Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2015 års skolkommission (U 2015:03)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2015 års skolkommission (U 2015:03) [ Avslutad 2017 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 42 st. ♀ 23 ♂ 19 ) :

Anna Ekström  []  ( Ordförande )
Jan-Eric Gustafsson  []  ( Ledamot )
Lina Axelsson Kihlblom  []  ( Ledamot )
Erik Boltegård Blom  []  ( Ledamot )
Lars Hallenberg  []  ( Ledamot )
Johanna Jaara Åstrand  []  ( Ledamot )
Bo Jansson  []  ( Ledamot )
Tobias Krantz  []  ( Ledamot )
Marika Markovits  []  ( Ledamot )
Matz Nilsson  []  ( Ledamot )
Pasi Sahlberg  []  ( Ledamot )
Kerstin Sahlin  []  ( Ledamot )
Katrin Stjernfeldt Jammeh  []  ( Ledamot )
Mara Westling Allodi  []  ( Ledamot )
Björn Åstrand  []  ( Ledamot )
Maria Antonsson  []  ( Expert )
Anna Barklund  []  ( Expert )
Tarja Birkoff  []  ( Expert )
Veronica Bjurulf  []  ( Expert )
Johan Börjesson  []  ( Expert )
Anna Castberg  []  ( Expert )
Per Eriksson  []  ( Expert )
Josefine Gustafsson  []  ( Expert )
Annika Hellewell  []  ( Expert )
Henrik Jonsson  []  ( Expert )
Johan Linder  []  ( Expert )
Kristina Lundström  []  ( Expert )
Sverker Lönnerholm  []  ( Expert )
Karin Moberg  []  ( Expert )
Gerd Mörck  []  ( Expert )
Annika Rudestad  []  ( Expert )
Annika Århammar  []  ( Expert )
Ulf Andersson  []  ( Sekreterare )
Ragnar Eliasson  []  ( Sekreterare )
Camilo von Greiff  []  ( Sekreterare )
Maria Götherström  []  ( Sekreterare )
Mikael Hellstadius  []  ( Sekreterare )
Jenny Kallstenius  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2015 års skolkommission (U 2015:03)


Beteckning : U 2015:03
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2018-03-26
Status : Avslutad 2017 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2015-04-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:35, dir. 2015:140 och dir. 2016:86
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Ekström, Anna, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-09-12
Ordförande : Gustafsson, Jan-Eric, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Axelsson Kihlblom, Lina, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Boltegård Blom, Erik, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Gustafsson, Jan-Eric, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2016-09-15
Ledamot : Hallenberg, Lars, fr.o.m. 2015-11-24 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Jaara Åstrand, Johanna, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Jansson, Bo, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2015-11-23
Ledamot : Krantz, Tobias, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Markovits, Marika, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Nilsson, Matz, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Sahlberg, Pasi, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Sahlin, Kerstin, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Stjernfeldt Jammeh, Katrin, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Westling Allodi, Mara, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Åstrand, Björn, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Antonsson, Maria, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2015-11-24
Expert : Barklund, Anna, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Birkoff, Tarja, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2016-06-26
Expert : Bjurulf, Veronica, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Börjesson, Johan, fr.o.m. 2016-09-09 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Castberg, Anna, fr.o.m. 2015-11-10 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Eriksson, Per, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Gustafsson, Josefine, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Hellewell, Annika, fr.o.m. 2105-04-27 t.o.m. 2016-11-13
Expert : Jonsson, Henrik, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Linder, Johan, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2016-03-06
Expert : Lundström, Kristina, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Lönnerholm, Sverker, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2015-11-10
Expert : Moberg, Karin, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Mörck, Gerd, fr.o.m. 2016-03-07 t.o.m. 2016-09-08
Expert : Rudestad, Annika, fr.o.m. 2015-11-24 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Århammar, Annika, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2017-04-20
Carlsson, Ulrika
Eclund, Annika
Hallengren, Lena
Jakobsson, Stefan
Nylander, Christer
Pleijel, Karin
Scherp, Hans-Åke
Stockhaus, Maria
Sekreterare : Andersson, Ulf, fr.o.m. 2015-04-13 t.o.m. 2017-05-05
Sekreterare : Eliasson, Ragnar, fr.o.m. 2015-05-28 t.o.m. 2017-04-20
Sekreterare : von Greiff, Camilio, fr.o.m. 2015-11-15 t.o.m. 2016-04-07
Sekreterare : Götherström, Maria, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-04-20
Sekreterare : Hellstadius, Mikael, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-04-20
Sekreterare : Kallstenius, Jenny, fr.o.m. 2015-06-09 t.o.m. 2017-04-20

Rapporter

SOU 2016:38Samling för skolan. Nationella målsättningar och utvecklingsområden för kunskap och likvärdighet
SOU 2017:35Samling för skolan -- Nationell strategi för kunskap och likvärdighet
?

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman