Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om genomförandet av det moderniserade yrkeskvalifikationsdirektivet (U 2013:03)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om genomförandet av det moderniserade yrkeskvalifikationsdirektivet (U 2013:03) [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 8 ♂ 4 ) :

Sara Bratberg  []  ( Särskild utredare )
Ulrika Båth Bertram  []  ( Expert )
Andreas Dahlqvist  []  ( Expert )
Ann Lindh  []  ( Expert )
Maria Jonsson  []  ( Sekreterare )
Tomas Lindell  []  ( Sekreterare )
Jonas Ragell  []  ( Sekreterare )
Maria Ramstedt  []  ( Sekreterare )
Martin Ratcovich  []  ( Sekreterare )
Anita Stawarz  []  ( Sekreterare )
Catharina Stenborg Blom  []  ( Sekreterare )
Eva Willman  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om genomförandet av det moderniserade yrkeskvalifikationsdirektivet (U 2013:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-05-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:19 Yrkeskvalifikationsdirektivet - ett samlat genomförande
Medverkande :
Särskild utredare : Sara Bratberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-06-10 t.o.m. 2014-04-11
Expert : Ulrika Båth Bertram, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-04-11
Expert : Andreas Dahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-17 t.o.m. 2014-04-11
Expert : Ann Lindh, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : Maria Jonsson, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Tomas Lindell, fr.o.m. 2013-07-19 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Jonas Ragell, ämnesråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Maria Ramstedt, kansliråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Martin Ratcovich, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-03-16
Sekreterare : Anita Stawarz, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Catharina Stenborg Blom, ämnesråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Eva Willman, ämnesråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman