Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Tomas Lindell

Sök kontaktuppgifter till Tomas Lindell på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Tomas Lindell

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Tomas Lindell medverkat i ( 7 st. ):

Åtgärder för att stärka arbetet mot matchfixning och olicensierad spelverksamhet [ Huvudsekreterare ]
Åtgärder för att stärka arbetet mot matchfixning och olicensierad spelverksamhet
Departement : Finansdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-11-30
Direktiv för uppdraget, se PM Fi2020/04771
Uppdraget beräknas vara slutfört den 30 juni 2021.
Medverkande :
Gunnar Larsson, generaldirektör, fr.o.m. 2020-12-01 t.o.m. 2021-06-30
Huvudsekreterare : Tomas Lindell, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utreda hur direktivet om proportionalitetsprövning före antagandet av ny reglering av yrken kan genomföras i svensk rätt samt att följa upp genomförandet av yrkeskvalifikationsdirektivet (UD 2019:A)
Utreda hur direktivet om proportionalitetsprövning före antagandet av ny reglering av yrken kan genomföras i svensk rätt samt att följa upp genomförandet av yrkeskvalifikationsdirektivet (UD 2019:A)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-04-30
Direktiv för uppdraget, se dnr. UD2019/07470/HI
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Thomas Lindell, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2019-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om producentansvar för textil (M 2019:03) [ Avslutad 2020 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen om producentansvar för textil (M 2019:03)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:96
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:72 Producentansvar för textil - en del av den cirkulära ekonomin
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Losman, hållbarhetsstrateg, fr.o.m. 2019-12-05 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Caroline Andermatt, ordförande för ideell secondhand och VD för Myrorna, fr.o.m. 2020-03-18 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Marita Axelsson, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-18 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Fredrick Bäck, handläggare, SKR, fr.o.m. 2020-03-18 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Tomas Gärdström, ämnesråd, fr.o.m. 2020-03-18 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Jon Nilsson-Djerf, textilexpert, Avfall Sverige, fr.o.m. 2020-03-18 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Erik Ronnle, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-18 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Frida Rudsander, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-13 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Maria Sandow, kanslichef Svensk Handel, fr.o.m. 2020-03-18 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Elin Simonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-18 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Cecilia Tall, generalsekreterare, TEKO, fr.o.m. 2020-03-18 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Linn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-18 t.o.m. 2020-05-12
Huvudsekreterare : Tomas Lindell, huvudsekreterare, fr.o.m. 2020-02-15 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Yvonne Augustsson, fr.o.m. 2020-01-15 t.o.m. 2020-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:96 Ett producentansvar för textil [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:72 Producentansvar för textil – en del av den cirkulära ekonomin [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om ett mer konkurrenskraftigt system för stöd vid korttidsarbete (Fi 2018:01) [ Avslutad 2019 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om ett mer konkurrenskraftigt system för stöd vid korttidsarbete (Fi 2018:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-02-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:5, dir. 2018:49 och dir. 2018:109
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:66 Ett mer konkurrenskraftigt system för stöd vid korttidsarbete
SOU 2019:10 Stöd för validering eller kompetensåtgärder i samband med korttidsarbete
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Ferbe, f.d. förbundsordförande, fr.o.m. 2018-02-15 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Charlotta Carlberg, ämnesråd, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2018-09-03
Expert : Darko Davidovic, förbundsjurist, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2018-09-03
Expert : Andreas Edenman, chefsjurist, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2018-09-03
Expert : Fredrik Gunnarsson, rådgivare, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Iida Häkkinen Skans, utredare, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Johan Höij, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Susanna Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Anna Kahlson, utredare, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Mats Kinnwall, chefsekonom, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2018-09-03
Expert : Josefin Larsson, utredare, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Jesper Lundholm, utredare, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Ann-Sofie Mattsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Patrick Möllerström, utredare, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Maria Rosendahl, enhetschef, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Marie Römpötti, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Erica Sjölander, kanslichef, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Robert Tenselius, ekonom, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-02-17
Expert : John Wahlstedt, arbetsrättschef, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2018-09-03
Expert : Anna Westlund, ekonom, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2018-10-08
Expert : Fredrik Vogel, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Johnny Zetterberg, docent, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2019-02-17
Huvudsekreterare : Ingrid Strömberg, ekonom, fr.o.m. 2018-02-15 t.o.m. 2018-08-19
Sekreterare : Tomas Lindell, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2018-04-16 t.o.m. 2019-02-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om genomförandet av det moderniserade yrkeskvalifikationsdirektivet (U 2013:03) [ Avslutad 2014 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om genomförandet av det moderniserade yrkeskvalifikationsdirektivet (U 2013:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-05-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:19 Yrkeskvalifikationsdirektivet - ett samlat genomförande
Medverkande :
Särskild utredare : Sara Bratberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-06-10 t.o.m. 2014-04-11
Expert : Ulrika Båth Bertram, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-04-11
Expert : Andreas Dahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-17 t.o.m. 2014-04-11
Expert : Ann Lindh, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : Maria Jonsson, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Tomas Lindell, fr.o.m. 2013-07-19 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Jonas Ragell, ämnesråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Maria Ramstedt, kansliråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Martin Ratcovich, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-03-16
Sekreterare : Anita Stawarz, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Catharina Stenborg Blom, ämnesråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Eva Willman, ämnesråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:19 Yrkeskvalifikationsdirektivet – ett samlat genomförande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utstationeringskommittén (A 2012:03) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
Utstationeringskommittén (A 2012:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:92, dir. 2014:82, dir. 2014:149 och dir. 2015:57
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval
Medverkande :
Ordförande : Marie Granlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-11-18
Ordförande : Elisabeth Svantesson, ordförande, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-19
Ordförande : Tomas Tobé, led. av riksdagen, fr.o.m. 2013-10-07 t.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Johan Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Anti Avsan, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Berit Bengtsson, filosofie doktor, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Katarina Brännström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Andreas Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Ulf Holm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-11-30
Ledamot : Frida Johansson Metso, ledamot, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Ylva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-10-22
Ledamot : Désirée Pethrus, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-01-19
Ledamot : Maria Plass, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Ledamot : Annika Qarlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Janne Rudén, förbundsordförande, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Sven-Olof Sällström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Marco Venegas, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Expert : Carl Fredrik Bergström, professor, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Gabriella Björnfot, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-08-27
Expert : Sara Bratberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-12-09 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Johanna Evjen, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Emma Görnerup Cardell, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-10 t.o.m. 2015-03-11
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19
Expert : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-08-26
Expert : Pär Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-03-12
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2014-12-08
Expert : Jonas Malmberg, ordförande, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Anna Middelman, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Susanna Ribrant, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2014-08-10
Expert : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-09-15
Expert : Anna Strandbacke, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Karin Söderberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2015-06-14
Expert : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-01-19
Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Claes-Mikael Jonsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-11-18
Mattias Landgren, chefsjurist, fr.o.m. 2013-11-19 t.o.m. 2014-11-03
Tommy Larsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Karl Pfeifer, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Robert Sjunnebo, jurist, fr.o.m. 2014-11-04
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Huvudsekreterare : Sören Öman, fr.o.m. 2012-12-01
Sekreterare : Tomas Lindell, fr.o.m. 2013-01-07 t.o.m. 2013-07-06
Sekreterare : Linda Nordblom, fr.o.m. 2013-04-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Narkotikautredningen (S 2006:07) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Narkotikautredningen (S 2006:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-09-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:97 och dir. 2007:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:120 Bättre kontroll av missbruksmedel. En effektivare narkotika- och dopningslagstiftning m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Pennlöv, f.d. justitieombudsman, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Stewe Rikspolisstyrelsen Alm, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Astrid Eklund, Åklagarmyndigheten, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Ulrika Kemikalieinspektionen Gunnesby, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Peggy Kommerskollegium Haase, fr.o.m. 2008-03-01
Expert : Lars Tullverket Hansson, fr.o.m. 2007-09-01
Expert : Tomas Kommerskollegium Lindell, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-02-29
Expert : Susanna Justitiedepartementet Litwicka, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Viveca Justitiedepartementet Lång, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Pernilla Läkemedelsverket Lötberg, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Bertil Statens Pettersson, folkhälsoinstitut, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Helena Socialdepartementet Rosén, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Per-Åke Läkemedelsverket Sandvold, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Anna Statens Stenfeldt Hennings, kriminaltekniska laboratorium, SKL, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Martin Justitiedepartementet Valfridsson, fr.o.m. 2007-09-01
Expert : Karolina Justitiedepartementet Wieslander, fr.o.m. 2008-10-02
Sekreterare : Eva Frånlund Althin, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman