Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ragnar Eliasson

Sök kontaktuppgifter till Ragnar Eliasson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ragnar Eliasson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ragnar Eliasson medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om en tioårig grundskola (U 2020:02) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Utredningen om en tioårig grundskola (U 2020:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:24
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 26 april 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Durhán, fr.o.m. 2020-03-05
Sakkunnig : Mattias Ahlquist, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-19
Sakkunnig : Kristina Ingemarsdotter Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-19 t.o.m. 2021-02-15
Sakkunnig : Erik Mellsjö, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-16
Sakkunnig : Lars Olof Mikaelsson, ämnesråd, fr.o.m. 2021-01-01
Sakkunnig : Christina Ridderman Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-19
Sakkunnig : Christer Tofténius, ämnesråd, fr.o.m. 2020-05-19
Expert : Helena Car, enhetschef, fr.o.m. 2020-05-19
Expert : Andreas Gydingsråd, enhetschef, fr.o.m. 2020-05-19
Expert : Sabina Islamovic, enhetschef, fr.o.m. 2020-05-19
Expert : AnnaKarin Länta, skolchef, fr.o.m. 2020-05-19
Sekreterare : Ingrid Lindskog, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-06-22 t.o.m. 2020-06-26
Sekreterare : Ingrid Lindskog, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-08-10 t.o.m. 2020-09-01
Huvudsekreterare : Jenny Kallstenius, samordnare, fr.o.m. 2020-03-05
Sekreterare : Ragnar Eliasson, avdelningschef, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-02-26
Sekreterare : Sofia Kalin, jurist, fr.o.m. 2020-10-01
Sekreterare : Alexandra Lundvik, jurist, fr.o.m. 2020-06-12
Sekreterare : Lars Olof Mikaelsson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-03-05 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Kristina Söderberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2020-10-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:24 En tioårig grundskola [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2015 års skolkommission (U 2015:03) [ Avslutad 2017 ] [ Sekreterare ]
2015 års skolkommission (U 2015:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-04-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:35, dir. 2015:140 och dir. 2016:86
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:38 Samling för skolan. Nationella målsättningar och utvecklingsområden för kunskap och likvärdighet
SOU 2017:35 Samling för skolan -- Nationell strategi för kunskap och likvärdighet
Medverkande :
Ordförande : Anna Ekström, generaldirektör, Skolverket, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-09-12
Ordförande : Jan-Eric Gustafsson, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Lina Axelsson Kihlblom, grundskolechef, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Erik Boltegård Blom, styrelseledamot, Sveriges Elevråd, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Jan-Eric Gustafsson, professor, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2016-09-15
Ledamot : Lars Hallenberg, kanslichef, Lärarnas Riksförbund, fr.o.m. 2015-11-24 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Johanna Jaara Åstrand, ordförande, Lärarförbundet, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Bo Jansson, ordförande, Lärarnas Riksförbund, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2015-11-23
Ledamot : Tobias Krantz, chef utbildning, forskning & innovation, Svenskt näringsliv, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Marika Markovits, direktor, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Matz Nilsson, ordförande, Sveriges Skolledarförbund, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Pasi Sahlberg, gästprofessor, Harvard University Graduate School of Education, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Kerstin Sahlin, professor, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Katrin Stjernfeldt Jammeh, kommunalråd, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Mara Westling Allodi, professor, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Ledamot : Björn Åstrand, dekan, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Maria Antonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2015-11-24
Expert : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Tarja Birkoff, ämnesråd, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2016-06-26
Expert : Veronica Bjurulf, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Johan Börjesson, fr.o.m. 2016-09-09 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Anna Castberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-11-10 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Per Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Josefine Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Annika Hellewell, ämnesråd, fr.o.m. 2105-04-27 t.o.m. 2016-11-13
Expert : Henrik Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Johan Linder, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2016-03-06
Expert : Kristina Lundström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Sverker Lönnerholm, ämnesråd, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2015-11-10
Expert : Karin Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Gerd Mörck, kansliråd, fr.o.m. 2016-03-07 t.o.m. 2016-09-08
Expert : Annika Rudestad, fr.o.m. 2015-11-24 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2017-04-20
Ulrika /C Carlsson
Annika /KD Eclund
Lena /S Hallengren
Stefan /SD Jakobsson
Christer /L Nylander
Karin /MP Pleijel
Hans-Åke /V Scherp
Maria /M Stockhaus
Sekreterare : Ulf Andersson, fr.o.m. 2015-04-13 t.o.m. 2017-05-05
Sekreterare : Ragnar Eliasson, fr.o.m. 2015-05-28 t.o.m. 2017-04-20
Sekreterare : Camilio von Greiff, fr.o.m. 2015-11-15 t.o.m. 2016-04-07
Sekreterare : Maria Götherström, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-04-20
Sekreterare : Mikael Hellstadius, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-04-20
Sekreterare : Jenny Kallstenius, fr.o.m. 2015-06-09 t.o.m. 2017-04-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om en myndighet för vuxnas lärande (U 2005:04) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om en myndighet för vuxnas lärande (U 2005:04)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:70 och dir. 2006:18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:38 Vuxnas lärande - En myndighet
Medverkande :
Särskild utredare : Björn Mårtensson, fr.o.m. 2005-06-16 t.o.m. 2006-04-13
Sakkunnig : Anders Franzén, departementsråd, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Sakkunnig : Sofi Hellström Rückert, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Sakkunnig : Sten Ljungdahl, kansliråd, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Expert : Annika Berkland, projektledare, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Expert : Ulf Brändefors, myndighetsstrateg, fr.o.m. 2005-10-27
Expert : Ragnar Eliasson, skolråd, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Expert : Gunilla Holmberg, kanslichef, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Expert : Margaretha Holmlund, utvecklingschef, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Expert : Charlotta Krafft, utredare, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Expert : Elisabet Loberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Expert : Leif Nordin, ombudsman, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Sekreterare : Emma Fryksmark, fr.o.m. 2005-09-20 t.o.m. 2006-04-30
Assistent : Gunilla Malmqvist, fr.o.m. 2005-10-10 t.o.m. 2006-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:38 Vuxnas lärande – En ny myndighet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kompetensstegen (S 2004:10) [ Avslutad 2007 ] [ Ledamot ]
Kompetensstegen (S 2004:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-11-18
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:162 och dir. 2006:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:88 Att lära nära - stöd till kommuner för verksamhetsnära kompetensutveckling inom omsorg och vård av äldre
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2004-11-18
Ledamot : Lars-Åke Almqvist, förste vice ordförande, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Bo Barrefelt, ämnesråd, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Håkan Ceder, överdirektör, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Leif Davidsson, överdirektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Anna-Karin Eklund, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Ragnar Eliasson, chef verksledningskansliet Skolverket, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Anders Franzén, departementsråd, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Inger Hestvik, förste vice ordförande, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Yvonne Lundén, verksamhetschef, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Gunilla Malmborg, departementsråd, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Eva Nordmark, ordförande, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Lena Nydahl, stf generaldirektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2007-01-18
Ledamot : Britta Rundström, direktör, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Mats Wadman, departementsråd, fr.o.m. 2006-04-01
Sekreterare : Marie Antman, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2007-12-09
Sekreterare : Anita Berger, fr.o.m. 2005-01-17
Sekreterare : Martin Färnsten, fr.o.m. 2004-11-18
Sekreterare : Mattias Hassbring, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-12-09
Sekreterare : Bengt Johansson, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2007-03-11
Sekreterare : Asta Modig, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-12-09
Sekreterare : Catharina (avliden) Morthenson Ekelöf, fr.o.m. 2004-11-18
Sekreterare : Lena Nydahl, fr.o.m. 2005-01-17 t.o.m. 2007-11-30
Kanslisekreterare : Elisabeth Franzén, fr.o.m. 2004-11-18 t.o.m. 2007-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-25
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:15 och 2002:9
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:121 Skollag för kvalitet och likvärdighet med bilagedel
Medverkande :
Ordförande : Sven-Åke Johansson, f.d. skoldirektör, fr.o.m. 2000-10-10 t.o.m. 2003-01-31
Ordförande : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2000-10-09
Ledamot : Jan Björklund, skolborgarråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Torgny Danielsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Sigbrit Franke, universitetskansler, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Patrik Hansson, ordförande i barn- och ungdomsnämnden, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Eva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Tomas Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-07-23
Ledamot : Solveig Lindström, kommunalråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Christina Ottosson, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Mats Pertoft, ekonom, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Christer Romilson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Margit Viklund, politisk sekreterare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : , Wadman, Per 1:e vice förbundsordföranden, fr.o.m. 2000-07-24 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Henrik Westman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Ingmari Åberg, förskollärare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Ragnar Eliasson, skolråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Louise Fernstedt, sektionschef, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Johan Höök, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-08 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Charlotte Lenman, jurist, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Annica Lindblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-13
Sakkunnig : Eva Nelfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-04 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Annika Nyström Karlsson, ombudsman, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Barbro Rosensvärd, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-07
Sakkunniga : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 1999-10-03
Sakkunniga : Helen Westlund, jurist, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-03-26
Sakkunnig : Annika Åkerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2002-03-12 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ewa Durhán, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Anneli Eriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ingegärd Hilborn, förbundsjurist, fr.o.m. 2000-12-12 t.o.m. 2001-11-05
Expert : Karl-Ivar Hultcranzt, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Barbara Martin Korpi, ämnesråd, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Frank Nordberg, chefsjurist, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-05-01
Huvudsekreterare : Carl Norström, kammarrättsråd (avliden), fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-10-17
Sekreterare : Claes-Göran Aggebo, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-04-16
Sekreterare : Ingegärd Hilborn, förbundsjurist, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Sonja Hjorth, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-13 t.o.m. 2000-05-21
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-07-05 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Lars Werner, f.d. hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Östen Fredriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Jan Lindberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Assistent : Anna Florell, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-06-30
Assistent : Malin William-Olsson, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:15 Översyn av skollagen, m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:121 Skollag för kvalitet och likvärdighet [ pdf |Paragraftecken ]
Delegationen för utbildning utan timplan i grundskolan (U 1999:08) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Delegationen för utbildning utan timplan i grundskolan (U 1999:08)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-18
Direktiv för delegationen, se dir. 1999:90, dir. 2003:173 och dir. 2005:38
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:35 Utan timplan - med målen i sikte - delbetänkande
SOU 2005:101 Utan timplan - för målinriktat lärande - slutbetänkande från Timplanedelegationen
SOU 2005:102 Utan timplan - forskning och utvärdering - En antologi från Timplanedelegationen
Medverkande :
Ordförande : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2004-10-31
Ordförande : Eva Wallberg, kansliråd, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Ann Carlson Ericsson, avdelningschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-02-19
Ledamot : Ragnar Eliasson, stabschef, fr.o.m. 2005-06-08 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Louise Fernstedt, sektionschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Ingemar Gullstam, enhetschef, fr.o.m. 2003-09-22 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Lars Hallenberg, verksamhetschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-03-25
Ledamot : Ann-Christin Larsson, fr.o.m. 2000-12-18 t.o.m. 2002-10-06
Ledamot : Monica Lundström, rektor, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Maud Molander, ombudsman, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Marianne Svanheim, utbildningsråd, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2004-03-30
Ledamot : Marie Säll, avdelningschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-12-17
Ledamot : Magnus Wallerå, ombudsman, fr.o.m. 2002-10-07 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Ewa Wiklund Jonsson, utvecklingsledare, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Jan-Erik Östmar, undervisningsråd, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2005-06-07
Sakkunnig : Ragnar Eliasson, skolråd, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2005-06-07
Sakkunnig : Annika Falkenborn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-10-16 t.o.m. 2004-10-31
Sakkunnig : Annica Lindblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-10-16
Sakkunnig : Anna Skeppstedt, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-12-31
Sakkunnig : Jan-Erik Östmar, undervisningsråd, fr.o.m. 2005-06-08 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Sofia Larsson, sekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2004-03-30
Sekreterare : Eva Wallberg, kansliråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Therese Wallqvister, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-08-20
Sekreterare : Anna Wolrath, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-11-30
Bitr. sekreterare : Annika Andersson, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2003-01-17
Assistent : Eva Pettersson, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2004-09-30
Assistent : Sonia Redondo Benjaminson, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2005-06-30
Assistent : Malin William-Olsson, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om fristående gymnasieskolor (U 1995:10) [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om fristående gymnasieskolor (U 1995:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1995:107.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:113 Fristående gymnaieskolor. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Solveig Paulsson, f.d. rektor, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1995-11-17
Sakkunnig : Ragnar Eliasson, skolråd, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1995-11-17
Sakkunnig : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1995-11-17
Sakkunnig : Ingegärd Hillborn, förbundsjurist, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1995-11-17
Sakkunnig : Marta Olsson, utredare, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1995-11-17
Sakkunnig : Ulla-Stina Ryking, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1995-11-17
Expert : Kerstin Fredriksson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1995-11-17
Sekreterare : Gunilla Röhr, undervisningsråd, fr.o.m. 1995-08-15 t.o.m. 1995-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:113 Fristående gymnasieskolor [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman