Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jonas Ragell

Sök kontaktuppgifter till Jonas Ragell på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jonas Ragell

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jonas Ragell medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om genomförandet av det moderniserade yrkeskvalifikationsdirektivet (U 2013:03) [ Avslutad 2014 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om genomförandet av det moderniserade yrkeskvalifikationsdirektivet (U 2013:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-05-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:19 Yrkeskvalifikationsdirektivet - ett samlat genomförande
Medverkande :
Särskild utredare : Sara Bratberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-06-10 t.o.m. 2014-04-11
Expert : Ulrika Båth Bertram, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-04-11
Expert : Andreas Dahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-17 t.o.m. 2014-04-11
Expert : Ann Lindh, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : Maria Jonsson, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Tomas Lindell, fr.o.m. 2013-07-19 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Jonas Ragell, ämnesråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Maria Ramstedt, kansliråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Martin Ratcovich, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-03-16
Sekreterare : Anita Stawarz, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Catharina Stenborg Blom, ämnesråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Eva Willman, ämnesråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:19 Yrkeskvalifikationsdirektivet – ett samlat genomförande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om alkolås till dömda rattfyllerister m.m. (N 2007:12) [ Avslutad 2008 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om alkolås till dömda rattfyllerister m.m. (N 2007:12)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:157
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:84 Alkolås för rattfyllerister och körkortsprov i privat regi
Medverkande :
Särskild utredare : Ingvar Åkesson, fr.o.m. 2007-12-19 t.o.m. 2008-10-01
Sakkunnig : Jonas Ragell, ämnesråd, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2008-10-01
Sakkunnig : Catrin Tidström, kansliråd, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2008-10-01
Expert : Åsa Bergqvist, enhetschef, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2008-10-01
Expert : Tord Edlund, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2008-10-01
Expert : Sarah Kers, utredare, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2008-10-01
Expert : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2008-10-01
Expert : Leif Åsgrim, systemförvaltare, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2008-10-01
Sekreterare : Johanna Hagman, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-10-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:84 Alkolås för rattfyllerister och körkortsprov i privat regi [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av körkortsförfattningarna m.m. (N 2006:16) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av körkortsförfattningarna m.m. (N 2006:16)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-11-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:119, dir. 2007:128, dir. 2008:76 och dir. 2009:3
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:33 Släpvagnskörning med B-körkort - när kan de nya EU-reglerna börja tillämpas
SOU 2008:130 En reformerad körkortslagstiftning. Genomförandet av tredje körkortsdirektivet
Medverkande :
Särskild utredare : Björn Hansson, fr.o.m. 2006-12-19 t.o.m. 2009-01-20
Expert : Ulrica Clerton, verksjurist, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-01-20
Expert : Britt Dahlin, länsassessor, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-01-20
Expert : Louise Hagström, utredare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-01-20
Expert : Bengt Magnusson, verksjurist, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-01-20
Expert : Jonas Ragell, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-01-20
Expert : Eva Römbo, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2009-01-20
Expert : Catrin Tidström, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-01-20
Sekreterare : Maria Kållberg, fr.o.m. 2008-04-07 t.o.m. 2009-01-29
Sekreterare : Eva Römbo, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2008-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman