjuremalm, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Erik Hällströmer, ämnesråd, fr.o.m. 2019-04-25 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Dan Leeman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Cecilia Skjöldebrand, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Therése af Wetterstedt, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Camilla Asp, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2018-02-25
Expert : Carin Bratt, chefsjurist, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Ola Engdahl, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Astrid Fell, handläggare, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Lars-Håkan Jönsson, försvarsdirektör, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Mats Klintäng, överste, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Maria Lindkvist-Dädeby, avdelningschef, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Olof Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2017-07-19 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Nicklas Sandberg, specialist, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Svante Werger, kommunikationsdirektör, fr.o.m. 2018-02-26 t.o.m. 2019-05-31
Huvudsekreterare : Key Hedström, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-05-31
Sekreterare : Magdalena Pucher, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2019-06-16
Sekreterare : Helena Wedlin Swedenborg, fr.o.m. 2017-08-21 t.o.m. 2019-06-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:26 Några frågor i skyddslagstiftningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2019:34 Förbättrat skydd för totalförsvaret [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Rektorsutbildningsberedningen (U 2007:B) [ Avslutad 2007 ] [ Ordförande ]
Rektorsutbildningsberedningen (U 2007:B)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-04-02
Direktiv för beredningen, se bilaga till protokoll 2007-04-02 § 67
Medverkande :
Ordförande : Camilla Asp, kansliråd, fr.o.m. 2007-04-02 t.o.m. 2007-06-01
Brittmarie Högberg, ämnesråd, fr.o.m. 2007-04-02 t.o.m. 2007-06-01
Myrna Smitt, kansliråd, fr.o.m. 2007-04-02 t.o.m. 2007-06-01
Sten Söderberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-04-02 t.o.m. 2007-06-01
Christer Toftenius, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-02 t.o.m. 2007-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Lärarutredningen – om behörighet och auktorisation (U 2006:07) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Lärarutredningen - om behörighet och auktorisation (U 2006:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-03-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:31, dir. 2006:140, dir. 2007:117 och dir. 2008:21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:52 Legitimation och skärpta behörighetsregler
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Björkman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2006-03-28 t.o.m. 2006-11-07
Särskild utredare : Jörgen Ullenhag, fr.o.m. 2006-11-14 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Camilla Asp, kansliråd, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2007-09-16
Expert : Ann Carlsson Ericsson, avdelningschef, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Nils-Erik Elfstadius, kansliråd, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2007-09-16
Expert : Peter Fagerlund, undervisningsråd, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Ann-Britt Gabrielsson, utredare, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Jacob Heister, t.f. rådman, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Hans Albin Larsson, fr.o.m. 2006-11-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Tommy Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Myrna Smitt, kansliråd, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Leif Svensson, revisionsdirektör, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Peter Syrén, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-17 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Christer Toftenius, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-17 t.o.m. 2008-05-31
Sekreterare : Emma Bernerskog, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2008-06-08
Sekreterare : Jacob Heister, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-02-23
Sekreterare : Kerstin Hultgren, avdelningskoordinator, fr.o.m. 2006-06-19 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare : Leif Svensson, revisionsdirektör, fr.o.m. 2006-07-17 t.o.m. 2008-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:52 Legitimation och skärpta behörighetsregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för översyn av utbildningen för barn, ungdomar och vuxna med utvecklingsstörning (U 2002:01) Carlbeck-kommittén [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén för översyn av utbildningen för barn, ungdomar och vuxnamed utvecklingsstörning (U 2002:01) "Carlbeck-kommittén"
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-12-06
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:100, dir. 2002:162 och dir. 2003:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:35 För den jag är - Om utbildning och utvecklingsstörning
SOU 2004:98 För oss tillsammans om utbildning och utvecklingsstörning
Medverkande :
Ordförande : Vivi-Ann Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Christer Adelsbo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-02-18 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Yvonne Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Sven-Olof Edvinsson, barnläkare, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Tomas Eneroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2002-12-09
Ledamot : Lennart Gustavsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Eva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Barbro Kärrstrand, kommunalråd, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 3004-10-04
Ledamot : Agneta Luttropp, adjunkt, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Anders Rosén, fritidsledare, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Anders Sjölund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Kristina Ahlström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Hanna Andersson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-12-10 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Camilla Asp, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Michael Blom, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2002-12-09
Sakkunnig : Marika Dagenbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2002-10-06
Sakkunnig : Kerstin Molander, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Margareta Hart, revisionsdirektör, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2003-03-17
Expert : Laina Kämpe, utredare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Jan Rocksén, generaldirektör, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Lena Thorsson, konsult, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Karin Wahlström, undervisningsråd, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Sekreterare : Ulla Alexandersson, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Susanne Forssman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2003-08-31
Sekreterare : Carin Holtz, undervisningsråd, fr.o.m. 2003-10-15 t.o.m. 2004-09-15
Sekreterare : Eva-Stina Hultinger, kanslichef, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Assistent : Marit Dozzi, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (C 1995:09) om information om konsumentpriser [ Avslutad 1997 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (C 1995:09) om information om konsumentpriser
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:147.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:19 "Bättre information om konsument- prister" Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Yvonne Gustavsson, direktör, fr.o.m. 1996-01-17 t.o.m. 1996-05-31
Christina Nordin, kommerserådet, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Camilla Asp, byrådirektör, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Susanna Collijn, handläggare, fr.o.m. 1996-11-06 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Agneta Gillback, avdelningschef, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Margaretha Granborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Mats Haglund, programchef, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Mattias Hector, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Inge Janérus, ombudsman, fr.o.m. 1996-10-09 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Jan-Erik Ljusberg, informationsdirektör, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Walter Sköldefors, direktör, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Nina Ulvelius, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Göran Wikner, nationalekonom, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Camilla Asp, byrådirektör, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1996-09-15
Sekreterare : Claes Svensson, föredragande, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1997-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:147 Information om konsumentpriser

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:19 Bättre information om konsumentpriser [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman