Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Martin Ratcovich

Sök kontaktuppgifter till Martin Ratcovich på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Martin Ratcovich

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Martin Ratcovich medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om genomförandet av det moderniserade yrkeskvalifikationsdirektivet (U 2013:03) [ Avslutad 2014 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om genomförandet av det moderniserade yrkeskvalifikationsdirektivet (U 2013:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-05-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:19 Yrkeskvalifikationsdirektivet - ett samlat genomförande
Medverkande :
Särskild utredare : Sara Bratberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-06-10 t.o.m. 2014-04-11
Expert : Ulrika Båth Bertram, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-04-11
Expert : Andreas Dahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-17 t.o.m. 2014-04-11
Expert : Ann Lindh, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : Maria Jonsson, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Tomas Lindell, fr.o.m. 2013-07-19 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Jonas Ragell, ämnesråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Maria Ramstedt, kansliråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Martin Ratcovich, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-03-16
Sekreterare : Anita Stawarz, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Catharina Stenborg Blom, ämnesråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Eva Willman, ämnesråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:19 Yrkeskvalifikationsdirektivet – ett samlat genomförande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Havsgränsutredningen (UD 2011:01) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Havsgränsutredningen (UD 2011:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-05-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:41, dir. 2013:98 och dir. 2014:156
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:10 Gränser i havet
Medverkande :
Särskild utredare : Magnus Göransson, hovrättslagman, fr.o.m. 2011-06-15 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Marie Jacobsson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Sten Jendenius, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-05-14
Sakkunnig : Anna Josefsson, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Magnus Hermansson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Sofia Karlsson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Sakkunnig : Magnus Odenburg, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Claes Pile, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Sakkunnig : Martin Ratcovich, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-05-14
Sakkunnig : Linnea Rosenlöf, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Karin Sjökvist, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Sakkunnig : Jacob Wichmann, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Michael Wolfbrandt, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Hans Aurell, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Kristina Falk Strand, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Thomas Hammarklint, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Lars Jakobsson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Joacim Johannesson, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Björn Nilsö, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Berit Petterson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Expert : Martin Ratcovich, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2014-05-14
Expert : Martin Rydgren, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sekreterare : Monica Lagerqvist Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2015-03-15
Sekreterare : Helena Ödmark, ambassadör, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2015-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:10 Gränser i havet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Fö 2011:02) En effektiv Sevesolagstiftning [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen (Fö 2011:02) En effektiv Sevesolagstiftning
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-08-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:72, dir. 2012:5 och dir. 2012:110
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:14 En översyn inom Sevesoområdet - förslag till en förstärkt organisation för att förebygga och begränsa följderna av allvarliga kemikalieolyckor
Medverkande :
Särskild utredare : Maj Johansson, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-08-25
Expert : Mikael Andersson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-01-10
Expert : Tommy Eriksson Wikén, sakkunnig, fr.o.m. 2012-01-10
Expert : Carina Fredström, handläggare, fr.o.m. 2012-01-10
Expert : Susanne Gerland, ämnesråd, fr.o.m. 2012-01-10
Expert : Tove Göthner, handläggare, fr.o.m. 2012-01-10
Expert : Carin Kappe, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-10
Expert : Karin Måwe, kansliråd, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2012-04-18
Expert : Katariina Parker, handläggare, fr.o.m. 2012-01-10
Expert : Martin Ratcovich, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-04-19
Expert : Per-Olof Wikström, myndighetsjurist, fr.o.m. 2012-01-10
Expert : Martin Wiss, miljöskyddshandläggare, fr.o.m. 2012-01-10
Sekreterare : Anna Tengberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-11-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om skadeståndsansvar och försäkringsplikt vid sjötransporter (Ju 2010:13) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om skadeståndsansvar och försäkringsplikt vid sjötransporter (Ju 2010:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-11-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:116 och dir. 2011:95
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:8 Skadeståndsansvar och försäkringsplikt vid sjötransporter - Atenförordningen och försäkringsdirektivet i svensk rätt
Medverkande :
Särskild utredare : Gudmund Toijer, justitieråd, fr.o.m. 2010-11-04 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Ellika Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2011-12-09 t.o.m. 2012-03-05
Expert : Margaretha Granborg, kansliråd, fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2011-12-08
Expert : Sara Hogstadius, jurist, fr.o.m. 2011-05-04 t.o.m. 2011-09-23
Expert : Mirja Högström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2012-03-05
Expert : Svante Johansson, O dispaschör, fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2012-03-05
Expert : Anna Jontell, jurist, fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2011-05-04
Expert : Daniel Karfs, jur.kand., fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2012-03-05
Expert : Gunilla Malmlöf, chefsjurist, fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2012-03-05
Expert : Martin Ratcovich, verksjurist, fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2012-03-05
Expert : Johan Schelin, docent, fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2012-03-05
Expert : Johan Stenborg, jurist, fr.o.m. 2011-09-24 t.o.m. 2012-03-05
Expert : Mikaela Tamm, förbundsjurist, fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2012-03-05
Sekreterare : Charlotte Biörklund Uggla, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-11-25 t.o.m. 2012-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av lagen (1980:424) om åtgärder mot förorening från fartyg (N 2010:07) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av lagen (1980:424) om åtgärder mot förorening från fartyg (N 2010:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-07-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:73 och dir. 2011:75
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:82 Ny lag om åtgärder mot förorening från fartyg
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Franson, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Monika Przedpelska Öström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-08-08 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Liv Bernitz, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-09-17 t.o.m. 2011-04-07
Expert : Johan Bergström Ring, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-17 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Natasa Boskovic, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-17 t.o.m. 2011-08-07
Expert : Tommie Börjesson, kansliråd, fr.o.m. 2010-09-17 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Mirja Högström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-04-08 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Åsa Marklund Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2010-09-17 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Anna Petersson, chef, fr.o.m. 2010-09-17 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Martin Ratcovich, verksjurist, fr.o.m. 2010-09-17 t.o.m. 2011-12-07
Sekreterare : Magnus Isgren, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2011-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:82 Ny lag om åtgärder mot förorening från fartyg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman